Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky za březen 2018

Image

Určitě přemýšlíte, čím novým si obohatit své knihovničky doma, tak to pak neváhejte nahlédnout, jaké skvosty nás čekají v měsíci březnu. Ten sice není zrovna bohatý na české autory, ale každý si zde najde něco svého.

FANTASY

V měsíci únoru na nás čekají dvě fantasy novinky, ačkoliv ta jedna vlastně až taková novinka v českých končinách není. Je jí Tamuli (nakladatelství Triton) od Davida Eddingse, kterou již můžete znát z dřívějška, nyní ovšem série čítající tři díly – Duhové paláce, Zářící a Skryté město vychází souhrnně v jedné knize. Příběh nás zavede do dnů, kdy klid pomalu končí. Nejprve to byli drobné střípky, zvěsti o temných činech, pak i netvorech a zlých kouzlech řádících v říši Tamuli. To vše nakonec potvrdil velvyslanec Tamulské říše při své cestě na panství královny Ehlany, kde se rozhodl vyhledat hrdinného bojovníka, který zabil zlého boha. Není jim nikdo jiný než manžel královny, Sparhawk, který se rozhodne s neméně udatnou družinou vydat nebohé říši na pomoc.

Další knižní novinkou je Tyranův zákon (nakladatelství Laser books, Knižní klub) od Daniela Abrahama, třetí díl v sérii Mince a dýka. Tato série nás přivádí do světa, ve kterém byla rozpoutána válka vlivných rodů, ovšem nás zajímají osudy trochu jiných lidí a to těch, kteří se musejí s válečnou vřavou popasovat po svém. Jedou totiž přes toto nebezpečné území společně s karavanou vezoucí peníze, která musí bezpečně dorazit do svého cíle.

 

Ukázka z knihy Tamuli
Část první Eosie – Kapitola první
Začínalo jaro a déšť s sebou ještě přinášel zbytky zimního chladu. Z noční oblohy se snášel jemný stříbřitý deštík a zahaloval cimmurské hranaté strážní věže. Kapky syčely v pochodních po stranách široké brány a kameny na silnici se černě leskly. K městu mířil osamělý jezdec. Byl zabalený v těžkém cestovním plášti a jel na vysokém chlupatém grošákovi s dlouhým nosem a prázdným zákeřným pohledem. Jezdec byl velký, jako bývají lidé se silnými těžkými kostmi a provazovitými šlachami místo masa. Měl černé hrubé vlasy a kdysi zlomený nos. Seděl na koni uvolněně, ale neztrácel zvláštní ostražitost, typickou pro cvičené válečníky.
Když zastavil v kruhu narudlého světla u východní brány, grošák ze sebe setřásl vodu.
Ze strážního domu vylezl vousatý strážný ve zrezivělém brnění a helmě a zeleném plášti, ležérně přehozeném přes jedno rameno, a tázavě se na jezdce podíval. Mírně se při tom kymácel.
„Jenom projíždím, sousede,“ řekl vysoký muž tiše a poodrhnul si kapuci pláště.
„Aha,“ pravil strážný, „to jste vy, princi Sparhawku. Nepoznal jsem vás. Vítejte doma.“
„Děkuji,“ odvětil Sparhawk. Cítil z mužova dechu laciné víno.
„Mám poslat zprávu do paláce, že jste dorazil, Výsosti?“
„Ne. Nech je spát. Umím si koně odsedlat sám.“ Sparhawk nesnášel ceremonie, obzvlášť pozdě v noci. Sehnul se a podal strážnému malou minci. „Vrať se dovnitř, sousede. Když budeš stát na dešti, nastydneš.“ Pobídl koně a projel bránou

YOUNG ADULT FANTASY

Ale ani na poli fantasy pro mládež není prázdno, čeká nás třeba takový Fandom (nakladatelství Baronet) od Anny Day. Byli jste někdy fanoušky nějakého filmu, knihy, hry, prostě jedinečného příběhového světa? Určitě jste nejednou snili o tom, že se v něm ocitnete a budete moc utvářet příběh po boku svých hrdinů. Něco takového se ovšem Violet a dalším, kteří se ocitají ve svém vysněném světě, tak nějak zaviní smrt hlavní hrdinky a někdo tedy musí nastoupit na její místo a sehrát kdysi sepsaný osud postavy. Jak moc si s nimi jejich oblíbený svět pohraje?

Ohřejeme se také při pokračování pouštního dobrodružství Zrádce trůnu (nakladatelství CooBoo) od Alwyn Hamiltonové, které navazuje na Poušť v plamenech. Má sice odlišnou obálku na rozdíl od prvního dílu, ale jedná se jen o strategický tah nakladatelství kvůli prodejnosti. Příběh plný písku a tajemných mýtických bytostí sledujeme z pohledu mladé pistolnice, která se rozhodne vzít osud země Mirádži do svých rukou.

Jak vnímáte změnu vzhledu obálky knih v průběhu vydávání série?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

 

Do kouzelného, ačkoliv místy krutého světa nás zavede Dívka, která upíjela měsíc (nakladatelství Argo) od Kelly Barnhillové. Lidé se snaží získat přízeň zdejší čarodějnice tím, že ji každý rok obětují jedno dítě. Ta ovšem není krutá, a tak se o tyto děti stará a hledá jim novou milující rodinu někde jinde. Jenže jednou se jí povede omylem dát novorozenci napít svitu měsíce, díky kterému malá holčička získá dar magie. Sice v ní všechna kouzla zapečetí, ale jakmile malé dítko příhodně pojmenované Luan vyrůstá, vše se v ní postupně probouzí. A je na čase, protože její náhradní matku se rozhodnou lidé odstranit.

Magických míst není nikdy dost, o tom ví své i Vasilisa, se kterou se setkáváme v knize Číselné jméno (nakladatelství Fragment) od Natalji Ščerby. Již čtvrtý díly série Časodějové nás přenese do země plné kouzel a víl. Vasilisa konečně může studovat, zlepšuje se ve svých schopnostech společně s kamarádkou Bouří, ale to ještě neví, že je v ohrožení díky svému číselnému jménu… někdo po něm totiž pátrá.
Nezapomeňte nahlédnout do mé recenze prvního dílu této série – Časodějové: Klíč k času.

  

Záznam z besedy s Nataljou Ščerbou na knižním festivalu pro mládež Humbook 2017

SCI-FI

Ale opusťme teď fantasy a pojďme nakouknout do budoucích časů a na moderní technologie v žánru sci-fi. Pokud vás lákají vesmírné trestanecké kolonie, neměla by vaší pozornosti uniknout kniha Měsíc je drsná milenka (nakladatelství Argo) od Roberta A. Heinleina. Ta nás přenáší o více jak 50 let do budoucnosti, kde je na Měsíci vybudována trestanecká kolonie. Jenže Země je na tom postupně trochu hůře, a tak začíná být závislá na práci vězňů, kteří posílají na rodnou hroudu obilí a další zdroje. Jenže nikdy nic není poklidné zvláště mezi trestanými lidmi, a tak na sebe revoluce nenechá dlouho čekat.

Na ještě vzdálenější místo nás zavede Mise Saturn (nakladatelství Omega) od Johna Sandforda. U Saturnu je totiž zahlédnuto podivné těleso, ovšem nejedná se o běžný přirozený vesmírný úkaz, neboť těleso postupně zpomaluje. Závěr je jasný – jedná se o kosmickou loď, které se musejí lidé zmocnit, dokázala by je totiž technologicky posunout o nejméně sto let dopředu. Jenže kterému národu se to podaří první, aby získal převahu nad ostatními?

Poslední kniha nás zavede na věru nepřátelské území, je jí totiž cyklus 18 povídek vydaných společně ve sbírce Vetřelci – Hon na brouky (nakladatelství Baronet) od kolektivu autorů. Honba na toto děsivé monstrum se rozběhne v mnohých koutech vesmíru, ať již v opuštěných lidských koloniích, na planetách, kterým vládnou vetřelci, ale i v samotném jejich hnízdě. Kdo dokáže vyjít z tohoto souboje živý?

  

KOMIKSY

Rozšíření se dočkávají i dvě zajímavé komiksové řady. Jedná je jistě známá hráčům, Assassins Creed 4: Povstání 1 (nakladatelství Crew) pokračuje v dobrodružství v přítomnosti, v drobném odboji odvážných asasínů, který může mít ovšem velký dopad. To vše také ovlivňují informacemi ze svých minulých životů, jenž mohou znovu prožívat.
Nezapomeňte nahlédnout do mé recenze sešitu Zkouška ohněm, kde celé toto dobrodružství začalo.

Pokračování se dočkala i velmi zvláštní manga Čarodějova nevěsta 2 (nakladatelství Crew), která si tak trochu po svém rozhodla převyprávět Krásku a zvíře. Hatori je bez rodiny, bez domova, ale i přesto se objeví zvláštní stezka osudu v jejím životě – stane se totiž učednicí mocného čaroděje, díky kterému objevuje taje světa a mýtických stvoření. Ale hlavně také svoji vlastní moc.

 

Ukázka z prvního dílu mangy Čarodějová nevěsta

  

Mezi komiksovými superhrdiny to vře. Pozornost jistě přitáhne Harley Quinn 3: Láska na první ránu (nakladatelství BBart), šílená psychiatrička se tentokrát se vydává zachránit nejlepší kamarádku Poison Ivy a přitom se bezhlavě zamiluje a to rovnou do Bruce Wayna. Sebevražedný oddíl 2: Vzestup Baziliška (nakladatelství BBart) má velký problém, mezi nimi se totiž objevil zrádce, který je chce odhalit celému světu. Jenže není čas přeběhlíka odhalit, protože v plánu dne je další mise a to zajmout Mitche Shelleyho alias Ressurection Mana.

I v Marvel Universu se lehce zapotíme při případu Strážci galaxie/ New X-men: Soud s Jean Greyovou (nakladatelství Crew). Staří X-Meni se vrátili zpět do současnosti a zatím jsou vidět dopady jen na Zemi. Ovšem když se ke všemu připojí mimozemská rasa, která objeví Jean Greyovou jako destruktivní Pheonix, rozhodnou se ji odsoudit za její činy v podobně genocidy.

  


Tak který žánr vás oslovil nejvíce oslovil a na jaké knihy si v následujícím měsíci těšíte?

Podělte se o článek s přáteli

3 Komentáře
 • K napsal:

  Moc se těším na pokračování Čarodějů a Pouště v plamenech. Poušť v plamenech nebyla špána YA kniha a jsem dost zvědavá, co se stane v dalším díle.

  • Dragell napsal:

   Přiznám se, že jsem ještě Poušť v plamenech nečetla, ale začínám o tom uvažovat, o knize slýchávám až teď v poslední době, kdy se řeší, zda se povede sérii vydat celou a její změna obálky.

 • Zaujala mě akorát Fandom :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz