Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Marie Domská – Sivá krev | Intriky, boj o život a věčná temnota v jeskyních

Marie Domská – Sivá krev | Intriky, boj o život a věčná temnota v jeskyních

Marie Domská – Sivá krev

Uprostřed intrik, uprostřed boje o moc a vlastní život stojí princ. Siv, který nikdy netoužil žít tak, jak jeho národ žije. Ale nikdy nedostal šanci se vymanit ze svazujících pout zrady, boje a samoty. Protože věřit nemůžete nikomu.

Marie Domská - Sivá krevMarie Domská – Sivá krev

První české vydání: 2023

Ačkoliv je Sivá krev prvotinou české spisovatelky Marie Domské, už jste se s její tvorbou mohli nejednou setkat. Je totiž pravidelnou účastnicí soutěží, kde se umisťuje a její povídky vycházejí v časopisech Pevnost, XB-1 nebo v antologii Mlok. I když je Sivá krev fantasy literaturou, aktuálně se věnuje sci-fi románu Kchrat, který by měl vyjít na jaře 2024.

Když se sivý princ Esmedill vydává k povrchu, aby složil svoji zkoušku mužnosti, nechává doma tolik zranitelnou rodinu. Kdo se o matku a sestry postará? Může jen doufat, že ne některý z konkurenčních intrikařících rodů, který by se rád zmocnil koruny.

Nemluvě o tom, jaká nebezpečí čekají v temných tunelech podzemí právě Esmedilla. Dokáže z této výpravy vyjít živý? Nebo mu zkříží cestu skřet či trpaslík, který prorazí jeho dopadu? Či dokonce padne tím nejhorším způsobem – dýkou do zad od některého z dalších členů výpravy?

Budoucnost je nejistá.

Ukázka z knihy Sivá krev

„Jestli to okamžitě neodklidíte sami, dojdu si tam pro vás a pak to bude horší!“ zařval a zaposlouchal se do ticha přerušovaného jen skřípajícím mostem. V odpověď ale zazněl zpěv mečů a magie zbytku siví skupiny.
Taznet zaklel a rychle se rozběhl k Esmedillovi. Most už byl za polovinou trasy. Princ vyběhl po jeho nakloněné ploše. V pravé ruce se mu svíjela ohnivá koule, kterou se chystal mrštit po osminohých protivnících. Usheza dokončila zaklínání a vyskočila, aby se prsty chytila blížícího se mostu. Taznet jí pomohl nahoru. Zawessa ještě zpívala mučivou melodii. Dva arakové, o hlavu větší než skřeti, se svíjeli bolestí, zatímco další je překročili a dlouhýma nohama hledali mezeru v míhajících se mečích sivích bojovníků.

– strana 56

Pod drobnohledem

V knize Sivá krev zavítáme do podzemí, kde se kdysi dávno zabydleli elfové vyhnaní z Mlžných hor. Temné jeskyně je změnily stejně tak jako hadí bohyně Sassess. Láska, harmonie, tolerance, to vše se za roky vytratilo a siví elfové vytvořili naprosto novou kulturu.

Přiznám se, že přesně to je ten důvod, proč jsem se na knihu velmi těšila. S temnými elfy žijícími pod zemí jsem se poprvé setkala v rámci Forgotten realms a naprosto mi učarovali. I tady mě sivové dostali, to jejich vražedné intrikaření, matriarchát, oběti hadí bohyni. Siví elfové už nemají nic společného s elfy z povrchu a jsou zákeřní, věci vyřizují hrubou silou, včetně jejich koexistence s jinými druhy v podzemí.

To je totiž překvapivě živé. Předně tady narazíte na skřety a ti jsou výborně vykresleni. Žádné ploché – nepřítel, zabít – a hotovo. Sivové s nimi vybudovali určité vztahy, spolupráci, ale vše je křehké jako váza, kterou můžete kdykoliv shodit ze stolu. V podzemí také žijí trpaslíci, kteří si o sivech a jejich aktivitách v tunelech myslí své.

Kniha nám přináší příběh vyprávěný dvěmi dějovými liniemi. Ta první se odehrává v minulosti, je vyprávěna er formou a začíná právě tím, že se princ vydává k povrchu. Druhá dějová linie se střídá s tou první, je vyprávěna ich formou a odehrává se v přítomnosti, která je potemnělá, plná mrtvol. Obě jsou provázané a my tak postupně díky dějové lince z minulosti rozklíčováváme, co se stalo, že je přítomnost taková, jaká je.

Překvapivě není text členěn na kapitoly, jen podtržítkem snad na 3-4 části. Největším předělovačem daných událostí se tak stává právě střídání časových rovin v textu.


Čtenářský klub

Mohlo by vás zajímat
Knihu jsme četli v našem čtenářském klubu v červenci a následně jsme si o ní závěrem měsíce povídali. Nevíte, co číst? Chcete se k nám přidat? Pak nakoukněte na více informací.
Mimochodem za námi přišla také na besedu spisovatelka Marie Domská. Záznam z besedy naleznete na Patreonu.


Esmedill má místy problém reagovat na některé události a já si říkala, zda to není právě kvůli jeho podivné výchově, která všechny, včetně jeho rodiny, bere jako soky. Ať už je to bližní v ohrožení, na kterého zapomněl a nechal na pospas osudu nebo je to zaláskování, kdy slovy tvrdí, jak se podřídí ženině přání, my tam cítíme tu vazbu a stejně dokáže odejít. Jako by viděl jen své cíle. Místy jsem tak ze siva byla zmatená, ale opět říkám, že všechno tohle je nejspíše podmíněno výchovou a kulturou, která je až příliš nehostinná.

Kromě vztahů a romantické linky se dočkáme také spousty a spousty soubojů, které jsou opravdu do detailu popsány, jak probíhají. Protivníci jsou rozmanití a ke slovu se dostanou nejen meče a další zbraně, ale především také magie, kterou vládne náš hlavní hrdina.

Co bych ovšem chtěla vytknout, bylo nejprve pozvolné tempo, kdy občas tomu chybělo nějaké větší napětí nebo pohrání s emocemi čtenáře. Možná za to mohlo i ono rychlé střídání dějových linií, kdy bylo obtížnější si najít k hlavní postavě cestu. A tento klid se postupně přelil v svižné vyprávění, které ke konci během nejzajímavějších bojů, třeskutých intrik a vyjasňování pozic, vztahů bylo až příliš rychlé. Dokonce natolik, že jsem měla pocit, jako by mi tady mnohé pasáže chyběly. Závěr si rozhodně zasloužil daleko větší prostor, klidně mohla kniha nabobtnat o další díly, abychom měli čas vstřebat, co vše se stalo a dostali jsme hlouběji vykreslené některé nově vynesené rozhodující prvky.

Závěrečné shrnutí

Dnešní doporučení pro konkrétního čtenáře bude trošku jiné. Ačkoliv autorka představila v knize Sivá krev působivý svět, příběh byl citelně krácen a nemusí tak oslovit každého. Jedná se ovšem o její starší dílo (8 let staré), takže tentokrát bych doporučila pro seznámení se s tvorbou Marie Domské vyčkat na sci-fi Kchrat, který vychází na jaře 2024 – to je jejím čerstvým počinem. Poté teprve ohlédněte k jejím začátkům v podobě Sivé krve, protože věřím, že v novější tvorbě nám představí daleko lepší, vypsanější podobu příběhů.

Moje hodnocení: 5/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Stránka spisovatelky

Marie Domská - Sivá krev

Autor: Marie Domská
Název: Sivá krev
Žánr: Fantasy
Počet stran: 340
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz