Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Natalja Ščerba – Klíč k času

Image

Co je lákavější – jistota domova, přátel a školy nebo nový svět plný dobrodružství, magie, ale i nepřátel? Před tuto nelehkou otázku je postavena mladá dívenka Vasilisa.

Příběh

Téměř třináctiletá Vasilisa žije se svojí babičkou, maminka jí umřela a otec o ní nemá zájem. Nikdy ho nepoznala a na svůj život je zvyklá. I když není nejoblíbenější, má svého kamaráda Leška a ráda chodí do gymnastiky. Možná jen občas kroutí očima nad neustálými příklady od její babičky.

Jenže to vše se má změnit, když přijde zvláštní návštěva. Vasilisa zjišťuje, že otec o ní má najednou zájem a je odvezena do jeho domu. Zde se seznamuje se svými dalšími sourozenci a pomalu nakukuje za oponu mnoha tajemství.

Neexistuje totiž jenom jeden svět, tam na druhé straně je Eflara, země časodějů a víl, protkána magií. Kam vlastně tedy Vasilisa patří? Je po svém otci časodějka nebo je jejím domovem stále Země?

Záznam z Humbook besedy s autorkou

Styl psaní

Ačkoliv je před nás postaven zcela nový svět, vše postupně společně s naší hrdinkou objevujeme. Hezky kousek po kousku skládáme dílky puzzle, co za svět nás čeká. A když jsme do něj později uvrženi, panejo, to je jízda!

Kniha je čtivá jak pro mladé tak i pro ty starší. Ačkoliv je hrdinkou mladá dívenka, v knize se nachází spousta intrik, které knihu v této kategorii činí čtivou a zajímavou. Čím více se bude blížit konec, tím méně budete všem věřit a budete se divit, jak Vasilisa i přes vaše „Nechoď tam.“ či „Nedělej to.“ se vydává odvážně všem nebezpečím vstříc.

Děj je tak neustále napínavý, plný akce a udržuje čtenářovu pozornost. Kniha neobsahuje jakákoliv hluchá místa a provádí čtenáře úžasným světem plným kouzel, bájných stvoření a dokonce i zemí víl.

Čím více se blížíme do konce, tím více se děj zamotává. Vše je logicky seskládané, pomalu odkrývané a dává smysl. I přesto musím podotknout, že některé věci mi přišly příliš překombinované. Na druhou stranu právě tyto věci mohou být připravenou půdou pro další díly, takže zvědavě očekávám, co je pro nás připraveno.

Jediné, co mne zamrzelo, byl konec, který ačkoliv mnohé věci objasní, přesto končí velmi otevře v podstatě uprostřed jedné velké události. Kniha jistě osloví mnoho čtenářů a nemá zapotřebí takto neuzavřeně končit.

Obálka

Krásná a lákavá obálka která spojuje název knihy a série s motivem kresby. Vše mluví jasně a přeci jen tajemně a čtenáře láká k nahlédnutí do příběhu. Stejná obálka je použita napříč vydáními ve světě.

Natalja Ščerba - Časodějové: Klíč k času

Ukázka

Nemůže se přece stát nic hrozného, když na ně zafouká a pomne obroučku…
Drobounké hodiny jí vyskočily z ruky a zatočily se ve vzduchu, jako by visely na neviditelné nitce. Otočky se zrychlovaly, až se spojily v jeden zlatý prstenec. Prstenec se začal náhle rozšiřovat, až se proměnil v zářivou sluneční obruč. V jejím středu se objevil obláček dýmu, jako když zamlží okenní sklo, a najednou se objevil dočista jasný obraz snědého obličeje nějakého chlapce.
Vasilisa se neudržela a vzdychla. Chlapec starostlivě vraštil čelo, drbal se na hlavě ostříhané na ježka a hleděl někam dolů. Najednou se podíval na Vasilisu velkýma tmavohnědýma očima.

Strana 70-71, 3. kapitola: Rodinná tajemství

Hodnocení knihy

Taková perlička mezi fantasy literaturou pro mládež, přináší spoustu akce, napětí a intrik. Postupně nás uvádí do nového kouzelného světa plného dobrodružství, ale i nepřátel. Chytne a nepustí, ale bohužel má otevřený konec.

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Natalja Ščerba
Série: Časodějové
Díl: 1. Klíč k času
Žánr: fantasy, young adult
Počet stran: 344
Vazba: pevná
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz