Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Michaela Merglová – Píseň války | Epické zakončení dobrodružství drakobijce a barda

Michaela Merglová – Píseň války | Epické zakončení dobrodružství drakobijce a barda

Michaela Merglova - Píseň války

Veselá dobrodružství Cuchenana a Minangara jsou ta tam, na vrata totiž klepe válka a celá Delava je v ohrožení. Nepřítel si našel mocné spojence a nyní chce získat, co je podle něj právem jeho.

Michaela Merglová – Píseň válkyMichaela Merglová – Píseň války

Série: Píseň oceli (3)
První české vydání: 2022

Spisovatelka Michaela Merglová je již zavedenou spisovatelkou především právě díky sérii Píseň oceli (2019-2022), kterou si zamilovaly davy čtenářů. Mimo jiné má na kontě také temnější fantasy Prokletá věž (2020) a čerstvě jí vychází také sci-fi kniha Prázdnota (2023).

Můžete nad všemi těmi proroctvími a věštbami krčit nos. Jedna bába povídala, to si asi řeknete. Jenže někdy vás prostě osud dožene. Tak jako Cuchenana s Minangarem, kteří budou čelit tomu nejtěžšímu nepříteli.

Už to není drak versus kouzelný meč. Už to není jeden na jednoho. Tentokrát přichází válka, která kosí nevinné, ničí celé kraje a nezanechává za sebou žádného vítěze. Křehká spojenectví, intriky, ale i válečná tažení. S tím vším se musí počítat, když osud začne klepat na dveře.

Ukázka z knihy Píseň války

Hučení v uších.
Řev.
Dusot něčeho tak ohromného, že se pod tím chvěje zem.
Bělma vyděšených koňských očí.
Hnusně mlaskavý, kožený zvuk.
Ruka, která dopadla na zem – bez těla.
Řičení.
S každým mrknutím, s každým úderem srdce se obrazy před bardem měnily.
Netušil, co se děje, všude bylo najednou tolik pohybu a ruchu, ale on se nedokázal pohnout.
Zato jeho klisna se vzepjala a zařehtala – a bard nesletěl z jejího hřbetu jen proto, že se kolem něj prohnal jezdec a Minangara to probralo z letargie.
V panice sevřel otěže.

– strana 84, 1. kapitola: Divoženky

~ Přečtěte si delší ukázku z knihy Píseň války.

Pod drobnohledem

Napsat svůj názor na tuto knihu je pro mě trochu těžší záležitost, a to nejen kvůli tomu, že tahle úžasná série končí, ale také proto, jak emotivní zakončení to bylo. Píseň války totiž, jak už název napovídá, není žádná procházka růžovým sadem. Tentokrát se nebudete smát a bavit nad hlavními hrdiny. Válka s sebou přináší jen jediné – truchlení.

A to vám autorka ukáže hned v první kapitole, respektive v prvním dobrodružství, které je v této knize jediné a následně se celý děj věnuje počínající a probíhající válce. Tato svým způsobem povídka tak narušuje jednolitost knihy, ale připraví vás na temnou atmosféru a nemilosrdnost autorčina pera.

Nyní nastává ta chvíle, kdy se seznámíte s kompletní dvanáctkou, protože každý sehraje svoji menší či větší roli. Někteří se zachovají jako hrdinové, jiní by potřebovali proplesknout, takže rozhodně to nejsou postavy jen do počtu, ale pracují se svojí osobností.

Sledujeme také poslední fázi vývoje charakteru naší ústřední dvojice, která si již prožila (a vlastně také prožije) mnohé, což ji formuje do dnešních dní. A válka je věc, která zanechá spoustu bolavých míst i vám jako čtenáři. Přísahám, že jedna ze závěrečných scén vás dostane do kolen, protože Míša Merglová opravdu dokonale zahrála na emoce.

Po celou knihu jsem si říkala, že už prostě nechci číst dál, protože v mojí hlavě si můžu vykreslit, že všechno dobře dopadne. Že nechci vědět, kdo další padne. A vždy, jakmile jsem se začetla ještě do pár stran, byla jsem následně potrestána prohlubujícím se nemilosrdným dějem.

Je to prostě válka, hodně se umírá a jak první kniha byla odlehčená, místy humorná a ráda ji doporučuji, tentokrát je to něco jiného. Už v Písni severu přituhovalo a tentokrát pocítíte tu temnou atmosféru na vlastní kůži a naprosto vás pohltí. Mě dokonce natolik, že jsem dlouho přemýšlela, jestli se zvládnu k této sérii vrátit a číst ji znovu, když po dočtení vím, co vím. (Naštěstí moji posmutnělou náladu dokázalo rozbourat filmové Dungeons & Dragons: Čest zlodějů, které mi tak moc připomnělo první bezstarostný díl této série.)

Závěrečné shrnutí

Tak tentokrát čekejte něco jiného, temnějšího, úskočného a vražedného. Válka je za dveřmi a nemazlí se s nikým. Většina knihy se zaobírá pomyslným tichem před bouří, válečným tažením a dobýváním měst. Nemusí to být každému po chuti, protože už to nejsou klasická veselá dobrodružství naší ústřední dvojice, ale epický dojemný závěr této série vás jistě dostane.

Moje hodnocení: 9/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Zakoupení audioknihy

Knižní série Píseň oceli

Michaela Merglová – Píseň válkyAutor: Michaela Merglová
Série: Píseň oceli
Díl: 3. Píseň války
Žánr: Fantasy
Počet stran: 656
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz