Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Fantasy
 • Guillermo del  Toro, Daniel Kraus – Tvář vody

Guillermo del  Toro, Daniel Kraus – Tvář vody

Ve své domovině byl uctívaný, byl to bůh pralesa, kde žil po tisíce let. Ale pak přijela moderní civilizace, rozhodla se ho zavřít do klece a zkoumat.

Příběh

Vše začalo daleko, v amazonském pralese, kde prý dodnes existuje tajemné božstvo – Deus Brânquia. A jak se ukazuje, je to i pravda, podivný tvor je chycen a přepraven do Occamova výzkumného střediska, aby byla objevena jeho veškerá tajemství.

Sice je laboratoř F-1 pro uklízečky zakázaná, i přesto je sem nakonec Elisa se Zeldou zavolána na úklid a zahlédne podivného tvora, který v ní zvedne vlnu zvědavosti. Elisa je němá, nemá na světě mnoho přátel, lidé s ní nekomunikují. Jenže tenhle tvor je také sám a němý, jako by měli najednou mnoho společného. I přes tajný výzkum se sem nakonec pod rouškou noci vrací, aby zjistila o tvorovi víc.

Trailer

Mohlo by vás zajímat
Příběh Tvář vody vznikl ve spolupráci spisovatele Daniela Krause a režiséra Guillerma del Tora, kterého můžete znát z jeho pohádkově hororových snímku. Společně tak dávají vzniknout temnému příběhu o pralesním božstvu, který je v únoru představen jak knižně, tak na filmových plátnech.

Styl psaní

Temná romance, to by byla asi ta nejpřesnější definice žánru tohoto příběhu. Postupně sledujeme budování nejednoho vztahu k podivnému tvorovi, který byl uloven v džungli. Příběh má své temné stránky, tíživé momenty všedního života, které jako by kontrastovaly s pohádkovým tvorem, který umožňuje lidem kolem sebe prožít něco jiného, budí v nich jejich vnitřní já. Tíživá atmosféra je sice místy rozbořena kouzelnými momenty, ovšem k závěru se příběh vyostří a dosáhne doslova na mrazivé, hororové rozuzlení.

Věc, která mne opravdu mile potěšila, byla práce s postavami. Všechny pro příběh důležité postavy jsou více prokresleny, známe jejich tajné sny a touhy, v knize jsou navíc postaveny před krutou realitu, s kterou se musí poprat po svém. Odhalujeme jejich charaktery, ale také libůstky, kterými si dodávají pocit jistoty a bezpečí. Navíc dvě hlavní postavy jsou tak velmi kontrastní, že vytváří zajímavý náhled na danou situaci ze dvou stran. Elisa je němou uklízečkou s jizvami na krku, ale je laskavá, má dva srdečné přátele a zbožňuje lodičky, které se nebojí vzít i do práce. Agent Strickland je hromotluk, věrný svému veliteli, povýšenecký, nemilosrdný, ale i přesto má doma rodinu a svoji realitu překonává drcením zelených bonbonů, které si přivezl z džungle.

Z počátku je obtížné se v postavách zorientovat, neboť scény jednotlivých postav jsou krátké a přebíhají od jedné k druhé. Nakonec právě tyto malé úseky z života různých lidí udávají celému příběhu tempo.

To je ovšem velmi nesourodé – první části se postupně seznamujeme s postavami a prostředím. Pomalu odhalujeme, co že je ten mystický tvor, doslova božstvo zač a sledujeme vzájemné interakce postav. Vše je atmosférické, dobře se čte a postupně vyhrocuje, až se příběh překlene do akčního momentu, u kterého vám zatrne. A pak? Najednou klid, vítězství, a přesto nám chybí ještě třetina knihy do konce. Co se může dít a kam se podělo tempo? Všechno je to ovšem jako klid před závěrečnou bouří, která jde i přes mrtvoly.

Ačkoliv se mi kniha velmi líbila, i přesto se zde objevuje šokující situace, u které jsem netušila, co si myslet. Trochu příběh narušila, rozbila jeho plynulost, ačkoliv nejspíše do romantických knih něco takového prostě patří. Ovšem závěr jako by vše objasnil, uhladil, a nakonec celý příběh přijmete.

V knize jsou v určitých pasážích použita i cizojazyčná slova, která mají navodit atmosféru daného místa, třeba když se nacházíme v Amazoni, padají zde některá španělská označení. Naopak v životě ruského vědce se dočkáme sem tam slovíčka z jeho rodného jazyka. Jelikož knihy čtu v MHD, nemám moc možnost googlit význam slov a určitě bych ocenila nějakou tu poznámku pod čarou nebo v závěru knihy slovníček.

Obálka

Obálku zdobí krásná kreslená ilustrace v modrém podtónu, která vcelku výstižně charakterizuje celou knihu. Ta je navíc uvnitř obohacena hned několika ilustracemi v šedých tónech, v nichž je kladen důraz na skicu tužkou.

Ukázka

Během hodiny vyplují. Průvodci tvrdí, že období sucha je radost; říká se mu verão. Období dešťů je tragédie; jak se říká tomuto období ale Stricklandovi nikdo neprozradí. Poslední období dešťů po sobě zanechalo odkaz v podobě furos, zaplavených zkratek přes ohyby řeky, a Josefina je všechny projede, dokud může. Oblé meandry proměňují Amazonku ve zvíře. Běží. Skrývá se. Uchvacuje do spárů. Henríquez rdousí motor a radostně si píská, zelený, rašelinový prales se plní toxickým černým dýmem. Strickland se pevně drží zábradlí a hledí do vody. Ta má barvu mléčné čokolády a pokrývá ji narůžovělá pěna. Břehy lemuje pět metrů vysoká sloní tráva připomínající záda gigantického vstávajícího medvěda. Henríquez s radostí předá řízení prvnímu palubnímu důstojníkovi, aby si mohl zapisovat do lodního deníku. Vychloubá se, že píše kvůli publicitě a slávě. Všichni budou znát jméno velkého průzkumníka Raúla Roma Zavaly Henríqueze. Hladí kožené desky lodního deníku a pravděpodobně sní o tom, že se v knize objeví autorova fotografie přiměřená jeho domýšlivosti. Strickland v sobě dusí nenávist, znechucení a strach. Všechny tři emoce mu stojí v cestě. Všechny tři ho prozrazují. Hoyt ho to učil v Koreji. Prostě odveď svou práci. Nejlepší pocit je necítit nic

– strana 21, část 5, kapitola Primordium

Hodnocení knihy

Zvláštní temné romantické fantasy prozkoumávající tajemný mýtus o pralesním božském tvorovi a jeho ovlivnění moderních lidí. I přes žánr zde nějaká ta krev poteče a dočkáme se mrazivějších momentů. Velmi se mi zalíbila práce s postavami, které byly zajímavé, jedinečné, a i když se s nimi snaží osud zamávat, poperou se s tím podle své nátury. Kniha má celkově zvláštní tempo, dobře se čte, je atmosférická, ale i přesto obsahuje dva vypjaté a akční vrcholy, kdy po tom prvním pocítíme útlum, než se dostaneme k tomu závěrečnému.

Moje hodnocení: 8/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Guillermo del  Toro, Daniel Kraus
Název: Tvář vody
Žánr: Fantasy, Drama, Romantické, Thriller
Počet stran: 352
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2018
Moje hodnocení: 8/10

Fotografie obálky převzaty z nakladatelstvi.hostbrno.cz.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Jana napsal:

  Woow.. Viděla jsem film, polovinu probrecela a teď se dozvím, že je i kniha a tu musím mít! Díky, díky za Tvoji recenzi! J.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 31 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova.lu@gmail.com

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Můj web o cestování
  aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

  Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

  Co právě čtu

  Milenec z temnot
  Zaklínač: Liščí děti
  Uvězněni
  Klíč k času
  Císařovy čepele

  Reklama | Co mě zaujalo jinde

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

  Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

  Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

  Zde ke konci měsíce naleznete odkaz na Zoom.
   
   |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
  Václav Dvořák