Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Coffee Talk (2020) | Jedno večerní posezení nad šálkem kávy a lidskými osudy

Coffee Talk

Když se rozezní zvonek u dveří, je to ta chvíle, kdy je potřeba zahřát kávovar a pustit se do práce. Vešel totiž nějaký ten kávomilec. Nebo snad raději na čaj v tak pozdních hodinách? Ať tak či tak, čeká vás nejeden zajímavý coffee talk.

Na kávu v nočním městě

Mít kavárnu v Seattlu, kterou otvíráte pravidelně v noci? Proč by ne. Ne každý vyhledává po večerech jen bary a diskotéky, někdy je prostě fajn si jen posedět nad dobrým nápojem, zvlášť, když jste noční sova. Třeba jako Freya, která si každý večer objednává espresso, aby mohla pracovat na svém snu – knize. Kavárna se tak stává jejím útočištěm, ale není jedinou pravidelnou noční zákaznicí.

Trailer hry Coffee Talk

Pod drobnohledem

Kouzelná vizuální novela, ve které ovšem nemůžete děj ovlivnit dle odpovědí, neboť je zde pouze jedna čistá dějová linie, kterou sledujete. Vaše jediná interakce s ostatními postavami tak probíhá skrze přípravu a servírování nápojů, které si objednávají.

Aby to bylo trochu více interaktivní, neznáte z počátku všechny nápoje jménem a svoji vlastní kuchařku si musíte postupně doplňovat o recepty, jakmile na některé přijdete. Jedni zákazníci vám napoví, ale další vám třeba jen řeknou název nápoje, z kterého odhadujete, jak recept může vypadat. Jindy se dozvíte, že chce zákazník něco sladkého nebo třeba horkého. Ocitáte se tak v situacích, kdy vytváříte nápoje metodou pokus – omyl. To ale nevadí, protože můžete nevydařené pokusy v omezeném počtu vyhodit a až při vaší spokojenosti servírujete objednávajícímu.

Kromě receptur si můžete zahrát takovou minihru, jestli se to tak dá vůbec nazvat. Na některé nápoje totiž můžete smetanou kreslit. Dané ovládání a mechanika ovšem není příliš přívětivá, takže jsem to jen párkrát zkusila a následně jsem to už vzdala a tuto část hry si nechala s klidem v srdci dále uniknout.

Coffee talk je spíše takovou odpočinkovou záležitostí členěnou příběhově na dny, kdy jsem si říkala, že bude výborné to kouskovat třeba po hodince každý den. Zde jsem ovšem narazila, protože mimo jiné si hosté objednávají „to, co vždycky“. Pokud si to nezapamatujete nebo nepoznamenáte někde, tak si nejspíše nevzpomenete. Nenašla jsem ani způsob, kde si to poznačit třeba ve hře, což je škoda, protože při špatném servírování se nemusí zákazník plně otevřít a prozradit vám svůj příběh kompletní.

Jinak problém s neznámými recepty můžete snadno vyřešit. Buď si je najdete na internetu (třeba v mém článku níže) a nebo přejdete do jednoho ze dvou dalších režimů, tentokrát bezpříběhových. V nich pouze obsluhujete zákazníky a v jednom případě můžete podávat libovolné nápoje a v druhém podáváte návštěvníkům dle jejich zadání. To může být formou nadiktování receptu, názvu nápoje nebo třeba jeho chuti.

Ale abych se vrátila k tomu odpočinkovému tónu. Kromě toho, že stojíte ve své kavárničce, bavíte se s hosty a stáváte se součástí jejich životů, o které se rádi nad horkým nápojem baví, můžete si užívat také podmanivou uklidňující hudbu v podkresu, kterou občas přeruší zvonek oznamující nového přicházejícího zákazníka.


Mohlo by vás zajímat


A kdo že ti zákazníci jsou? Nacházíte se totiž v alternativní realitě, kde žijí upíři, vlkodlaci, elfové, kočkodlaci, mořské panny a další stvoření. Ačkoliv to vše zní jako velmi bohaté fantasy, opak je pravdou. Zjišťujete, že řeší problémy totožné, jako naše civilizace. Migrace, rasismus, pohlcení mladých světem showbusinessu nebo třeba klamání kosmetických značek. S tím vším a mnohem více se vám noční zbloudilé duše svěřují.

Proč jsem po téhle hře sáhla? Můj muž se vždycky směje, jakou mám slabost pro pixelové hry a to bylo i oním faktorem, který přitáhl moji pozornost k tomuto titulu. Příjemný pixelart, vyvážené, pestré barvy a přesto korespondující s náladou v nočním Seattlu.

Jinak co se týče vzhledu, jistě jste si všimli ovládacích prvků pro konzole. Hru jsem totiž hrála přes Xbox pass, takže tenhle interface mohl být způsoben právě touto volbou. Když jsem si prohlížela záběry ze hry například na Steamu, již se tam tyto prvky nenacházely.

Na závěr bych chtěla jen upozornit, že jelikož se jedná o vizuální novelu a jde zde především o čtený text, je potřeba znalost např. anglického jazyka. Českou lokalizaci, ať již oficiální nebo fanouškovskou, jsem nikde nenašla. Nic ale nedáte za pokus opět progooglit, zda se situace nezměnila.

Víte o tom, že Coffee Talk se dočká v dubnu 2023 pokračování?
Již nyní můžete nakouknout na demo.

Závěrečné shrnutí

Příjemná jednohubka vhodná spíše pro čtenáře než hráče, neboť to je pouze vizuální novela, do které nejde nijak zasáhnout, leda přípravou kávy a dalších teplých nápojů. Odpočinkovou atmosféru hry doplňuje roztomilý pixelart i uklidňující hudba, kterou můžete přepínat dle svého výběru. Jediné, co jde doprotivky tomuto ražení hry je fakt, že hru musíte ideálně dohrát naráz nebo s co nejkratšími přestávkami, neboť se zde nachází chvíle, kdy zákazník chce to, co posledně, což tak trochu naruší jinak poklidnou a nenáročnou atmosféru. Ale celkově je to velmi příjemné počtení ve fantasy kulisách, které odráží dnešní problémy.

Moje hodnocení: 6/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupit pro Steam & GOG

Coffee TalkSérie hry Coffee Talk
  • Coffee Talk (2020)
  • Coffee Talk Episode 2: Hibiscus & Butterfly (2023)

Název: Coffee Talk
Rok vydání: 2020
Žánr: vizualní novela
Délka hraní: 8h
Vývojář: Toge Productions
Vydavatel: Toge Productions

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz