Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • P. Djèlí Clark – Vládce džinů | Steampunková detektivka v magické Káhiře

P. Djèlí Clark – Vládce džinů | Steampunková detektivka v magické Káhiře

P. Djèlí Clark - Vládce džinů

Dokážete si představit svět, ve kterém by bok po boku žili lidé a magické bytosti? Třeba tací džinové z láhve, kteří umí splnit vytoužená přání, ačkoliv ne vždy ku představám daného člověka? Jenže tohle nemusí být to největší zlo. Zvláště když se odnikud vyloupne chlapík toužící po moci, který neváhá vraždit.

P. Djèlí Clark - A Master of DjinnP. Djèlí Clark – Vládce džinů

Série: Dead Djinn Universe (1. díl)
První vydání: 2021
První české vydání: 2022

Americký spisovatel Phenderson Djéli Clark je za své dílo uznávaný a získal řadu ocenění jako například také Hugo a Nebula. Kromě steampunkové série Dead Djinn Universe, ze které je právě zmiňovaný Vládce džinů, se letos pustil také do psaní knih pro mládež s novou knižní fantasy sérií Abeni’s Song inspirovanou západoafrickou kulturou.

Agentce Fátimě se do rukou dostane děsivý případ. Masová vražda angličanů, která nevypadá až tak obyčejně, ale jako by tady řádilo něco magického. A právě na to je Fátima specialistkou. Ještě aby taky v Egyptě neexistovalo Ministerstvo alchymie, kouzel a nadpřirozených entit s takovými odborníky, když se po ulicích prohánějí džinové jako součást běžného obyvatelstva.

A jak tak vypadá, tentokrát to bude opravdu oříšek, protože se objeví záhadný muž se zlatou maskou, který si připisuje ony vraždy na vrub, doslova se jimi vychloubá a tvrdí, že je dávným prorokem, al-Džahizem. Co všechno se dokáže skrývat za tou neohrožeností, jistotou a veřejným vystupováním?

Ukázka z knihy Vládce džinů
Fátima couvla. Zatraceně! Na tohohle zapomněla. Muž, stejně jako při prvním setkání, lehce dopadl na chodidla, jako kdyby se právě nevrhl z výšky několika poschodí. Nestačila ani zamrkat a byli z něj dva. Hadía zalapala po dechu. Ale Fátima už tenhle trik znala a byla připravená.
„Hámide!“
Přiběhl k ní, ostatní agenti mu byli v patách. „Nevypadají tak děsivě.“
„Zdání klame,“ varovala ho Fátima.
Hámid přikázal svým mužům, ať se rozestoupí do půlkruhu. „Pořád jsme na ně čtyři. A oni –“ Zarazil se. Jeden z agentů zanadával. Ze dvou postav v černém se staly čtyři.
„Cože jste to povídal?“ zeptala se Fátima.

Pod drobnohledem

Po knize Vládce džinů jsem sáhla právě z důvodu slibného zajímavého světa, protože poslední dobou kolem sebe vidím samé knihy inspirované severskou či slovanskou mytologií. Občas je ale potřeba se jít trochu ohřát, tak proč ne třeba do Egypta?

Příběh se odehrává v alternativní realitě 20. století, kdy do světa vplula magie a přinesla s sebou také magické bytosti. Ty jsou po celém světě rozmanité, odrážející danou kulturu a právě v Egyptě jsou to džinové, kteří se nacházejí nejen v láhvi, ale jsou také běžnými občany a třeba zrovinka vaším knihovníkem. Celé prostředí je o to kouzelnější, o co více se tady prolíná magie s technologií, aby vytvořili zajímavé mechanismy, živoucí budovy a další vynálezy.

Ukázka z audioknihy Vládce džinů

Ačkoliv je prostředí doslova kouzelné a vy máte pocit, že jste se ocitli ve vyprávění Tisíce a jedné noci, nakonec to vše sklouzává k takové fantasy detektivce, kdy náš hlavní maskovaný záporák se nebojí předstupovat před davy a promlouvat k nim, aby nabral na moci, kdežto hlavní hrdinka se jej snaží odhalit a samozřejmě dopadnout.

A ne jen hlavní hrdinka. Celkově má Vládce džinů tři silné ženské postavy, které se derou ke slovu a to Fátimu, hlavní vyšetřovatelku, Hádii, její novou parťačku a Siti, Fátiminu lásku. Všechny tři nejdou pro ránu daleko, takže to rozhodně nejsou žádné křehké květinky, což ani vzhledem k akčním a vypjatým scénám s potyčkami, souboji nebo davovými útoky rozhodně není žádoucí. Kromě toho si spisovatel také vyhrál s jejich oblečením, které vždy krásně popisuje a já si alespoň rozšířila obzory ohledně pro mě exotičtějšího odívání. O to více mne překvapuje, že je autorem právě muž, ale bod pro něj.

Co mne naopak rušilo, byl fakt, že se v ději odkazovalo na jiné příběhy. Postavy se o nich třeba bavily, ale vy jste neměli vůbec ponětí, o čem je řeč. V knize se totiž dané situace nestaly, nebyly naznačeny, takže ačkoliv je Vládce džinů první díl série, začne vám být jasné, že mu určitě něco předchází. Konkrétně tři novely, které bohužel ještě přeloženy nebyly, ale bylo by rozhodně zajímavé je mít vydané například souborně překladově v jedné knize.

Závěrečné shrnutí

I když letos nejedete na dovolenou do Egypta, Vládce džinů vás tam s radostí vezme. Do jeho steampunkové alternativní reality, kde se magické bytosti běžně prohánějí po ulici. Atmosféra vás vtáhne a souboje budete napjatě sledovat. Jakpak by ne, když se s nimi potýkají rovnou tři silné ženské postavy?

Moje hodnocení: 8/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Zakoupení audioknihy | Stránka spisovatele

Série Dead Djinn Universe
  • 0.1. díl: A Dead Djinn in Cairo (aj 2016)
  • 0.2. díl: The Angel of Khan el-Khalili (aj 2017)
  • 0.3. díl: The Haunting of Tram Car 015 (aj 2019)
  • 1. díl: Vládce džinů (cz 2022)

P. Djèlí Clark – Vládce džinůAutor: P. Djèlí Clark
Série: Dead Djinn Universe
Díl: 1. Vládce džinů
Žánr: Fantasy
Počet stran: 456
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz