Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky za srpen 2023

Knižní novinky za srpen 2023

Léto je v plném proudu, jistě máte spoustu času na čtení, tak pojďte nakouknout, jaké knižní novinky z žánru fantasy a sci-fi nás ještě v srpnu čekají. Už máte vybráno?


Fantasy novinky

Susanna Isernová - Hrozálie se chce stát čarodějnicíSusanna Isernová – Hrozálie se chce stát čarodějnicí
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 28.8.2023

Každá generace by měla mít svoji malou čarodějnici.
Proč všechny holčičky chtějí být princezna Elsa, když Anna je stejně hezká, a k tomu ještě o dost vtipnější? Přece proto, že Elsa umí čarovat!
Magie, kouzla, tajemství… to je zaručené lákadlo. A když je navíc hlavní hrdinka natolik svérázná jako Hrozálie, nehrozí, že by se malé adeptky čarodějnického řemesla u této knížky nudily. Kouzlit se nejspíš nenaučí, i když na míchání elixírů samozřejmě také dojde, ale možná zjistí něco o sobě, o tom, že je dobré jít si za svým a nenechat se odradit prvním nezdarem.
Příběh využívá pohádkový půdorys, ale nebojí se bořit stereotypy. Hlavní hrdinka vtáhne děti do příběhu od první stránky. Koktejl přiměřeného napětí, roztomilosti a vtipu vám možná připomene malou čarodějnici z večerníčku, Hrozálie však bude řešit i aktuálnější problémy, než jak vyzrát na tetu Bimbulu. Hrozálie musí zrušit pár zlých kleteb, obhájit si svůj přístup ke světu, a navíc v jednu chvíli najde skutečného kamaráda. A s ním to bude napříště ještě zábavnější, to si pište.

Tricia Levenseller - Čepel tajemstvíTricia Levenseller – Čepel tajemství
Série: Kovářka osudu (1)
Nakladatelství: cPress
Datum vydání: 14.8.2023

Největší boj se někdy odehrává v naší hlavě. Akční fantasy s originálním námětem.
Vytvarovat meč vyžaduje nekonečné hodiny kování kladivem. Nejdříve je to jen rozžhavená hrouda ocele. Musí se znovu a znovu roztloukat a zahřívat, dokud ho nezploštíte do toho správného tvaru. Trik spočívá v tom, že ocel musí mít právě tu správnou teplotu a musíte do ní bušit právě tou správnou silou – dost silně, aby se vytvarovala, ale zároveň dost opatrně, aby se nezlomila. Kovář, u kterého jsem se učila, mi řekl, že ovládnout tohle umění zabere desítky let, takže buďto jsem génius, anebo mé instinkty pomáhá vést mé magické nadání.
Když meč konečně dostane správný tvar, vrhnu se na magii.
Je svázána s mými smysly. Se zvukem mého hlasu. S teplem mého dechu. S vášní v mých očích. S tím, jak konejšivě hladím kov a naslouchám jeho řeči. Většinu času si to přímo neuvědomuji, ale naučila jsem se, že na ocel rozpálenou v ohni se nesmí křičet ani jí spílat. Je třeba ji tvarovat něžným šepotem a povzbuzováním.

Anežka Kočová - Trnitá kletbaAnežka Kočová – Trnitá kletba
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 29.8.2023

I křehká krása může zabíjet.
Když bohyně Flora umožnila obyvatelům Plantae pěstovat a ovládat rostliny pouhou silou vůle, bylo to pro ně požehnání. Teď ale příroda začala chřadnout. Voda se vytrácí, lesy mizí, půda přestává plodit. A boj mezi provinciemi se začíná vyhrocovat. Zatímco Potravináři z Východu a Parfumisté z Jihu se vyhřívají ve světle královské přízně, Vojáci ze Západu a Traviči s Léčiteli ze Severu jsou na okraji společnosti. Osmnáctiletá Convallaria Leroyová se chce stát Travičkou. Ti jsou ale od neúspěšného atentátu na krále pronásledováni. Ačkoliv se snaží držet stranou, je shledána vinnou za četbu knih a odvlečena do hlavního města Flosu k popravě. Od smrti ji zachrání tajná dohoda s guvernérem Západu, se kterým se pustí do pátrání po odpovědích na otázky, které nedají mnoha lidem spát. Co skrývají neprobádaná místa floského paláce? Proč se bohyně Flora odmlčela? Jde zachránit Plantae před katastrofou, které se na ni řítí? Bude tichá a neprůbojná dívka pouhým pěšcem v nemilosrdné hře osudu, nebo ho vezme do svých rukou?

Elise Kova - Šepot kouzelElise Kova – Šepot kouzel
Série: Čarodějka (1)
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 22.8.2023

Někomu jdou stíny v patách, někdo v nich žije. Fantasy ve stylu hitu Kouzla rodu Thornů.
Osmnáctiletá Eira Landanová je nejzavrhovanější učnicí v Čarodějné věži. Stále ji dusí srovnávání s jejím starším bratrem, šepot magie i vzpomínky na nehodu, během níž zabila člověka. Její život se zcela změní, když se rozhodne zúčastnit Turnaje pěti království. Postupně získá pozvání na císařský dvůr, objeví v sobě talent pro zakázanou magii a sblíží se s pohledným elfím vyslancem. Jenže minulost nezapomíná a nic není bez rizika. Obzvlášť ne tento turnaj, se kterým má kdosi temné úmysly…

Ukázka z knihy Čarodějka – Šepot kouzel

J.R.R. Tolkien - Nedokončené příběhyJ.R.R. Tolkien – Nedokončené příběhy
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: srpen 2023

Soubor různých vyprávění, jež pokrývají celé časové pásmo od nejstarších dějů, podrobně popsaných v Sillmarillionu, až po Válku o Prsten.

Emily J. Taylor - Hotel MagnifiqueEmily J. Taylor – Hotel Magnifique
Nakladatelství: KING COOL
Datum vydání: 2.8.2023

Dekadentní a temně okouzlující fantasy debut pro mládež sleduje sedmnáctiletou Jani, která odhaluje hluboce znepokojivá tajemství legendárního hotelu Magnifique.
Jani celý život snila o Jinde. Pracuje v koželužně a jen stěží vyjde s penězi. Je smířená s šedivým životem v přístavním městě Durc, kde se stará o svou mladší sestru Zosu. Tedy až do chvíle, kdy do města dorazí hotel Magnifique.
Hotel je legendární nejen pro svá rozmarná kouzla, ale také pro to, že dovede cestovat – každé ráno se objevuje na jiném místě. Jani a Zosa si sice nemohou dovolit horentní sumy za pobyt, které platí hosté, ale mohou se v hotelu ucházet o zaměstnání. A brzy jsou tak uneseny na největší dobrodružství svého života. Jakmile se však ocitnou uvnitř, Jani rychle zjistí, že jejich smlouvy nelze rozvázat a že hotel pod úžasným pozlátkem skrývá nebezpečná tajemství.

Vladimíra Šebová - Syn podsvětíVladimíra Šebová – Syn podsvětí
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 22.8.2023

Hluboko v temnotě čeká vše, co má být nalezeno. Od autorky fantasy románu Dcera zimy.
Když Matthewův zanedbaný obchůdek zmizí, ukáže se, že se propadl kamsi do podzemí. Aby ho našel, bude muset kývnout na neobvyklou nabídku a vydat se na nebezpečnou cestu do samotného podsvětí. Tam totiž končí všechny věci, které lidé ztratili. Ocitne se tak ve světě bájných tvorů, o jejichž existenci neměl ani tušení. Do říše mrtvých s ním budou putovat Sirina, okřídlená dívka, která ztratila své přátele, rusalka, která přišla o své srdce, a lešij, který hledá ztracená kouzla. Dostat je tam však může jen ten, kdo se v Návu narodil – syn podsvětí. Najdou v podsvětí všichni to, co hledají? Zvládnou čelit děsivým příšerám, ale i vlastním démonům?

Ukázka z knihy Syn podsvětí

Dále vychází

 • Jessica Townsendová – Nikdyuš (3): Prázdnice (Albatros)
 • Katherine Applegateová – Ultima (2): První (Albatros)
 • Juraj Červenák – Bohatýr (3): Hořící říše (Argo)
 • Anna Ruheová – Voňavá lékárna (3): Falešná hra zrádné parfumérky (BookMedia)
 • Tracy Deonn – Mýtonoši (2): Pokrevní cejch (CooBoo)
 • Maria V. Snyderová – Hledači duší (2): Studie noci (CooBoo)
 • Stacy Plays – Ochránci divočiny (2): Útěk do mesy (cPress)
 • Jaleigh Johnson – Dungeons&Dragons: Čest zlodějů: Cesta do Neverwinteru (Egmont)
 • Honza Slívka – Likvidátor (Epocha)
 • Natalja Ščerba – Časodějové (1): Klíč k času (Fragment)
 • Natalja Ščerba – Lunasterové (4): Běh po Spálené cestě (Fragment)
 • Rick Riordan – Percy Jackson (1): Zloděj blesku (Fragment)
 • Rick Riordan – Percy Jackson (4): Bitva o labyrint (Fragment)
 • Rick Riordan – Percy Jackson (5): Poslední z bohů (Fragment)
 • Jiří Březina – Noční slunce (Fragment)
 • B. B. Alston – Amari (2): Amari a Velká hra (Jota)
 • Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové: Muzeum divů (Jota)
 • Guy Gavriel Kay – Záře dávno pohaslá (Laser)
 • Laura Thalassa – Handlíř (3): Temná harmonie (Mystery Press)
 • Richelle Mead – Vampýrská akademie (6): Poslední oběť (#booklab)
 • Philippa Gregoryová – Princeznovská pravidla (1)(Slovart)

Naučné, zábavné

Jean Menziesová - Egyptské mýtyJean Menziesová – Egyptské mýty
Nakladatelství: Slovart
Datum vydání: 28.8.2023

Zajímá vás, jaké prokletí stihlo boha země Geba a bohyni nebes Nutu, proč se sluneční bůh Re rozhodl opustit zemi a jak vlastně může dopadnout takový závod ve veslování na kamenných lodích? Anebo byste se rádi dozvěděli, co předpověděl jeden mág Cheopsovi, staviteli té největší známé pyramidy, případně co se může přihodit námořníkovi, který ztroskotá na zapomenutém ostrově? Ponořte se do magického světa vykresleného tímto souborem více než dvaceti bájí a pověstí, které patří mezi ty nejstarší na světě, a poznejte svět staroegyptských bohů, faraonů i obyčejných smrtelníků.

Joshua Izzo - Avatar: Cesta vody: Obrazová encyklopedieJoshua Izzo – Avatar: Cesta vody: Obrazová encyklopedie
Nakladatelství: Egmont
Datum vydání: 7.8.2023

Obrazová publikace ke druhému filmu ságy Avatar
Vraťte se s námi do úchvatného světa měsíce Pandora! Prohlédněte si nádherné přírodní scenerie a poznejte rodinu Sullyových. Prozkoumejte tábor Omatikayů, základnu a zbraně RDA a seznamte se s Metkayiny, mořským klanem Na’vi, a mořskou florou i faunou Pandory.

Xanna Eve Chownová, Luna Valentinová - Příručka pro mladé čarodějky: Čtení z rukyXanna Eve Chownová, Luna Valentinová – Příručka pro mladé čarodějky: Čtení z ruky
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 15.8.2023

Nauč se přečíst osud vepsaný do dlaně!
Máme svůj osud napsaný v dlani? Navaž kontakt se svojí vnitřní magií a možná se to dozvíš. Stačí jen otevřít tuto příručku pro všechny mladé čarodějky! Naučíš se číst z tvarů ruky a rýh na dlani. Zjistíš, kde najdeš čáry života, osudu nebo srdce a dozvíš se, co prozrazují o tvé osobnosti, současnosti či budoucnosti. Své věštecké umění si můžeš nechat pro sebe nebo je naopak sdílet se svými přáteli a ukázat jim, co pro ně plánují tajemné síly vesmíru!


Sci-fi novinky

Ondřej Neff - Vynález zkázyOndřej Neff – Vynález zkázy
Nakladatelství: Albatros
Datum vydání: 10.8.2023

Celý svět je v ohrožení a ví o tom pouze jediný člověk. Dokáže hrozbu zastavit?
Vůdce mezinárodní pirátské bandy se zmocní šíleného vynálezce a jeho formule strašlivé výbušniny, která je schopná zničit celý svět. Odvážný detektiv nasazuje život, aby překazil plány zločinců. Stojí sám proti šílenství i surovosti pirátů. Do poslední chvíle je štěstí na straně zla! Dobrodružný sci-fi román od Julesa Verna, známý i ze skvělého filmového zpracování režiséra Karla Zemana, vychází v moderním převyprávění Ondřeje Neffa s ilustracemi Karla Jerieho.

Victor Dixen - VysláníVictor Dixen – Vyslání
Série: Phobos (1)
Nakladatelství: KING COOL
Datum vydání: 23.8.2023

Šest dívek a šest chlapců spolu letí na palubě jediné kosmické lodi, ale ve dvou samostatných oddílech. Chtějí se zapsat do Dějin s velkým D.
Vídat se smějí na pouhých šest minut týdně a pod nepřetržitým dohledem kamer si musejí do konce letu vybrat partnera, se kterým stráví celý zbytek života. Jejich úkolem bude založit nové lidstvo – a osídlit tak Mars.
Taková jsou pravidla programu Genesis, nejšílenější seznamovací show v dějinách. Francouzce Léonor je osmnáct let a vyrůstala bez rodičů. Byla vybrána do programu jako jedna ze soutěžících.
Přihlásila se s vidinou slávy.
Přihlásila se, aby našla lásku.
Přihlásila se, aby se už nikdy nevrátila.
Sen se brzy změní v noční můru, ale na lítost už je pozdě.

Josef Pecinovský - Mirzova vizeJosef Pecinovský – Mirzova vize
Nakladatelství: Epocha
Datum vydání: srpen 2023

Mirzova vize se vyplní 21. června 2034. Svět se náhle propadne do minulosti. Do dalekého pravěku. Lidé zhýčkaní moderními technologiemi jsou vrženi do světa tvorů, které doposud vídali jen v muzeu či na stránkách encyklopedií. Boj o přežití začíná.
Najde se mezi vyvrženci někdo, kdo dokáže tento tragický vývoj zvrátit? Co třeba dva nenadálí hrdinové – první z nich se dostal na samý závěr druhohor, druhý zůstal jakýmsi řízením osudu trčet v současnosti. Dali si za úkol obnovit v pravěku civilizaci a varovat svět 21. století před nastupující zkázou…
Jenže na druhohorní Zemi se nezadržitelně řítí její Nemesis – asteroid Chicxulub…

Hugh Howey - Přes písekHugh Howey – Přes písek
Série: Písek (2)
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 2.8.2023

Napínavé pokračování bestsellerového apokalyptického thrilleru Písek. Svět postihla katastrofa, zbytky civilizace přežívají v nehostinných pustinách pouště. Čtveřice sourozenců bojuje o šanci na lepší osud poté, co jejich otec a sestra – nejslavnější píseční potápěči – zmizeli beze stopy, když se vydali na východ, do země nikoho, odkud není návratu. Tamní říše prosperovala do okamžiku, než ji zničila atomová bomba. Narodila se v ní i Aňa – a při výbuchu přišla o vše, přátele, společnost, budoucnost. Zbyla jí jen jedna možnost: vydat se s otcem na cestu za pomstou. Přes písek…

Evan Currie - Domovský světEvan Currie – Domovský svět
Série: Odyssey One (3)
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 28.8.2023

Pozemský průzkum neznámých částí Galaxie pokračuje. Nikoli však bez následků. Když nebezpeční mimozemšťané Drasinové, které se vesmírné lodi Odyssea a jejím priminský spojencům podařilo již dvakrát odrazit, objeví ve vzdálené soustavě průzkumnou čínskou loď Wej-fang, je rázem ohrožena nejen její posádka, ale i samotná existence lidstva. Drasinské dronové lodě pronásledují Wej-fang až do Sluneční soustavy a chystají se na příkaz svých tajemných vládců napadnout Zemi. Odyssea, která pod velením kapitána Erica Westona právě plní novou misi na priminském světě Ranquilu, se musí vrátit na domácí půdu, aby vypomohla nově postaveným pozemským lodím a automatizovaným obranným systémům. Bude to však stačit? Lze se ubránit mnohonásobné přesile a technické převaze? Zvládne se lidstvo sjednotit a pod společnou vlajkou zabránit totální zkáze? Třetí část úspěšného vědecko-fantastického eposu kombinuje klasickou space operu a moderní akční vyprávění plné napětí a vzrušujících zvratů.

Ukázka z knihy Vynález zkázy

Dále vychází

 • Mary Robinette Kowal – První astronautka (3): Neúprosný Měsíc (Fobos)

Hororové novinky

Graham Masterton - Lesní duchGraham Masterton – Lesní duch
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: 14.8.2023

Současná Amerika. V lese u skautského tábora je nalezeno patnáct skautů a sedm jejich vedoucích – všichni spáchali sebevraždu. Jeden z mrtvých chlapců je přítelem Sparkyho Wallace, jehož otec Jack vede v Chicagu polskou restauraci. Jack objeví souvislost mezi sebevraždami a smrtí vlastního dědečka, který se zabil v Kampinoském pralese v Polsku, když za druhé světové války bojoval proti nacistům.
Jack a Sparky se společně vydávají do Polska, aby odhalili děsivé tajemství. Co způsobuje nezvladatelnou paniku lidí v lese? Aby se jim to podařilo, musí hrůzu zažít na vlastní kůži a dostat se až na samou hranici šílenství.

Graham Masterton a Karolina Mogielska - Pan NikdoGraham Masterton a Karolina Mogielska – Pan Nikdo
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: 14.8.2023

Uvěřit krásným slibům je jednoduché, zvlášť pokud za sebou máte vztah, který nebyl naplňující a neskončil dobře. A právě to se stalo – Anna slibům uvěřila. Z Pawła se ale vyklubal lhář, opilec a násilník. Ještěže má Anna starou babičku Janku, která si něco podobného zažila a ví, jak takového muže potrestat. Ne zabít, to ne, ale za vyučenou musí dostat. Ale s pomocí mytologických bytostí to není vždy jednoznačné. A Devana není výjimkou.

Nick Roberts - Exorcistův důmNick Roberts – Exorcistův dům
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 2.8.2023

Psychologický thriller vypráví příběh rodiny, která si koupila dům na farmě v Západní Virginii. Namísto vesnické idyly je však v novém domově čeká setkání s nepředstavitelnou hrůzou.
Psycholog Daniel Hill kupuje v létě roku 1994 statek v malebném prostředí Apalačských hor.
Spolu s manželkou Norou a dospívající dcerou Alicí prodají dům v Ohiu a přestěhují se na jih. Zpočátku si užívají krásy života na venkově, avšak jejich idyla končí, když ve sklepě objeví skrytou místnost se studnou zatlučenou prkny, přes která je položený mohutný kříž.
Postupně se dozvídají, že předchozí majitel domu byl exorcista, ale to už se kolem nich začíná rozpoutávat hotové peklo. Každý z nich zažívá věci, které nedokáže vysvětlit, zlé moci útočí na jejich nejslabší místa a prohřešky z minulosti. Hillovi záhy pochopí, že odjezd z farmy je nezachrání a musí se vypořádat jak s temnotou, které sídlí na farmě, tak i s tou, kterou si nesou každý v sobě.
Hororový román zasazený do devadesátých let potěší milovníky rodinných thrillerů, příběhů o posedlosti démony, exorcismu a okultismu.

J.R. Erickson - Ti, co zemřeli
J.R. Erickson – Ti, co zemřeli
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 30.8.2023

Rozsáhlé panství Kerry Manor zůstalo téměř sto let opuštěné.
Ale ani to nezastavilo temné síly. Na povrch prosakují historky o prokletém domě. O násilných úmrtích, podivných zjeveních a všudypřítomném strašidelném zpěvu malé holčičky, který se rozléhá v tmavých chodbách.
V současnosti je Kerry Manor po rekonstrukci ve své původní majestátní podobě. Corrie a Sammy Flynnovi se na panství přestěhují spolu se svou dcerou Isis, aby tu strávili zimu. Zabydlují se v ponurých, gotických pokojích, aniž by tušili, co za hrůzy je čeká.
Kerry Manor je sídlem zla, které zde přečkalo celé století. Zvrácený příběh začal, když malá holčička vstoupila do Ústavu pro choromyslné v severním Michiganu, a vyšla z něj jako něco temného – něco ďábelského.
Ti, co zemřeli je druhým románem a volným pokračováním série z Ústavu pro choromyslné v severním Michiganu. Vydejte se na mrazivou cestu ještě dnes.

Dále vychází

 • A. G. Smith – Útěk z Výhně (4): Město strachu (Fobos)
 • Darcy Coates – Pod hladinou (Fobos)
 • Flint Maxwell – Bílá tma (3): Mrazení (Fobos)
 • Kerri Maniscalco – Království prohnilých (3): Království obávaných (KING COOL)
 • Vlaďka Sacká – Koruna otráveného stromu (Fobos)
 • Graham Masterton – Dům tisíce šepotů (Fobos)

Tak co, vyberete si tento měsíc tu svoji pravou knižní společnici? Já se přiznám, že pokukuji právě po dětské knížce Hrozálie se chce stát čarodějnicí, která může být příjemnou a odpočinkovou četbou jako tečka za létem. Hodně mě ovšem lákají také počiny českých spisovatelů.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

 • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
 • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz