Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Filmy
  • Oscarové filmy 2018 převálcovala temná romantická fantasy Tvář vody

Oscarové filmy 2018 převálcovala temná romantická fantasy Tvář vody

Image

Letos již 90. ročník udílení Oscarů probíhající v Hollywoodu v Los Angeles vybral vítěze do celkem 24. kategorií. Ocenil tak velmi rozmanité filmy, které jistě zaujmou oko divákovo.

Největší počet ocenění získal překvapivě divácky rozporuplně hodnocený snímek Tvář vody, který nedávno vyšel jak ve filmové, tak v knižní podobě za spolupráce režiséra Guillerma del Tora a spisovatele Daniela Krause. Příběh je směsicí několika žánrů, nastavuje temnou atmosféru, fantasy, ale i romantiku a ukazuje bájného tvora, který je odchycen a umístěn do laboratoře na zkoumání. Jenže jsou to právě lidé kolem něj, kteří se najednou mění při střetu s tímto pralesním božstvem a zkoumají, kam by jejich život měl směřovat dál.

Tvář vody získala celkově čtyři ocenění, a to předně jedno z těch nejdůležitější – za film jako takový. I zde se projevila a byla vyzdvihnuta práce výborného režiséra Guillerma del Tora, tak i samotná hudba doprovázející film a také výprava. Přiznejme si přeci jen, snímek je na první pohled něco neobyčejného, taková podivná a neokoukaná temná pohádka.

Ocenění: Tvář vody

  • Nejlepší film
  • Nejlepší režie (Guillermo del Toro)
  • Nejlepší původní hudba (Alexandre Desplat)
  • Nejlepší výprava (Paul Denham Austerberry, Shane Vieau a Jeff Melvin)

Nepřehlédněte moji recenzi knihy Tvář vody

Pozornost si zasloužil také válečný snímek Dunkerk, který zobrazuje historickou událost během druhé světové války. Na plážích Dunkerku v roce 1940 uvízlo kvůli postupu německých vojsk téměř půl milionu spojeneckých vojáků čekajících na evakuaci do Británie. Film vypráví svůj příběh také ze tří míst – ze země, ze vzduchu a z moře.

Toto historické drama natolik okouzlilo, že si zasloužilo tři ocenění. Vzhledem ke svému ztvárnění není divu, že nakonec byla vyzdvižena práce filmového střihače a také samotné zvuky ve filmu.

Ocenění: Dunkerk

  • Nejlepší střih (Lee Smith)
  • Nejlepší mix zvuku (Mark Weingarten, Gregg Landaker a Gary A. Rizzo)
  • Nejlepší střih zvuku (Richard King a Alex Gibson)

Vítejte v budoucnosti, kde jsou vyráběni roboti identičtí lidem, ovšem po jejich vzpouře je jim zapovězen vstup na zem. Od toho je tady policie, tzv. Blade Runner, která má dohlížet na dodržování onoho pravidla a případnou likvidaci při nežádoucím vstupu. Od událostí z prvního dílů ovšem uběhlo již 30 let a nový Blade Runner se dopídil k nebezpečnému tajemství a rozhodne se s těmito informacemi vypátrat svého předchůdce.

Jak jste jistě uhádli, jedná se o pokračování s názvem Blade Runner 2049, akční sci-fi, které vás jistě pohltí. Není proto divu, že se dočkal rovnou dvou ocenění, a to za kameru a vizuální efekty. Věděli jste, že vizuální efekty byly částečně vytvořeny i u nás v pražských Vršovicích ve firmě UPP?

Ocenění: Blade Runner 2049

  • Nejlepší kamera (Roger Deakins)
  • Nejlepší vizuální efekty (John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer)

I pro děti se zde něco najde, rodinný animovaný film Coco plný písní a podivuhodného a pestrobarevného světa mrtvých. Tam se totiž Miguel, malý chlapec toužící po kariéře hudebníka, záhadně dostane, aby objevil rodinné tajemství.

Ačkoliv si Disney tentokrát vybrat překvapivě pochmurné téma říše mrtvých, i přesto do něj dokázala vdechnout tolik barev, života a hudby, že si jej dokáže zamilovat celá rodina. Právě proto Coco zvítězil mezi animovanými filmy a dostat ocenění za nejlepší píseň.

Ocenění: Coco

  • Nejlepší celovečerní animovaný film
  • Nejlepší původní píseň (“Remember Me” – Coco, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez)

Film Tři billboardy kousek za Ebbingem zazářil právě díky hereckým výkonům Frances McDormandové a Sama Rockwella. Vypráví příběh matky, které zavraždili dceru a policie tento brutální čin nijak aktivně neřeší. Už je to několik měsíců a vrah je stále na svobodě, načež se rozhořčená matka rozhodne jednat a svůj boj s laxností policie začne tím, že u vjezdu do města vylepí tři billboardy adresované zdejší policii a především jejich šéfu.

Ocenění: Tři billboardy kousek za Ebbingem

  • Nejlepší herečka v hlavní roli (Frances McDormand)
  • Nejlepší herec ve vedlejší roli (Sam Rockwell)

V historickém snímku Nejtemnější hodina zamíříme do minulosti na počátek 2. světové války, která před Winstona Churchilla přinese nelehké rozhodnutí, protože německá invaze je nevyhnutelná. Za svůj herecký výkon v hlavní roli zde byl oceněn Gary Oldman, stačí jen nahlédnout na trailer a přesvědčí i vás.

Ocenění: Nejtemnější hodina

  • Nejlepší herec v hlavní roli (Gary Oldman)
  • Nejlepší masky (Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick)

Svoji pozornost si jistě zaslouží i romantické drama Nit z přízraků vyzdvihnuté právě díky kostýmům. Vypráví příběh slavného návrháře, po jehož šatech toužili všichni. Ovšem díky svému stylu života ženy považuje za cosi nižšího a tak po jeho boku můžeme naleznout pouze rychle se střídající milenky, které jej časem omrzí. Jednoho dne ovšem narazí na stydlivou servírku, která se rozhodne vše změnit.

Ocenění: Nit z přízraků

  • Nejlepší kostýmy (Mark Bridges)

Díky nejlepší roli herečky ve vedlejší roli se dostaneme k velmi rázné komedii ze sportovního prostředí Já, Tonya. Oceněnou je Allison Janney, která si zahrála roli svérázné, možná až kruté matky táhnoucí dceru ke krasobruslení. Hlavní hrdinka zažívá vzestup i krutý pád. Ve světě krasobruslení byla něco jedinečného, dokázala překvapit, jenže pak někdo napadl těsně před Olympiádou její soupeřku…

Ocenění: Já, Tonya

  • Nejlepší herečka ve vedlejší roli (Allison Janney)

Mezi originálními scénáři si našel své místo hororový snímek Uteč vyprávějící o černém chlapci, který má jet poprvé navštívit rodiče své bílé dívky. Obává se rasismu, ale nakonec je svým způsobem přijat, dokonce je mu nabídnuto její matkou – psycholožkou odstranit jeho zlozvyku kouření. Jenže rodinná idylka se postupně rozplývá a něco tady nehraje.

Ocenění: Uteč

  • Nejlepší původní scénář (Jordan Peele)

Jako protiklad ke snímku výše máme romantické drama Dej mi své jméno oceněné za nejlepší adaptovaný scénář. Příběh sleduje osud sedmnáctiletého Elieho, jehož rodiče přizvou do své velké vily na léto hosta. Je jím dvacetičtyřletý mladík, student, který je tak odlišný od Elieho. Jenže čím více spolu tráví času, tím si začínají být blíže.

Ocenění: Dej mi své jméno

  • Nejlepší adaptovaný scénář (James Ivory)

Své uznání v kategorii nejlepší cizojazyčný film dostalo silné drama Fantastická žena. Snímek staví překvapivě na smrti jednoho z partnerů. Když Orlando umírá, je Marina jako jeho partnerka nucena si projít mnoha nepříjemnými situacemi ohledně jeho smrti. Marina je totiž transgender a je díky tomu na ni nahlíženo jako na něco nižšího. Jak se dokáže se situací vyrovnat a dokáže opět najít sebe sama?

Ocenění: Fantastická žena

  • Nejlepší cizojazyčný film

Není ani divu, když jako nejlepší celovečerní dokument byl vybrán šokující Icarus. Ten rozkrývá šokující informace na pozadí olympijských her a ruského týmu, který cíleně za vládního programu využívá doping pro výhry ve sportovních kláních.

Ocenění: Icarus

  • Nejlepší celovečerní dokument

A ocenění se udělovala i na poli krátkometrážních snímků. Nejlepším krátkým dokumentem se stal snímek Heaven is a Traffic Jam on the 405 zachycující život psychicky nemocné umělkyně Mindy Alper. Nejlepší krátký animovaný film minulého roku se stal pětiminutový snímek Dear Basketball, jenž je krátkou básní, kterou napsal Kobe Bryant po skončení jeho 20leté kariéry. Poslední Nejlepší krátký hraný film s názvem The Silent Child zaujal svým silným příběhem malé hluché holčičky, jejíž tichý svět rozboří až sociální pracovnice, která ji naučí komunikovat.

Ocenění: Heaven is a Traffic Jam on the 405

  • Nejlepší krátký dokument

Ocenění: Dear Basketball

  • Nejlepší krátký animovaný film

Ocenění: The Silent Child

  • Nejlepší krátký hraný film

Který snímek je podle vás tím nejlepším za minulý rok?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
  • K napsal:

    Coco jsme viděly se sestrou a musím uznat, že je to opravdu povedený animák, který sklidil pochvaly nejen ode mě, ale právě i od sestřičky (a to ona je kolikrát větší kritik než já :D). Tvář vody už jsem taky viděla a přiznám se, že film mě navnadil na knížku.Už se nemůžu dočkat, až budu mít chvilku a budu si ji moci přečíst :)

    • Dragell napsal:

      Mě fascinuje, jak film Coco, ačkoliv zabrousí tématem do světa mrtvých – takového temného prostředí, i přesto hýří barvami a je vážně krásný :)
      A co se týče Tváře vody, doporučuji spíše tu knihu, tak snad se bude líbit stejně (nebo více) jako film :)

  • Komentovat

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


    Lucie | 33 | Ostrava
    Vítejte v mém malém světě plném knih,
    filmů, her a různých zážitků.


    Kontakt
    friedelova@dragell.cz

    Jsem také na


    Mohlo by vás zajímat

    Knižní podcast

    Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

    Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

    Podpořte mne

    Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

    Čtenářský klub – společné čtení

    V červenci čteme první díl legendární série Trpaslíci od Markuse Heitze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 2. srpna:

    • 17:00 – debata o knize Trpaslíci
    • 18:00 – autorské čtení 4 českých spisovatelů

     

    | Odkaz na Zoom bude zde |
     Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
     
    Markus Heitz - Trpaslíci

    © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz