Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Adam Silvera – Oba na konci zemřou | Poslední hodiny ti odtikávají, když Hodina smrti zavolá

Adam Silvera – Oba na konci zemřou | Poslední hodiny ti odtikávají, když Hodina smrti zavolá

Image

Kde se láme hranice mezi opatrností a dobrodružstvím, když víte, že dnes zemřete? Stojí za to být opatrný a prožít tak co nejdelší poslední den a nebo je lepší se pustit do všeho po hlavě, užít si své poslední hodiny naplno, ačkoliv mohou být ukončeny předčasně?

Adam Silvera – Oba na konci zemřou

They Both Die at the End
První vydání: 2017

Autor píšící knihy pro mládež se zaměřením na LGBT tématiku. Na svém kontě má kromě Oba na konci zemřou také bestsellery History Is All You Left MeMore Happy Than Not.

Rufus žije každým okamžikem, má svoji partu – pluťáky, kteří jsou jeho jedinou rodinou. Ta jeho vlastni totiž zemřela a on je vychováván pěstouny. O to více se snaží bolest skrýt za pařbami na diskotékách či rvačkou za svoji bývalou přítelkyni, protože její současný kluk je fakt marný.

Mateo je zakřiknutý knihomol. Žil doma jen s otcem, dokud se jeho táta nedostal nešťastnými okolnostmi do kómatu. Mateo je nyní doma sám a denně doufá, že se otec v nemocnici konečně probudí. Že se dříve neozve Hodina smrti, která by oznámila jeho skon. To je také důvod, proč Mateo nevychází z domu, když není potřeba, aby se jemu samotnému nemohlo stát něco smrtícího.

Jenže onen osudný den, něco po půlnoci, se oběma chlapcům rozdrnčí telefon. Volá Hodina smrti a operátor jim sděluje, že mají nejvýše 24 hodin svého života, tak ať si svůj poslední den užijí naplno. Rufuse zastihne uprostřed rvačky, a ten všeho nechává a jde se rozloučit se všemi nejbližší. To naopak Mateo nikoho nemá a nedokáže si představit, že tu nebude, až jednoho dne jeho otec opět nabude vědomí.

Mateo ovšem nakonec přehodnotí svůj život a sáhne po aplikaci Poslední přítel, aby našel ztracence, jako je on, se kterým by poslední den prožil mimo zdi svého domu. To ještě netuší, že narazí na tolik rozdílnou hazardérskou osobnost jako je Rufus, který mu převrátí život vzhůru nohama.

Aimee Duboisová
4:17

Aimee Duboisové se Hodina smrti neozvala, protože dnes nezemře. Ztrácí ale Rufuse – vlastně už ho ztratila kvůli svému klukovi.
Aimee pěšky pospíchá domů, Peck jde za ní. „Jseš strašný monstrum. Co za člověka se pokusí nechat někoho zatknout na jeho vlastním pohřbu?“
„Zmlátili mě tři kluci!“
„Malcolm s Tagoem se tě přece ani nedotkli! A teď je chtějí zavřít.“
Peck si odplivne. „Měli držet hubu, není to můj problém.“

– strana 104, Část druhá

Překvapivá kniha, která už v názvu představuje, jak skončí. Oba chlapci se z počátku dozvědí, že mají poslední den života a měli by jej prožít naplno. Ačkoliv je téma takové lehce depresivní a přiznám se, že mi hlavních hrdinů knihy bylo každou stranu líto, přesto jejich příběh překypuje životem. Na poslední chvíli chtějí zažít jedno velké dobrodružství, procházejí společně město a hledají podniky, které nabízejí ztracencům netradiční zábavu.

Společně také navštěvují své známé, aby se mohli rozloučit a celkově vidíme díky odlišným charakterům i jejich přístup k poslednímu dnu života. Kniha přináší spoustu otázek, jako třeba, zda je dobré se s nejbližšími podělit o to, že umíráte, zda s nimi trávit poslední chvíle s vědomím, že mohou být svědky vaší smrti.

Knihu sledujeme především z pohledu Rufuse a Matea, kdy v první části knihy jsou kapitoly kratičké a rychle se střídají. Přiznám se, že mi to ze začátku dost vadilo a komplikovalo seznámení s postavami. V druhé části knihy se ovšem tempo střídání kapitol sníží a zapojí se do děje pohledy dalších postav. Tyto osoby potkávají Rufuse a Matea a jsou jejich přítomností nějakým způsobem ovlivněny nebo naopak ovlivní svým chováním samotné chlapce.

Díky tomu můžeme nahlédnout do mnoha životů, kterým se buď ozvala Hodina smrti nebo neozvala, ale přesto s touto děsivou službou ve svém mysli bojují. Z mnoha dalších pohledů se tak nabízí otázka, co když právě proto, že se lidem ozvala Hodina smrti, tak se rozhodli sami dobrovolně zemřít? Co když v tom momentě, kdy zvednou onen osudný telefonát, přestanou bojovat o život, ačkoliv by tím všechno mohli změnit a žít?

Ačkoliv již předem víme, jak má kniha skončit, přesto jsou v knize situace, kdy budete přemýšlet, která z postav umře první, protože oba chlapci mohou zemřít kdykoliv během stávajícího dne. Mateo je proto velmi opatrný, naopak Rufus je svůj a nebojí se čehokoliv. Právě spojení tak odlišných charakterů dokáže i během jednoho jediného dne rozhýbat s vývojem postav, jejichž změnu citelně vnímáme skrze strany knihy. Navíc se také tito dva cizinci postupně stávají bližšími, snad přáteli. Někteří čtenáři se ohradili, že je to všechno za jeden den moc narychlo, že takto se vztahy mezi lidmi vyvinout rychle nemohou, ale představte si, že máte před sebou poslední den – neotevřeli byste se novým lidem? Protože i kdybyste cokoliv zkazili, cokoliv špatného prozradili, vždyť to zítra už bude jedno.

Autor se rozhodl nezaleknout ani sociálních sítí, které do knihy vměstnal. Rufus je vášnivý fotograf a ani jeho poslední den nemůže být výjimkou. Mapuje tak pro své přátele, se kterými nemůže být, svůj poslední den. Nechává na Instagramu poslední vzpomínku na sebe a překvapivě právě sociální sítě ovlivní i děj této knihy.

A určitě vás také napadla ta myšlenka – co kdyby se Rufus a Mateo rozhodli žít své životy jako doposud. Co kdyby se nerozhodli využít aplikaci Poslední přítel pro ztracence a nikdy se nepotkali. Zemřeli by vůbec? Přiznám se, že až do konce knihy jsem se rozčilovala, že se vlastně mohli zachránit a zemřou díky Hodině smrti, díky tomu, že změnili své běžné chování. Ale když jsem se po dočtení knihy zamyslela nad celým příběhem, autor nám zde nabídnul situace, které by mohly být pro chlapce osudné, kdyby je prožili sami a že by je opravdu prožili vzhledem k jejich zvyklostem.

Pokud vás zajímá, copak je zač ta Hodina smrti, pak vás musím zklamat, protože tak jako ve většině knih pro mládež jsou tyto záhadné věci zahalené tajemstvím a je jen na naší představivosti, jak to funguje. (Já si třeba vzpomněla na film Minority Report.) Jediné, čeho se nám dostane, je informace, že pro hodinu Smrti v jakémsi call centru pracují lidé, kteří mají seznam ztracenců umírajících ten den, které musejí po půlnoci co nejrychleji obvolat a obeznámit je s jejich situací.

PS: Všimli jste si, jak je perfektně ztvárněná obálka? Ačkoliv na první pohled se může jednat o poklidnou městskou scenérii za úplňku, při bližším pohledu vás překvapí lebka na obloze a smrtka vytvořená ze stínů obou chlapců.

Slovo závěrem

Tuhle knihu bych především doporučila dívkám. Ačkoliv je to takové temnější téma, kdy sledujeme osud dvou chlapců, kteří vědí, že dnes umřou, přeci jen se zde řeší především vztahy s okolím a mezi nimi. Není to nic akčního, příběh má pomalejší tempo, ačkoliv pár vypjatých chvilek se tam objeví. Celá kniha je takové jedno velké zamyšlení nad tím, co bychom dělali, kdybychom se dozvěděli, že máme poslední den života. Jak moc by to dokázalo ovlivnit náš život? A opravdu žijeme své dny naplno?

Moje hodnocení: 8/10

Možnost nákupu

Kniha v češtině: Megaknihy
Kniha v angličtině: Megaknihy

Autor: Adam Silvera
Titul: Oba na konci zemřou
Počet stran: 352
Vazba: Měkká
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2018

Obálky/obrázky převzaty z goodreads.com a amazon.com

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz