Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Frank Herbert – Duna (Marek Holý, Jana Stryková)

Image

Když máte vkročit na novou planetu, co vás tam bude čekat? Přivítají vás tam? Bude tam komfort, i když se jedná o nehostinnou pouštní planetu?

Příběh

Vše se mění v okamžiku, kdy rod Atreidů míří na planetu Arrakis přezdívanou též Duna. Není divu, když na ní není nic víc než poušť plná nebezpečných červů gigantických rozměru. Vlastně počkat, je tam jedna velmi cenná věc – koření, které se nedá nikde jinde získat nebo uměle vyrobit. Toto koření totiž mimo jiné rozvíjí mentální schopnosti či prodlužuje život člověka, což z něj činí velmi žádanou komoditu.

To, že novými správci planety se mají stát právě Atreidové, se nelíbí stávajícím správcům Harkonnenům. Mají vše přenechat a předat tuto planetu nově příchozím, nakonec vše ale dopadá jinak. Atreidové upadají do spletí intrik a léček a jejich životy visí na vlásku. Nebo spíše na osudu, který si pro ně připravila poušť a její červí dravci.

Styl psaní

Autor nám přináší příběh odehrávající se v zcela nově vykonstruovaném světě. Nejedná se pouze o jednu planetu, ale má opravdu rozsáhlý záběr. Nemusíte se ovšem ničeho obávat, do všeho vplouváte postupně a oproti jiným knihám je zdejší svět velmi dobře pochopitelný. Jelikož se jedná o audioknihu, je třeba bedlivě poslouchat.

Když už rozsáhlý svět, tak se nesmí zapomenout ani na intriky mocných, které jsou zde v přiměřené míře. Audiokniha je tak kromě politikaření i nečekaným dobrodružstvím, na nějž se dostane spíše v druhé části příběhu. Na své si přijde i náboženství spojené s proroctvím, které je vlastně stěžejním prvkem pro celý příběh.

Ačkoliv si mnoho z nás pod pojmem sci-fi představí nějakou vesmírnou přestřelku, není tomu tak. Převážná část děje se odehrává na Arrakisu, pouštní planetě, která je obydlena spíše domorodými kmeny než vyspělou civilizací. Není tedy divu, že se tak kniha stává spíše dobrodružnou výpravou se zajímavými myšlenkami odrážejícími překvapivě i dnešní svět.

Audio

Zvláštností tohoto díla je uvozování každé kapitoly určitými informacemi a moudry ze života Muad’Diba, které přednáší princezna Irulán. Je to vlastně jediná pravidelná pasáž, kterou převzala interpretka Jana Stryková. Princezna je spíše prvkem v pozadí a její spojitost s Muad’Dibem se tak dozvídáme ke konci příběhu.

Vyjma pasáží s princeznou celou audioknihu předčítá Marek Holý. Jeho ústy zazní větší množství postav, které hlasově příliš neodlišuje, i přesto se dějově dobře orientujeme. Ačkoliv je příběh odvyprávěn jedním hlasem, interpret vypráví poutavě, napínavě a s nádechem tajemna v hlase. To dodává příběhu nový zajímavý rozměr.

Každá kapitola je navíc uvozena majestátní, temnější hudbou ukazující nejen velkolepost příběhu, ale také moc pouště a zdejších obyvatel. Příjemně tak podtrhuje atmosféru samotného děje.

Obal

Audiokniha se pyšní neuvěřitelně působivým a nádherným obalem s nejnebezpečnějším tvorem světa Arrakis. Bezpečně přiláká své posluchače na první pohled a je to doslova výstavní kousek domů.

Frank Herbert - Duna (Marek Holý, Jana Stryková)

Ukázka

Hodnocení knihy

Komplexní nové světy a příběhy v nich zasazené miluji. Na Dunu jsem si brousila zuby už dlouho, ale sehnat někde první díl je nemožné. Proto jsem byla mile překvapena audioknižním vydáním a konečně jsem si tak mohla vychutnat toto kultovní sci-fi. A že to stálo za to!

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Frank Herbert
Interpret: Marek Holý, Jana Stryková
Série: Duna
Díl: 1. Duna
Žánr: Sci-fi, dobrodružné
Délka: 22 h 1 min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie pochází z onehotbook.cz.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz