Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • 11 knižních tipů s LGBT tematikou

11 knižních tipů s LGBT tematikou

Knižní tipy, LGBT, duhový měsíc

Jelikož je červen duhovým měsícem, rozhodla jsem se pro vás přinést pár tipů na knihy s LGBT tematikou. Poměrně dost titulů se dnes orientuje tímto směrem, ale dají se nějaké objevit také ve fantasy a sci-fi žánru? Možná budete překvapeni dnešním výčtem.


Madeline Millerová - Achilleova píseňMadeline Miller – Achilleova píseň

Rok prvního vydání: 2014
Nakladatelství: Host, Slovart
Recenze | Zakoupit knihu

Bok po boku vedle sebe vyrůstají Patroklos, mladý princ a Achilleus, nejlepší z nejlepších. Dva chlapci, které spojí ponejprv přátelství. Společně vyrůstají, učí se boji i lékařství, ale tohle poklidné období má jednoho dne přerušit válka.

Jako první nakoukneme do světa Starých řeckých bájí a pověstí. Madeline Miller se zaměřuje na retellingy a v této knize se podívá nejen na Trójskou válku, ale především na hrdinného Achillea z tak trochu jiného pohledu. Vždyť být válečníkem, to není celý jeho život a i on navazuje vztahy jako běžní smrtelníci.


F.T. Lukens – Šťastně až navěky?F. T. Lukens – Šťastně až navěky?

Rok prvního vydání: 2023
Nakladatelství: CooBoo
Zakoupit knihu

Ačkoliv Arek pro záchranu království neváhal, porazil krutovládce a nakonec pro nastolení míru usedl také na trůn, teď jej ale k němu za vše učiněné váže jedna zákeřná magická úmluva. Musí si do svých osmnáctin najít svoji životní lásku, jinak přijde o vše včetně vlastního života. A času nemá zrovna nazbyt.

Další retelling nás tentokrát zavede do legend o králi Artušovi a čaroději Merlinovi, které prozkoumáme v novém LGBT+ kabátku. Romantická oddechovka pro mládež je jako stvořená pro letní dny.


Travis Baldree - Legendy a latéčkaTravis Baldree – Legendy a latéčka

Rok prvního vydání: 2023
Série: Legendy a latéčka (1)
Nakladatelství: Laser
Zakoupit knihu

Co když už nechcete být udatná válečnice, jen se chcete v klidu usadit a dát svému životu nový smysl? Třeba otevřením první kavárny v městě Thune, kde o tomto povzbudivém moku nikdo jaktěživ neslyšel. Taky trochu hazard, ale zároveň kouzlo v objevování nového. Vždyť příprava kávy musím být jemná, a ne jako rána palicí.

Tentokrát už se vrhneme ale na pořádné fantasy od A do Z. Do magického světa, který nám ukáže, že ne všechno je jen o kouzelných výpravách, ale i o běžných radostech, starostech, kávě a šlehačce. Čerstvá novinka na našich knižních pultech, která mne hned oslovila svým prostředím tak podobným hře Coffee Talk. Spíše taková feel-good oddechovka, tady rozhodně dobrodružství nehledejte.


Lynn Flewelling - kniha Štěstí ve stínechLynn Flewelling – Štěstí ve stínech

Rok prvního vydání: 1999
Série: Noční běžci (1)
Nakladatelství: Fantom Print
Recenze

Alek a Seregil se setkají na ne zrovna fajn místě – ve vězení. Ale ještě že tu je Seregil, aby je oba z téhle šlamastiky vytáhl a nabídnul mu pomocnou ruku pro vykročení do nového života. To, že po jeho boku to nebude nic poklidného, musí být už od první chvilky zřejmé. Vždyť ačkoliv je Seregil šlechtic, není mu cizí ani šerm nebo plížení se do cizích obydlí.

Moje oblíbená trilogie (vím, že série má více knih, ale pravidelně čtu první tři díly) toho pravého fantasy dobrodružství. Líbí se mi myšlenka bohatého muže, který ve skrytu slouží těm, kdo zaplatí, třebas jako špeh. Jak Alek a my brzy zjistíme, nejsou to jen maličkosti, co Seregil řeší, protože zrovna se dostal na kloub něčemu závažnějšímu.


T.J. Klune – Dům v blankytně modrém mořiT.J. Klune – Dům v blankytně modrém moři

Rok prvního vydání: 2022
Nakladatelství: conQueer
Zakoupit knihu

Linusovi jde jen o dobro dětí, vždyť je také sociální pracovník. A nyní dostal za úkol vydat se do sirotčince s šesticí dětí rozličných magických druhů jako je třeba víla, vyvern nebo trpaslice. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby neměl pověření prověřit, zda tahle partička nemůže způsobit konec světa.

T.J.Kluneovi vyšla u nás již trojice knih, které jsou typické svou feel-good atmosférou a příběhem. Pokud nehledáte zběsilé řezby, ale naopak něco miloučkého, nemůžete sáhnout vedle, když se zaměříte na jeho tvorbu.


P. Djèlí Clark – Vládce džinůP. Djèlí Clark – Vládce džinů

Rok prvního vydání: 2022
Série: Vládce džinů (1)
Nakladatelství: Host
Recenze | Zakoupit knihu

Al-Džahíz, záhadný mystik, navždy změnil svět, když otevřel portál, kterým se k nám dostali džinové a nejen ti. Magie se stala nedílnou součástí lidské existence i nadále po jeho zmizení. Jenže o padesát let později se objeví kdosi, kdo tvrdí, že je al-Džahíz a nechává za sebou mrtvé bezvěrce. Agentka Fátima stojí před nelehkým úkolem dopadnout tohoto násilníka-

Tahle steampunková fantasy vás zavede do Egypta na počátek 19. století, kde se ujmeme společně s hlavní vyšetřovatelkou zajímavého případu. Kouzelné netradiční prostředí plné džinů a dalších překvapení vás určitě bude fascinovat stejně jako spisovatelova slabost pro popisovaní a rozmanitost oděvů.


Patrick Ness - Dračí plamenPatrick Ness – Dračí plamen

Rok prvního vydání: 2023
Nakladatelství: #booklab
Recenze | Zakoupit knihu

Draci jsou lidmi sice tolerováni díky úmluvě, ale to neznamená, že je každý vítá s otevřenou náručí. A pak zvláště ty modré, z Ruska, to jsou přeci určitě špioni, kteří chtějí všem ublížit. To ovšem nedělá tolik starosti Sářině otci, který si takového draka najde na výpomoc na poli. Jsou totiž jen dvě možnosti, buď díky zadlužení přijde o svou farmu a nebo bleskurychle připraví zalesněné plochy na ještě letošní osázení, což bez dračí pomoci jen tak nepůjde. A draci milují zlato. Jenže pak někdo umře…

Pokud máte rádi dračí fantasy, ve kterém navíc nešermují rytíři s meči, ale na vše neřádstvo si naopak došlápne FBI, třebas na dračí sektu, když se zrovna činí, možná vás zaujme právě Dračí plamen. Především fantasy pro mladé, které nás provede příběhem skrze pohled několika postav objevujících možnosti svého světa.


Tereza Kadečková – O dracích a lidechTereza Kadečková – O dracích a lidech

Rok prvního vydání: 2020
Nakladatelství: Golden Dog
Zakoupit knihu

Díky Řádu si může svět o dracích nechat jen zdát. Kdo by o ně taky stál? Ale přeci jen poslední dva svého druhu doposud unikali bystrému oku Řádu. Dva sourozenci, kteří chtějí svůj život, ať již svobodný a nespoutaný uprostřed lesů nebo ve společnosti družky s touhou po velké rodině. Jenžetenhle poklidný život ve skrytu nemá trvat dlouho, protože Řádu nelze unikat věčně.

Další kombinaci fantasy s občasnými moderními prvky stvořila česká spisovatelka Tereza Kadečková. Kromě jedné z ústředních postav řadící se k LGBT komunitě si tento titul zaslouží své čestné místo na tomto seznamu i díky další věci. Jak totiž autorka prozradila, ačkoliv také jedna vedlejší postava tíhne ke stejnému pohlaví, musela si právě tuto věc před redaktorem obhájit, protože jemu přišla ona informace pro děj nadbytečná.


Štěpánka Jislová - Supro: Hrdinové na dluhŠtěpánka Jislová – Supro: Hrdinové na dluh

Rok prvního vydání: 2023
Série: Supro (1)
Nakladatelství: Crew
Recenze | Zakoupit knihu

Tak tenhle svět je otevřen všem, kteří se chtějí stát superhrdiny. Gen superhrdinství má totiž téměř každý v sobě, stačí jej jen aktivovat. Za nekřesťanské peníze. Evelína a její bratr díky tomu září jako vlivní influenceři, ke kterým všichni vzhlížejí. Nebo právě kvůli tomu? A Ida, Evelínina přítelkyně, začíná být konfrontována realitou, že do tohoto světa po boku své vysněné tak nějak nepatří. Vydrží jejich vztah tuto zkoušku?

Netradiční superhrdinský komiks z pera českých scénáristů a ilustrátorů, který reflektuje dnešní společnost, jejich honbu za splněnými sny na úkor peněz, půjček a totálnímu zadlužení. To vše zaobaleno nejen do vztahu hlavních hrdinek, ale také do pestrobarevného kabátku, který komiksu vtiskla Martina Fischmeister.


Michaela Merglová - PrázdnotaMichaela Merglová – Prázdnota

Rok prvního vydání: 2023
Nakladatelství: Epocha
Recenze | Zakoupit knihu

Rebeka ráda pomáhá ostatním, má pro to totiž talent. Umí se naladit na emocionální rovinu druhých, nahlédnout do jejich myšlenek a přejmout je za své. Umí uklidnit a zbavit jejich vlastních démonů. Ale všechno něco stojí. A tím nemám na mysli jen ty bolesti hlavy, ale také to, když ji jednoho dne na dveře zaklepe chlápek, který chce nalézt jeho ztracenou ženu. A ta prý měla stejné schopnosti jako Rebeka.

Další česká sci-fi, kde se se svojí orientací ke stejnému pohlaví svěřuje vedlejší hrdinka. Tu si ale zamilujete ze všech postav asi nejvíce, protože Cilka je takové sluníčko v tomto potemnělém thrilleru plném násilí a smrti.


Adam Silvera - Oba na konci zemřouAdam Silvera – Oba na konci zemřou

Rok prvního vydání: 2018
Nakladatelství: CooBoo
Recenze | Zakoupit knihu

V tomhle světě je vše jinak, protože když máte zemřít následující den, před půlnocí se vám rozezní telefon. Máte tak příležitost si užít poslední nezapomenutelný den. Otázkou je, kolik těchto úmrtí by se nestalo, kdyby dotyční nevyrazili na tuto poslední zážitkovou cestu? Ale to nikoho nezajímá a společnost reaguje seznamkami na poslední den nebo netradičními zážitky, které by dotyční jinak nikdy nestihli. A jedno takové dobrodružství čeká na Matea a Rufuse, které tento den svede dohromady. Oběma totiž přišla stejná zpráva. Tohle je jejich den D.

To vše zakončujeme trošku posmutnělým sci-fi, kde název odhaluje mnohé. Někdy ovšem poslední den, poslední cesta, dokáže odhalit to nejniternější z nás a spojit jinak nespojitelné. Mimochodem letos do tohoto světa přibyl další titul s názvem První, kdo na konci zemře.


A tím výčet titulů určitě nekončí. Znáte nějaké další fantasy a sci-fi knihy s touto tématikou? Nebo jste četli některou z knih výše a můžete ji doporučit? Podělte se v komentářích, protože duhová literatura se nečte pouze během měsíce června věnovanému LGBT komunitě.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz