Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • A. F. Steadmanová – Skandar a zloděj jednorožců | Pozor, tihle jednorožci si rádi pošmáknou na mase!

A. F. Steadmanová – Skandar a zloděj jednorožců | Pozor, tihle jednorožci si rádi pošmáknou na mase!

A. F. Steadmanová - Skandar a zloděj jednorožců

To jemné zašustění křídel nesoucí se oblohou je nezaměnitelné. Vždyť to jsou jednorožci vznášející se na nebi jako labutí baletky. Jenže tu nebe pročísne blesk a jezdci doufají, že je nezasáhne. Protože jakmile tihle rohatí tvorové ucítí krev, může být zle.

A. F. Steadmanová - Skandar a zloděj jednorožcůA. F. Steadmanová – Skandar a zloděj jednorožců

Série: The Chaos Chronicles (1. díl)
První vydání: 2022
První české vydání: 2022

Ne každý spisovatel začíná tak, že ví, že je mu psaní souzeno. Nejinak to bylo i s britskou autorkou A. F. Steadmanovou, jejíž pracovním oborem se stalo soudnictví. Jako její knižní debut zazářil samotný Skandar a zloděj jednorožců, který uchvátil svět. Vždyť práva se prodala do více než 35 zemí a je plánováno filmové zpracování.

Skandarovi se blíží ten nejzásadnější rok jeho života. Ve třinácti letech totiž všechny děti skládají speciální testy a ty, které uspějí nejlépe odjíždí na Ostrov, kde se pokusí otevřít dveře Líhně. Pokud se jim to povede, za nimi na ně čeká vejce s jejich vlastním jednorožcem, se kterým budou navždy spjati.

Kdo by netoužil mít vlastního jednorožce? Ale jedna věc je něco si přát, zvláště když doma vidíte utrápenou sestru, která minulý rok neuspěla, a jedna věc je si svůj sen uskutečnit. A jak to tak vypadá, osud mu nehodlá tenhle neuvěřitelný a zásadní zlom v jeho životě dopřát, když jsou mu doslova zabouchnuty dveře do testovací místnosti přímo před nosem.

Ukázka z knihy Skandar a zloděj jednorožců
„Jau!“ Promnul si paži, v níž mu po silném elektrickém výboji tepalo.
Bobby se zasmála. Bylo vidět, že už se cítí lépe, a Skandar z toho měl radost.
„Sokolice vypadá fakt úžasně. Zase ses v noci pořádně nevyspala, protože jsi ji musela hřebelcovat?“ rýpl si, jelikož věděl, že ji tím naštve.
„Bejt smrtonosná a ještě k tomu krásná není nic špatnýho,“ odpověděla Bobby a natočila k němu Sokoličinu hlavu. Z jednorožčina čenichu, tlamy a brady kapala čerstvá krev. „Chudák králíček neměl šanci.“

– strana 133, kapitola 9: Zlomové linie

Skandar a zloděj jednorožců je opět jedna z mnoha knih, která hraje na strunu mladého hrdiny, který má zachránit svůj svět. A ten svět je opravdu kouzelný, ačkoliv se nachází pouze na Ostrově, zatímco zbytek Země si žije svým tempem. Kromě jednorožců vás mimo jiné čeká také magie živlů, kterou jezdci umějí díky svým jednorožcům ovládat.

Ale neuveďte se v omyl. Ačkoliv se v knize nacházejí jednorožci, tohle počtení je spíše pro kluky. Vyvrací totiž tu dokonalou představu o roztomilých heboučkých stvořeních, která kakají duhu. Zdejší jednorožci totiž klidně nepohrdnou sousedovic kočkou, maso jim totiž tuze chutná. Mají navíc své jedinečné povahy, takže ačkoliv jeden dbá o svůj vzhled, další rád tropí naschvály, třetí je zase uprděné stvoření, které své plyny ještě navíc rádo podpaluje.

Jenže tím u jednorožců nekončím, stále zní totiž dostatečně roztomile, avšak tohle se týká pouze těch, kteří se narodí s poutem k jezdci. Pokud se ovšem vylíhne jednorožec, jehož jezdec není nablízku, stane se z něj divoký jednorožec. Tvor, který věčně umírá. Tvor, kterému hnije maso, lezou v něm červy a připomíná spíše zombie zvíře, které se vrhá na lidská obydlí. Přesně tak, tohle nebude počtení pro křehké dívky.

Ale ať se vrátím k něčemu příjemnějšímu, snad jsem vás nyní neodehnala. Titul je totiž velmi příjemnou přehlídkou charakterů. Máme zde hlavního hrdinu a ještě tři další jeho nejbližší kamarády, o dalších postavách ani nemluvě. Narazíme tak na uťáplou dívenku, tu, která se ničeho nezalekne, ale třeba i na chlapce, který se snaží zavděčit otci a proto staví přátelství tak trochu do pozadí. Každý čtenář si tu může najít tak svoji sympatickou postavu.

Skandar a zloděj jednorožců Skandar a zloděj jednorožců

Samozřejmě důležitým prvkem se stává přátelství, jeho budování a úskalí, ale také rodinné vazby či tragédie. Do života dětí zde také zasahuje šikana nebo psychické problémy. Ačkoliv se příběhem dostáváme do fantaskního světa, hrdinové stejně čelí reálným problémům, které můžeme sledovat i ve svém okolí. O to více potěší i přístup a rozklíčování jednotlivých situací.

Kniha nabízí nejen pátrání po velkém zlosynovi, který krade ty nejlepší jednorožce, ale také samotné přátelství s jednorožci, výuku vztaženou třeba na ježdění na těchto kouzelných tvorech nebo k ovládání živelné magie a metání kouzel. Jednorožci jsou totiž poměrně živelná zvířata a je potřeba jim nějakým způsobem vybít energii, a tak se zde konají různé závody na poměření rychlostních dovedností, ale především magických sil. O tom, že závody jednorožců nejsou nic roztomilého, asi znovu zmiňovat nemusím, protože vyhrát přeci může jen jeden!

Hlavní zápletka se příjemně vine v pozadí, prolíná děj a postupně přebírá otěže. Tak trochu ve mne vyvolal Skandar pocit Harryho Pottera, pro něhož je též stěžejním bodem objevování nového kouzelného školního světa, ale postupně se tam vkrádá zlo, které vyžaduje pátrání. Sice už jsem někdy v polovině knihy odhadovala totožnost hlavního záporáka, ovšem nic mi to nezkazilo na prožitku z knihy. Otázkou je, jak rychle na to přijdou ti, na které je kniha cílena především.

Závěrečné shrnutí

Pokud hledáte nějakou tu dobrodružnou knihu pro svého školáka, nad Skandarem nemusíte zrovna dvakrát váhat. Ačkoliv vsází na poměrně ohraný motiv vyvoleného hrdiny, který má zachránit svět, přeci jen kniha je bohatá na charaktery, nabízí čelení problémům všedních dnů a děti se tak snadno můžou v některé postavě najít. Živelná magie, masožraví jednorožci a závody na nebi, to je svět, který mne dostal a já už se těším na další díly.

Moje hodnocení: 8/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy a e-knihy

A. F. Steadmanová - Skandar a zloděj jednorožců

Autor: A. F. Steadmanová
Série: The Chaos Chronicles
Díl: 1. Skandar a zloděj jednorožců
Žánr: Dobrodružné fantasy
Počet stran: 336
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz