Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Audioknihy
 • Orson Scott Card – Enderova hra (Pavel Rímský, Filip Kaňkovský)

Orson Scott Card – Enderova hra (Pavel Rímský, Filip Kaňkovský)

Image

Představte si, že víte, že někde ve vesmíru vám odtikávají hodiny života, existence vaší civilizace, protože je zde mimozemská rasa, která se nebojí zaútočit. Už jednou lidstvo vyhrálo, uběhlo téměř sto let, ale kdy bude další útok? A máte dost odvahy na to, abyste s tím něco i vy sami udělali?

Příběh

Ender není obyčejný chlapec už od začátku. Je Třetí, povolené dítě ve světě, který dovoluje mít pouze dva potomky. Jenže jeho sourozenci jsou výjimeční, nadprůměrně inteligentní a armáda hledá někoho ještě dokonalejšího, který by se mohl ukrývat v dalším potomkovi této rodiny.

Už v šesti letech je Ender postaven před rozhodnutí, zda zůstane doma s rodinou nebo nastoupí do armády v boji proti mimozemské civilizaci, která již jednou málem vyhubila lidstvo. Rozhodnutí je zcela jasné a on se dostává mezi další děti do náročné bitevní školy pro důstojníky, aby pomohl zvrátit nevyhnutelné.

Trailer

Mohlo by vás zajímat
Již přes 40 let starý příběh má i dnes co říct novým čtenářům. Otázka lidství, kam až člověk dokáže zajít pro své cíle, je stále aktuální. V minulosti se knize dostalo pocty literárního ocenění Hugo a Nebula. Enderova hra funguje jako ucelený příběh s řádným zakončením, pokud vás ovšem zaujme Enderův příběh, překvapí vás velké množství navazujících knih a povídek.

Styl psaní

Poutavý příběh vás hned na začátku vtáhne do života inteligentních dětí, do všech jejich soupeření, lásky, ale i způsobu myšlení a řešení problémů. Ať jsou sebevíc chytřejší, mohou být šikanování, ale mohou být i šikanátoři. Ender má totiž dva sourozence, kteří jsou jako nebe a dudy. Tak jak se s Valentine miluje, jsou pro sebe nejbližšími lidmi, tak se s Petrem nenávidí, ba co hůř, Petr mu neustále vyhrožuje smrtí, protože si přeje být na Enderově místě ve vojenské škole.

Ale i přes jejich neuvěřitelné myšlení a logiku se do knihy přesto dokáží přimíchat velké manipulace, které cítíme již od počátku vlivu armády na Endera. Ti z něj mají vytvořit supervojáka a nebojí se k tomu použít jakýchkoliv metod, které přivádí Endera do situací nutných osobního řešení. I přesto, jak je to neuvěřitelně chytrý člověk, pořád je to dítě a my cítíme tu tíhu, která na něj padá, jak jej armáda postupně formuje.

Protiváhou k tomu je menší dějová linie na pozadí, která sleduje osudy dvou sourozenců, kteří zůstali na Zemi bez toho, koho milovali/ nenáviděli nejvíc. Valentine, aby unikla Petrovým výhrůžkám, se rozhodla držet si svého bratra co nejblíže a vymysleli spolu projekt, kterým se snaží zmanipulovat masy lidí a dostat se tak k ovládnutí světa. Úsměvný plán na zhruba desetileté děti, jenže ty jsou stejně tak chytré jako Ender…

I přes všechny ty manipulace, šikanu a další negativní lidské projevy, které se v příběhu objeví a postupně se stupňují, jsem myslela, že už mě nic nepřekvapí. Téměř v samém závěru knihy jsem byla ale opravdu šokována celou tou hloubkou lidské manipulace a podvodů. Kam až dokážou lidé zajít, aby opravdu dosáhli svého.

Jakmile doposlechnete audioknihu, jako by k vám i nadále promlouvala. Přináší totiž velmi silné poselství, které vás donutí přemýšlet nad vším. Jako byste se vcítili do kůže Endera s myšlenkou, jestli to všechno opravdu bylo nutné. Je to zvláštní, jak sci-fi příběh o souboji s nepřátelskou mimozemskou rasou bude spíše psychologického ražení s otázkou na lidstvo a lidství jako takové. Právě díky tomu, ale i pro vhodné využití slov a popisů pro širokou veřejnost, je Enderova hra vhodná pro každého, ne-li rovnou doporučenou četbou.

Audio

Velmi mne zaujala volba interpretů a jejich podílení se na audioknize. V celém vyprávění uslyšíme Filipa Kaňkovského a Pavla Rímského, kteří se průběžně v jednotlivých kapitolách střídají, ovšem tak trochu netradičně. Filip Kaňkovský v podstatě namluvil téměř celou audioknihu, jeho jemný hlas a práce s ním je výborným podkladem pro příběh malého chlapce. Tím lépe uchovává v posluchačově vědomí mladičky věk hlavního hrdiny, jehož skutky a myšlení nám dávají spíše najevo, že by měly patřit někomu dospělejšímu, zkušenějšímu.

Jako protipól pak vystupuje se svým mužným, lehce chraplavým hlasem Pavel Rímský, který namluvil menší počet pasáží. Jeho hlas se objevuje při komunikaci plukovníka Graffa s armádou. Ender a Graff jsou vlastně takové dvě hlavní postavy, ačkoliv plukovníkovy machinace probíhají spíše na pozadí příběhu, přesto tento výběr interpretů a jimi namluvených pasáží ještě více zvýrazňuje jejich střet.

Obal

Přiznám se, že se mi velmi líbí přebal audioknihy, který i přesto, že samotný příběh je již několik desítek let starý, dokáže přitáhnout pozornost nových posluchačů. Tak jako nejnovější vydání knihy vsází na fotografii ze stejnojmenného filmu a dle mého osobního názoru je dokonce volba přebalu audioknihy přitažlivější než u obálek knihy.

Ukázka

Hodnocení knihy

Přiznám se, že je pro mne těžké hodnotit tuto audioknihu, protože celý můj názor by se dal vměstnat do šokujícího a ohromeného WOW. Hlavní motiv války s jinou inteligentní civilizací dostává silného soupeře v podobě psychologické hry a nátlaku. Co vše jsou lidé schopni udělat, aby dosáhli svých cílů? Rozhodně doporučuji se s tímto příběhem seznámit.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Orson Scott Card
Interpret: Pavel Rímský, Filip Kaňkovský
Série: Enderova sága
Díl: 1. Enderova hra
Žánr: sci-fi
Délka: 10:44 h
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie převzaty z goodreads.com a lyshastra.deviantart.com.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Maia napsal:

  Enderova hra je jednou z mých nejoblíbenějších YA knih. (Pokud to tedy YA vůbec může být nazvané. *smích*) Nejsem si jistá, jestli bych dokázala vydržet pouze s audiobookem, čtu poměrně rychle a nejspíše bych dříve či později přešla na knihu. Ale zaujal mě ten nápad, u re-readů je často problém, že člověk přeskakuje fráze a odstavce, pokud to zrovna není jeho srdcovka a nevychutnává si každé slovo. Audiobook by mě donutil si Enderovu hru pořádně vychutnat a ne to celé proletět. :D Je to tak propracované dílko, že by nebylo na škodu si pořádně uvědomit každou malou nuanci v psaní. ^^

  • Dragell napsal:

   Já se přiznám, že na zakoupení knihy se teprve chystám – dosavadní vydání mě nijak nelákají a doufám, že vyjde brzy nové, nějaké mně sympatické :)
   A s audioknihou souhlasím – dá se v ní uvědomit opravdu každá věta, nedá se přeskakovat (také mám občas tendence :D) a Enderova hra je výborně namluvena. Já si to užila :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz