Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Olivie Blake – Atlasova šestka | Vztahová hra mezi magií nadanými učenci

Olivie Blake – Atlasova šestka | Vztahová hra mezi magií nadanými učenci

Olivie Blake - Atlasova šestka

Lidé rádi spekulují nad tím, zda to či ono není nějaké spiknutí. Zda za tím nestojí nějaký utajený spolek. Ale co když na tom něco je a vlivní lidé nejsou na svých místech náhodou? Třeba si něčím mohli projít. Třeba mohli studovat v největší studnici lidských vědomostí.

Olivie Blake - Atlasova šestkaOlivie Blake – Atlasova šestka

První vydání: 2020
První české vydání: 2022

Alexene Farol Follmuth je americká spisovatelka, která vydává knihy nejen pod svým jménem, ale také pod pseudonymem Olivie Blake. Psaní definitivně propadla při studiu práva a na svém kontě má již přes dvacítku publikací. Ve svých dílech se ráda věnuje otázce, co znamená býti člověkem. V českém jazyce se s ní setkáváme poprvé právě díky knize Atlasova šestka.

Představte si, že jednoho dne vás osloví naprosto cizí muž s neodmítnutelnou nabídkou. Existuje totiž tajná společnost s přístupem do Alexandrijské knihovny, kde můžete čerpat nemyslitelné informace, které má svět dávno za ztracené. Navíc ti, kdož projdou učením, se stanou mistry, obsadí důležitá místa a získají moc a bohatství.

Splněný sen každého, kdo touží po vědění. Jenže tuhle nabídku dostane jen šest pečlivě vybraných kandidátů. Šest mladých lidí, kteří jsou obdařeni magickými schopnostmi na vysoké úrovni, protože právě tady je budou moci rozvinout do neuvěřitelných rovin. Jediným háčkem je, že dokončit studium může pouze pět z nich. Dokážou si připustit svůj vlastní možný neúspěch nebo budou chtít vše, co mají doslova na dosah ruky?

Ukázka z audioknihy Atlasova šestka

Pod drobnohledem

Atlasova šestka nás vezme do kouzelných končin Alexandrijské knihovny mezi mágy a jejich výuku pro dokonalejší výsledky. Všichni hlavní hrdinové jsou mladí, rozehraje se tak šachová partie, která nám odhalí jejich rozvíjející se vztahy, stejně tak jako nedůvěru, soutěživost nebo neuvěřitelnou spolupráci.

Spisovatelka si pohrála s jednotlivými schopnostmi. Každý z hrdinů má jedinečné nadání – jedni ovládají živly, další si pohrávají s myšlenkami a pocity druhých, ale nic nám není vyzrazeno hned. Postupně objevujeme jejich nadání a u některých nemáme ani na konci knihy jistotu, že jsme zjistili všechno. Naopak je zde spousta možností pro další díl, kam se vše může rozvinout. Také mne velmi zaujalo, jak jednotlivá nadání zkoušejí kombinovat a vytvářet tím nové schopnosti. Doslova magii zkoumají z vědeckého hlediska pro rozšíření možností.

Jednotlivé postavy, z jejichž pohledu děj sledujeme, se postupně střídají. Pozorujeme jejich reakce na určité události či pohrávání si s ostatními. Charaktery se nám vybarvují a rozvíjejí a to nejen díky interakci, ale také skrze další dějové linie nahlížející do jejich minulosti. Je tedy potřeba dávat pozor pro časovou orientaci v knize.

Trochu mne mrzelo, že některé postavy dostaly prostoru více, byly lépe vyobrazené a jiné zůstaly lehce v pozadí. Stávalo se tak v mých úvahách i to, že jsem si přála, aby do dalšího dílu pokračovaly právě ty více se projevující postavy, což by byla asi škoda. Nutno podotknout, že každý hrdina je opravdu jiný, má propracovanou osobnost a to někdy do té míry, že jej nebudete mít zrovna v lásce. Olivie Blake se totiž neštítí i těch zápornějších lidských vlastností.

Jak jsem již na začátku zmiňovala, je tohle všechno hlavně vztahová hra, navázání přátelství, možná i nějaké té lásky, protože nikdo nechce být od toho všeho vědění a možností odříznut, kdy ve dvou se to lépe táhne. Sledujeme, že mnozí nejednají čestně a využívají k tomu i svých schopností. Právě jedna z manipulátorů ráda nakukuje lidem do hlavy skrze sexuální prožitky, kdy dotyční nemají zábrany. V knize tak můžete očekávat i štědře tyto pasáže.

Na druhou stranu mi zde chyběl nějaký hlubší příběh než toto sledování škatulata, škatulata, hýbejte se. Největším zlomem je, když se všichni dozví jednu stěžejní informaci, na základě které pozorujeme jejich změnu názoru a uvažování. Děj se doopravdy zajímavě rozebíhá až v poslední (!) kapitole, kde najednou rozehraje dramatickou jízdu se spoustou otázek a vy máte pocit, jako byste byli na horské dráze, vyjeli ten první kopec, už se spouštíte sešupem konečně dolů a konec, vystupovat. Žádné uspokojení, žádné rozuzlení čehokoliv. Kniha Atlasova šestka tak působí jako sáhodlouhý prolog k následujícímu dílu, který teprve ukrývá samotný příběh. Ne, že by první díl nebyl důležitý, neboť tak jako postavy navázaly vztah mezi sebou, tak i s vámi, navíc jste je pečlivě poznali, jenže to bylo asi tak všechno.

Audioknižní zpracování

Jako interpret knihy byl zvolen Jakub Saic, český herec vystudovaný na Státní konzervatoři v Praze, kterého můžete potkávat nejen na divadelních prknech, ale také v televizi. Má také obsáhlou audioknižní produkci. Svůj nezaměnitelně zabarvený hlas propůjčil nejen Atlasově šestce, ale třeba také titulům Achilleova píseň či Krásky a vetřelci. Především ovšem namlouvá krimi příběhy.

Přiznám se, že v počátku jsem se trošku podivovala, že nebylo pro audioknihu vybráno vícero interpretů, jelikož příběh je členěn dle osob, z jejichž pohledu děj sledujeme. Dle mého názoru by tak audiokniha dostala nový rozměr, ačkoliv na druhou stranu se hlavní linie odehrává na jednom místě a tedy hlavní postavy jsou v neustálém kontaktu.

Ještě bych ráda zmínila, že Atlasova šestka byla zvolena pro čtení v našem čtenářském klubu a rozdělili jsme se zde na dva tábory, kdy audioposluchačům příliš nesedla a naopak čtenáři byli nadšeni. Je tedy otázkou, zda se jen náhodou setkaly osobní preference děje s typem čerpání příběhu nebo je lepší vyzkoušet právě v knižní podobě.

Audiokniha má opravdu zvláštní hudební předěly. Doporučuji ochutnat audioukázku výše, ať sami můžete zakusit na vlastní uši. Přiznám se, že mně nedokázaly dodat atmosféru a celkově mi neseděly. Na druhou stranu jsou originální oproti doposud mnou naposlouchaných titulům.

Závěrečné shrnutí

Komu bych tuto knihu doporučila? Nejspíše těm, kteří mají rádi propracované postavy, vztahové hry a ocení sexuální projevy. Kniha ovšem díky otevřenému konci působí jako úvod k něčemu většímu, což nám odkryje až druhý díl, na jehož překlad si ještě musíme počkat.

Moje hodnocení: 5/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy & e-knihy | Zakoupení audioknihy | Stránka spisovatele

Série Atlasova šestka

  • 0,5. díl: Sacred Hospitality (aj)
  • 1. díl: Atlasova šestka (cz)
  • 2. díl: The Atlas Paradox (aj)
  • 3. díl: The Atlas Complex (aj)

Autor: Olivie Blake
Interpret: Jakub Saic
Série: Atlasova šestka
Díl: 1. Atlasova šestka
Žánr: Fantasy
Délka: 16h
Vydavatelství: Témbr
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz