Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Svět knihy 2017 den po dni: Den druhý

Svět knihy 2017 den po dni: Den druhý

Image

Pátek byl o něco živější než předchozí den, a tak bylo potřeba se otáčet, abych stihla vše, co jsem chtěla (ačkoliv to úplně nešlo). Všude samé knihy, mnohem více autorů a zajímavějších besed a přesto nebyl veletrh přeplněný.

 

Ještě že jsem měla lístek koupený dopředu. Kvůli uveřejnění článku jsem přibíhala opravdu na poslední chvíli, abych stihla besedu a křest knihy Terezy Matouškové a Oskara Fuchse. Všude nekonečně fronty nově příchozích, ale naštěstí jsem si to s náramkem odpelášila vedlejším neucpaným vchodem. A světe div se, stihla jsem to. Oba autoři byly výborní, bez moderátora spolu živě konverzovali, předhazovali si záludné otázky a celá beseda byla velmi dynamická. Knihy Válka zrcadel a Frost pokřtila přizvaná autorka Jenny Nowak.

Druhý křest, který jsem ten den navštívila, souvisel se sbírkou povídek Bájná stvoření. Autoři rozehráli příjemnou besedu o psaní, ale také do problematiky povídek. Především nastalo také zamyšlení, proč vlastně nakladatelství sborníky povídek moc často nechtějí, protože dle zkušenosti autorů se vždy dobře prodávají. Křtu se zúčastnili Františka Vrbenská, Vlado Ríša, Jana Rečková, Josef Pecinovský a Lucie Lukačovičová.

 

Svět knihy nepatří jen knihám, ale taky audioknihám, které poslední dobou nabývají na popularitě. Velmi okrajově jsem stihla audioknižní besedu v sále fantastiky. Pokud pátráte po tom, co zrovna číst, tak audioknižní žebříčky prolamuje sci-fi Setkání s Rámou. Připravuje se pak také Hvězdná pěchota a v plánu jsou i knihy od Rogera Zelazneho.

Dále jsme také nakoukla na vyhlášení audioknihy roku. Jako audiokniha roku byla oceněn Spalovač mrtvol interpretován Lukášem Hlavicou, který mimo jiné obdržel také ocenění za nejlepší jednohlasou četbu a nejlepšího interpreta. Oceněnou audioknihou pro děti se stal Doktor Proktor a konec světa. Možna… a cenu posluchačů si vysloužilo další dílo pro mladší posluchače – Bylo nás pět. Co opravdu zaujalo, bylo oceněné slovo mimo kategorie, kdy byla oceněna audiokniha Případ Lída Baarová. Jedná se o autentickou zpověď a nahrávku, která byla pečlivě seřazena, vyčištěna a po opravdu mnoha letech se dostala na světlo světa.

 

Mimo jiné se konaly také dvě besedy s autory české fantastiky. Jedna byla určena pro zavedené autory a druhá pro nováčky v této oblasti. Mezi stálicemi se objevili Jana Rečková, Josef Pecinovský, Lucie Lukačovičová, Pavel Fritz a Františka Vrbenská. Od Josefa Pecinovského právě čtu Areston. Dále mne zaujala velmi energická Františka Vrbenská, která zná snad opravdu všechno a také Lucie Lukačovičová, od které jsem si nakonec pořídila Cestu rudé tanečnice. Obě tyto dámy vycházejí v jednom z povídkových sborníků Žena s…, přičemž aktuálně pracují na společné knize, na kterou jsem opravdu zvědavá.

Mezi těmi novějšími autory se objevili Hana Hozová, Jakub Hoza a Pavel Bareš. Pavel Bareš byl opravdu energický mladý muž, který suverénně prezentoval svoji novou knihu Projekt Kronos. Varoval před otevřeným koncem, protože useknout to ještě později by bylo ještě horší, ale díky tomu také víme, že již nyní pracuje na druhém dílu. Naopak manželé Hozovi působili lehce nezkušeně s besedami a jejich mluvenému slovu nebylo moc rozumět kvůli vzdálenosti od mikrofonu.

 

Mohla bych také ukázat fotografie s autory. Vyfotila jsem se s Lucií Lukačovičovou, která mne na besedách přitáhla ke své knize Cesta Rudé tanečnice. Jeto velmi milá osoba, ráda si s vámi povykládá a zajímá ji názor každého čtenáře. Hned mne také poprosila, ať ji kontaktuji na Facebooku, dám vědět, jak se líbilo a pošlu naši společnou fotografii.

Další autor, s kterým mám společnou fotografii, je Oskar Fuchs, autor knihy Frost. Přemýšlela jsem, zda zde zveřejnit nejlepší fotografii nebo souhrn všech pokusů o fotografii. Neustále jsme si do toho mluvili, mávali rukama. Nejlepší byl – Je to vážná kniha, musíš se tvářit vážně. No a tohle je ten nejvíc vážný výraz, který jsme ze sebe dostali.

 

Závěr veletrhu byl opět kouzelný. Vyčkávala jsem na poslední besedu, která byla věnována knižní sérii Mycelium. Přítomna byla nejen autorka Vilma Kadlečková, ale také ilustrátor Tomáš Kučerovský. Beseda byla vedena ve velmi příjemné veselé atmosféře, diskutovalo se o novém dílu, o obálkách a dodatečných informací kolem Mycelia.

Když jsem se na závěr fotila s autorkou knihy a stoupla si vedle ní, ale o schodek výše na pódium, byla jsem stejně velká jako ona. Pobavily jsme se nad tím a když jsem se pak s ní a s Tomášem Kučerovským fotila ještě jednou, řekla mi, že se trochu přikrčí, ať nejsem tak malá. Největším překvapením ovšem bylo, když jsme si chtěla nechat knihu podepsat i od ilustrátora. Ten mi do ní věnoval i svoji kresbu, za což jsem opravdu neskonale vděčná. Pokud by někoho kresba zajímala, po veletrhu budu dělat speciální článek se všemi sesbíranými podpisy.

Bonusové okno – Co jsem si na veletrhu koupila?

Oproti prvnímu dni jsem se tentokrát mírnila. Ačkoliv se stále úspěšně vyhýbám komiksům i Fantom Printu, od nichž prostě potřebuji některé knižní novinky, přesto knih stále tak nějak přibývá.

Jelikož se křtila kniha Bájná stvoření, rozhodla jsme se jí pořídit a rovnou nechat podepsat od autorů. Přiznám se, že jsem nejprve váhala, protože obálka mi není zrovna sympatická, ale nemusela bych stále soudit knihu podle obalu, že.

Dále jsem také sáhla po dvou dílech Cesty Rudé tanečnice, o které jsem slyšela od autorky Lucie Lukačovičové již na dvou besedách a prostě mě tím strhla. Knihu jsem musela mít!

 

Na Projekt Kronos jsem vás již včera upozorňovala a opravdu jsem se pro něj vrátila. Autor příjemně překvapil na jedné z besed, výborně promluvil o knize a o to více se těším, až si ji budu moci přečíst.

Poslendí pořízenou knihou bylo Mycelium. Již jsem měla tu čest poslechnout si jej jako audioknihu, tu mám ovšem zanechanou doma a tak jsem se rozhodla si pořídit papírový výtisk kvůli podpisu autorky. Už první díl mne opravdu strhl a vím, že si budu muset v brzké době udělat čas na další.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 33 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V srpnu čteme knihu Byt ve městě Naga od spisovatele Pancha Alvareze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 4. října:

  • 17:00 – debata o knize Byt ve městě Naga
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Ondřejem Blaho (Severní den)

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Pancho Alvarez – Byt ve městě Naga
 

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz