Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Guillermo del  Toro, Daniel Kraus – Tvář vody

Guillermo del  Toro, Daniel Kraus – Tvář vody

Image

Ve své domovině byl uctívaný, byl to bůh pralesa, kde žil po tisíce let. Ale pak přijela moderní civilizace, rozhodla se ho zavřít do klece a zkoumat.

Příběh

Vše začalo daleko, v amazonském pralese, kde prý dodnes existuje tajemné božstvo – Deus Brânquia. A jak se ukazuje, je to i pravda, podivný tvor je chycen a přepraven do Occamova výzkumného střediska, aby byla objevena jeho veškerá tajemství.

Sice je laboratoř F-1 pro uklízečky zakázaná, i přesto je sem nakonec Elisa se Zeldou zavolána na úklid a zahlédne podivného tvora, který v ní zvedne vlnu zvědavosti. Elisa je němá, nemá na světě mnoho přátel, lidé s ní nekomunikují. Jenže tenhle tvor je také sám a němý, jako by měli najednou mnoho společného. I přes tajný výzkum se sem nakonec pod rouškou noci vrací, aby zjistila o tvorovi víc.

Trailer

Mohlo by vás zajímat
Příběh Tvář vody vznikl ve spolupráci spisovatele Daniela Krause a režiséra Guillerma del Tora, kterého můžete znát z jeho pohádkově hororových snímku. Společně tak dávají vzniknout temnému příběhu o pralesním božstvu, který je v únoru představen jak knižně, tak na filmových plátnech.

Styl psaní

Temná romance, to by byla asi ta nejpřesnější definice žánru tohoto příběhu. Postupně sledujeme budování nejednoho vztahu k podivnému tvorovi, který byl uloven v džungli. Příběh má své temné stránky, tíživé momenty všedního života, které jako by kontrastovaly s pohádkovým tvorem, který umožňuje lidem kolem sebe prožít něco jiného, budí v nich jejich vnitřní já. Tíživá atmosféra je sice místy rozbořena kouzelnými momenty, ovšem k závěru se příběh vyostří a dosáhne doslova na mrazivé, hororové rozuzlení.

Věc, která mne opravdu mile potěšila, byla práce s postavami. Všechny pro příběh důležité postavy jsou více prokresleny, známe jejich tajné sny a touhy, v knize jsou navíc postaveny před krutou realitu, s kterou se musí poprat po svém. Odhalujeme jejich charaktery, ale také libůstky, kterými si dodávají pocit jistoty a bezpečí. Navíc dvě hlavní postavy jsou tak velmi kontrastní, že vytváří zajímavý náhled na danou situaci ze dvou stran. Elisa je němou uklízečkou s jizvami na krku, ale je laskavá, má dva srdečné přátele a zbožňuje lodičky, které se nebojí vzít i do práce. Agent Strickland je hromotluk, věrný svému veliteli, povýšenecký, nemilosrdný, ale i přesto má doma rodinu a svoji realitu překonává drcením zelených bonbonů, které si přivezl z džungle.

Z počátku je obtížné se v postavách zorientovat, neboť scény jednotlivých postav jsou krátké a přebíhají od jedné k druhé. Nakonec právě tyto malé úseky z života různých lidí udávají celému příběhu tempo.

To je ovšem velmi nesourodé – první části se postupně seznamujeme s postavami a prostředím. Pomalu odhalujeme, co že je ten mystický tvor, doslova božstvo zač a sledujeme vzájemné interakce postav. Vše je atmosférické, dobře se čte a postupně vyhrocuje, až se příběh překlene do akčního momentu, u kterého vám zatrne. A pak? Najednou klid, vítězství, a přesto nám chybí ještě třetina knihy do konce. Co se může dít a kam se podělo tempo? Všechno je to ovšem jako klid před závěrečnou bouří, která jde i přes mrtvoly.

Ačkoliv se mi kniha velmi líbila, i přesto se zde objevuje šokující situace, u které jsem netušila, co si myslet. Trochu příběh narušila, rozbila jeho plynulost, ačkoliv nejspíše do romantických knih něco takového prostě patří. Ovšem závěr jako by vše objasnil, uhladil, a nakonec celý příběh přijmete.

V knize jsou v určitých pasážích použita i cizojazyčná slova, která mají navodit atmosféru daného místa, třeba když se nacházíme v Amazoni, padají zde některá španělská označení. Naopak v životě ruského vědce se dočkáme sem tam slovíčka z jeho rodného jazyka. Jelikož knihy čtu v MHD, nemám moc možnost googlit význam slov a určitě bych ocenila nějakou tu poznámku pod čarou nebo v závěru knihy slovníček.

Obálka

Obálku zdobí krásná kreslená ilustrace v modrém podtónu, která vcelku výstižně charakterizuje celou knihu. Ta je navíc uvnitř obohacena hned několika ilustracemi v šedých tónech, v nichž je kladen důraz na skicu tužkou.

Ukázka

Během hodiny vyplují. Průvodci tvrdí, že období sucha je radost; říká se mu verão. Období dešťů je tragédie; jak se říká tomuto období ale Stricklandovi nikdo neprozradí. Poslední období dešťů po sobě zanechalo odkaz v podobě furos, zaplavených zkratek přes ohyby řeky, a Josefina je všechny projede, dokud může. Oblé meandry proměňují Amazonku ve zvíře. Běží. Skrývá se. Uchvacuje do spárů. Henríquez rdousí motor a radostně si píská, zelený, rašelinový prales se plní toxickým černým dýmem. Strickland se pevně drží zábradlí a hledí do vody. Ta má barvu mléčné čokolády a pokrývá ji narůžovělá pěna. Břehy lemuje pět metrů vysoká sloní tráva připomínající záda gigantického vstávajícího medvěda. Henríquez s radostí předá řízení prvnímu palubnímu důstojníkovi, aby si mohl zapisovat do lodního deníku. Vychloubá se, že píše kvůli publicitě a slávě. Všichni budou znát jméno velkého průzkumníka Raúla Roma Zavaly Henríqueze. Hladí kožené desky lodního deníku a pravděpodobně sní o tom, že se v knize objeví autorova fotografie přiměřená jeho domýšlivosti. Strickland v sobě dusí nenávist, znechucení a strach. Všechny tři emoce mu stojí v cestě. Všechny tři ho prozrazují. Hoyt ho to učil v Koreji. Prostě odveď svou práci. Nejlepší pocit je necítit nic

– strana 21, část 5, kapitola Primordium

Hodnocení knihy

Zvláštní temné romantické fantasy prozkoumávající tajemný mýtus o pralesním božském tvorovi a jeho ovlivnění moderních lidí. I přes žánr zde nějaká ta krev poteče a dočkáme se mrazivějších momentů. Velmi se mi zalíbila práce s postavami, které byly zajímavé, jedinečné, a i když se s nimi snaží osud zamávat, poperou se s tím podle své nátury. Kniha má celkově zvláštní tempo, dobře se čte, je atmosférická, ale i přesto obsahuje dva vypjaté a akční vrcholy, kdy po tom prvním pocítíme útlum, než se dostaneme k tomu závěrečnému.

Moje hodnocení: 8/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Guillermo del  Toro, Daniel Kraus
Název: Tvář vody
Žánr: Fantasy, Drama, Romantické, Thriller
Počet stran: 352
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2018
Moje hodnocení: 8/10

Fotografie obálky převzaty z nakladatelstvi.hostbrno.cz.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
  • Jana napsal:

    Woow.. Viděla jsem film, polovinu probrecela a teď se dozvím, že je i kniha a tu musím mít! Díky, díky za Tvoji recenzi! J.

  • Komentovat

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


    Lucie | 33 | Ostrava
    Vítejte v mém malém světě plném knih,
    filmů, her a různých zážitků.


    Kontakt
    friedelova@dragell.cz

    Jsem také na


    Mohlo by vás zajímat

    Knižní podcast

    Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

    Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

    Podpořte mne

    Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

    Čtenářský klub – společné čtení

    V srpnu čteme knihu Byt ve městě Naga od spisovatele Pancha Alvareze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 4. října:

    • 17:00 – debata o knize Byt ve městě Naga
    • 18:00 – beseda se spisovatelem Ondřejem Blaho (Severní den)

     

    | Odkaz na Zoom bude zde |
     Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
     
    Pancho Alvarez – Byt ve městě Naga
     

    © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz