V sobotu překvapily u pokladen davy. Táhly se až do nedohledna, nedaly se obejít a když jsem chtěla projít skrz, protože už jsem lístek na celý knižní veletrh měla, lidé na mě koukali nevrle, neuhýbali, tak jsem se snažila scvrknout a protáhnout se.
I uvnitř to nebylo jiné, hlava na hlavě, těžko se procházelo a vzduch se všude horšil. Ještě že v průběhu dne začalo pršet a všechno to dusno ze stanu i budovy jako kouzlem vyprchalo.
Už od rána jsem věděla, že tento den věnuji především komiksům. Jen, co jsem vešla do budovy, už jsem potkala cosplayerky od stánku Crew. Poprosila jsem je o foto u jejich stánku a kvůli tomu vedru se zdráhaly vracet do levého křídla, ale nakonec mě ke stánku odvedly, vyfotila jsem si je a šla ke Crwi utrácet. Ten den jsem zavítala i ke Comics Pointu, ale odtud jsem si nic neodnesla. Na stánku byly klasické ceny a pouze pokud jste si koupili tři komiksy, zaplatili jste za dva.
Na veletrhu se také slavilo 20. výročí vydání první knihy Harryho Pottera. Byl připraven speciální program včetně famfrpálu na trávníku před výstavištěm. Mimo jiné se natáčelo i video s přáními pro Harryho Pottera a knihy a i já se zapojila s přáním spousty nových generací čtenářů a další krásná vydání jako je poslední ilustrovaný Harry Potter.
Tak nějak jsem očekávala, že vlastně celý den strávím s ostatními blogery a vlogery, ale moc se mi jich nepoštěstilo potkat a i s velkým srazem jsem se tak nějak minula, což mne trochu zamrzelo. Program byl tentokrát méně pestrý než předchozí dny, ale i přesto jsem si v něm dokázala najít to své. (Poučení pro příště, choďte ve čtvrtek a pátek, protože jsou menší fronty, více knih a bohatější program).
Na veletrhu se mimo jiné také křtily dvě audioknihy. Povídková audiokniha Hlas Černého hvozdu, kterou křtili Míla Linc a Jiří W. Procházka a dále také audiokniha Na ostřích čepelí, kterou pokřtili Jiří W. Procházka, Miroslav Žamboch a Zdeněk Velen. Vydavatelství Walker & Volf se navíc vyjádřilo, že audioknihy na CD již vydávat nebude, neboť nejsou u posluchačů atraktivní a tak se audiokniha pokřtila netradičně a velmi originálně politím čepele.
Na veletrhu proběhl také 20. ročník předávání Cen Akademie Science-fiction, fantasy a hororu. Oceněny byly knihy Roky rýže a soli (Kim Stanley Robinson), Všemi dary obdarovaná (M. R. Carey), Mycelium V – Hlasy a hvězdy (Vilma Kadlečková) a Darebáci (G. R. R. Martin a další). Přihlédnuto bylo i k nejlepší povídce, kterou se stal Hlavní chod (Barbora Vrobelová – Mlok 2016). Výborný překlad byl oceněn v knize Vodní nůž (Richard Podaný) a nejlepší obálka byla objevena na knize Neočekávané dýchánky (Jana Šouflová). Zvláštní cenu si pak vysloužila kniha Anatomie pocitu úžasu (Antonín K. K. Kudláč).
Teď tedy blíže k všeobecnějším cenám, kdy nejlepším nakladatelstvím se stalo Argo a časopisem roku pak XB-1. Zvláštní ocenění za dlouholetou práci pro SFFH obdržely Alexandra Pavelková a Dana Kalinová.
A celkový vítěz? Kniha Prefekt (Alastair Reynolds), která se překvapivě umístila nade všemi a přesto nebyla oceněna v některé z podkategorií.
V pozdních hodinách byla také naplánována beseda o tajemném autorovi Františku Kotletovi. Do sálu nebylo prakticky možné se dostat, ale pro ty, co jej pečlivě hledali v publiku přednášky, ba na celém výstavišti, mám skvělou zprávu! Bylo vyhlášeno výběrové řízení na jeho partnerku či partnera (nebudeme přeci nikoho omezovat), stačí jen poslat hezkou fotku a mít o trochu bohatší slovní zásobu, abyste jej případně mohli něco nového přiučit. A pečlivě vybraným jedincům bude umožněno se s ním setkat a poznat ho, protože on sám si přeci mezi nimi musí vybrat!
Každopádně v červenci se můžeme těšit na volné pokračování Spadu v knize Poločas rozpadu. Také by se mohlo objevit i nějaké to komiksové zpracování některé z jeho knih, ale po posledním zvoleném ilustrátorovi nějak není ani vidu, ani slechu. Tak snad nechá František některého kreslíře jeho práci dokončit – musíme doufat.
No, nechť mne provází Síla. Už jen jeden den!
Bonusové okno – Co jsem si na veletrhu koupila?
Ze všeho nejdříve jsem si utíkala pro Sochaře k Jotě. Je to taková komiksová bichle, na kterou jsem vážně zvědavá. Je tedy černo-modro-bílá, ale oproti ostatním komiksům má poměrně dobrou cenu. V knize by se mělo prolínat téma romance a umění, takže jsem moc zvědavá, jak se s tím autor popral.
Další mojí zastávkou byla Crew. Sice mne nepotěšili, že třetí díl komiksu Zaklínač ještě není, podívala jsem se tak ale po jiném komiksu. Tím se stal Assassin‘s Creed, kterému vyšel nedávno druhý díl. Nakonec jsem přibrala i ilustrovanou sběratelskou verzi knihy Duna. Jsem moc ráda, že jsem ji objevila právě u Crwe, protože nakladatelství, pod jehož záštitou vyšla, se na veletrhu bohužel neobjevilo.
Posledním komiksem dne se staly Řeky Londýna, které mne zaujaly svojí kresbou. Jedná se o městskou fantasy, o jehož knižní verzi se hodně bavilo, tak jsem se rozhodla vyzkoušet komiksový příběh. U Arga jsem nakonec sáhla i po knize Spočítej hvězdy, jejíž autorka napsala také Dárce. Ten je mimochodem úchvatný, psaný v jazyce pochopitelném i nejmenším a přesto nese hluboké poselství i pro dospělé.
A to už jsme se překlenuli ke knihám. Další zastávkou byl opět antikvariát Fryč. Měla bych si pořídit na další ročník veletrhu klapky na oči, jak mají koně, protože jak jdu kolem, vidím a odbočím. A zase jsem tam ulovila knihu, za kterou jsem nesmírně ráda a tou je Solaris od Stanislawa Lema.
A posledními třemi knihami je série a související povídky Rudovlasé čarodějky od Petry Neomillnerové. Nakoupeno u Epochy, bohužel ale první díl vydalo nakladatelství Fantom Print a knihu na veletrh nedovezlo, takže budu u nich dodatečně ještě shánět. Ovšem byli velmi vstřícní a dostala jsem kontakt s tím, že se jim mám o knihu ozvat.