Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Můj návrat na HumbookFest 2023, kde knižní světy ožívají

Můj návrat na HumbookFest 2023, kde knižní světy ožívají

Knižní festival HumbookFest 2023

Stále váháte, jestli jet na nějakou tu knižní akci, protože jste raději dobrovolně uvězněni ve svém knížkovém hradu? Tak pojďte se mnou nakouknout, jaké to je na HumbookFestu, knižním festivalu speciálně věnovanému mladým čtenářům.

Předně bych chtěla začít tím, že ačkoliv jsem na Humbook jezdila od prvního ročníku pravidelně, v roce 2020 se mi šňůra přetrhla kvůli covidu a následně i rozrůstající se rodině. Takže vlastně letos to pro mě mělo být také překvapení ohledně toho, co se změnilo a co se bude dít.

Co je to HumbookFest?
HumbookFest, dříve pouze známý pod názvem Humbook, je celodenní knižní festival pro mladé čtenáře konající se v Praze, který zajišťuje pestrý program zahrnující workshopy a besedy se spisovateli young adult literatury. Tuto akci má pod záštitou Albatros Media, ovšem naleznete zde také spisovatele spadající pod hlavičku jiných nakladatelství, jako je Host nebo letos komiksové vydavatelství Crew.

Více informací na www.humbook.cz.

Tentokrát se celá akce konala v O2 universum, kde mě u vstupu jako vždy čekaly fronty nadšených čtenářů těšících se na své oblíbené spisovatele. Není totiž nic lepšího, než je moci potkat osobně a poslechnout si něco o jejich tvoření, životě a třeba i poodhalit nějaké ty tajné knižní drobnosti a názory.

Můžete si zakoupit vstupenky základní a nebo VIP s kratší čekací frontou, možností na autogramiádu se zahraničními spisovateli (jinak to nelze) nebo třeba lepší cenu na plátěné tašky naplněné knihami, recenzním výtiskem doposud nevydané knihy a nějakými knihomolskými drobnostmi. Cena vstupenky začíná na 799 Kč. Nutno poznamenat, že VIP vstupenky bývají okamžitě vykoupené, takže pokud o ně máte zájem, je dobré sledovat sociální sítě události a stát doslova na značkách, jakmile se jejich prodej spustí.

Dost mne překvapily hned při vstupu všechna ta bezpečnostní opatření. Projití magnetickým rámem, vyhazování voňavek, prohledávání tašek, to ještě respektuji, ale vyhazování svačin a pití, když 3 dcl pet lahev vody zde stojí 60 Kč, to mi přišlo trošku přehnané. Já osobně jsem za pití a jídlo nechala na akci skoro více peněz než za knihy a nákup knih jsem musela kvůli tomuto výdaji pečlivěji promyslet.

Ale když už jsme tedy za prohlídkou security a bavíme se o těch obchůdcích, tak zde tentokrát byl nejen Humbook obchůdek s 20% slevami, ale i stánky s anglickými knihami, mangou a komiksy, Harry Potter věcičkami nebo třeba deskovkami. Za posledním jmenovaným obchůdkem byla navíc deskoherní zóna, kde jsem se sice nezapojila, ale chvíli jsem sledovala nový Karak II. Ačkoliv je to jednodušší hra spoléhající se na náhodu, je občas fajn mi takovou nenáročnou hru doma pro nedeskovkáře, se kterými byste si chtěli zahrát. Kromě obchůdků jste se mohli projít také po Artist Avenue, kde byla tvorba různých šikovných tvůrců a cosplayerů, včetně fotografií a různých věciček k zakoupení.

V areálu bylo samozřejmě zajištěno jídlo a pití ve dvou mini restauracích s předpřipraveným jídlem. Já si pro jistotu zakoupila jídlo a pití balené s sebou, ať můžu většinu času sedět na besedách a ne stát ve frontách, které se průběžně tvořily všude.

U besed se spisovateli jste se museli rozhodnout, koho rozhodně chcete vidět a neminout, protože zde byly tři stage. Ze zahraničních hostů přišla Stacey Marie Brown, Brigid Kemmerer a Neal Shusterman. Těch českých zde bylo nepočítaně, včetně třeba Pavla Bareše, Radka Starého, Lucie Ortegy, Alžběty Bílkové, Marie Domské a dalších.

Besedy mám opravdu ráda. Pokud nejsou čistě o knize, ale odhalují také spisovatelovu osobnost a motivy ke psaní. Třeba taková Brigid Kemmerer je velmi emotivní a chce své psaní zakládat na osobních zkušenostech. To třeba Neal Shusterman má psaní jako rodinné řemeslo a rád zapojuje svoji rodinu, pokud si to přejí. Jsou to drobnosti z pozadí psaní knih, které oceníte a nezapomenete. Stejně tak jako z prvního HumbookFestu dodnes vím, že Christopher Paolini nevidí červenou (tenkrát se ptal na barvu mých vlasů kvůli tomu).

Jeden ze sálů byl řešen klasickým řadovým posezením a dvěma velkými promítacími plátny pro ty, kdo přímo neviděli na besedující. Překvapilo mě, že se nejednalo (jako při mé poslední návštěvě Humbooku) o takové to sestupné divadlové posezení. Ve vedlejších stagích se pro změnu sedělo třebas u kulatých stolů. Kromě besed jste mohli zapojit také své kreativní já ve workshopovém koutku. Já tam nakoukla zrovna ve chvíli přednášky o tvorbě komiksu s názornými ukázkami na titulu Supro, ale ten už jsem viděla na Světě knihy, takže jsem zvědavě nakukovala dál.

V poslední řadě nesměly chybět ani autogramiádové salonky s přehledem, kdy tam kterého spisovatele zastihnete. Jak jsem již zmínila výše, na ty zahraniční jste museli mít zakoupen VIP vstup. Podpisy zahraničních spisovatelů ovšem byly k zakoupení v Humbook obchůdku na speciálních kartičkách. Přiznám se, že bych raději ocenila samolepku pro vlepení do knih, případně rovnou podepsané knihy, jak tomu bylo v předešlých letech. To jsem pak odjížděla s daleko větším nákupem, protože když už nestihnu koupit VIP lístek, musím ten podpis získat přeci jinak.

Víte, co mám na HumbookFestu nejraději? Cosplay. Opravdu spousta návštěvníků se převlékla za svého oblíbeného knižního nebo filmového hrdinu (nebo dokonce herního – potkala jsem 4 simíky). Nechyběli ani profíci v podobě Lion Base. A také jste mohli kouknout na Cosplay přehlídku a sympatické scénky, zatímco porotci vybírali nejlepšího cosplayera nebo skupinku.

V poslední řadě musím zmínit také spoustu doprovodných aktivit v celém areálu, kdy se hrála také Humbook hra o ceny. V momentě, kdy jsem to na počátku festivalu chtěla řešit, tak byl chaos a nikdo netušil, kde jsou herní kartičky. Pak jsem to později zjistila, ale už jsem neměla prostor se zapojit, což mě trošku mrzí. Každopádně jsem se alespoň vyfotila ve fotokoutku, napsala něco k letos vydaným knihám na stěnu, přidala lepík s oblíbenou letošní knihou nebo studovala hru kiss-marry-kill a nemohla se rozhodnout.

Jak to tedy zakončit? Byly věci, které mne překvapily a to i nemile (třeba pitný režim), na druhou stranu jsem tady opět pobíhala, potkala se s novými i starými známými tvářemi, ale nestihla jsem vše, jak bych si přála. Moc stagí, moc zajímavých besed a jeden netuší, kam se vrtnout dříve. Na druhou stranu si můžete být jistí, že vás rozhodně něco zaujme a nadchne a když ne, jsou tady další doprovodné programy a věcičky. Nebo relaxační čajový koutek s knihami na půjčení a oddechové čtení. Humbook si tak můžete užít všelijakými způsoby, ale vsadím se, že rozhodně nejzajímavější je setkání s autory vašich oblíbených knih.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 33 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červenci čteme první díl legendární série Trpaslíci od Markuse Heitze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 2. srpna:

  • 17:00 – debata o knize Trpaslíci
  • 18:00 – autorské čtení 4 českých spisovatelů

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Markus Heitz - Trpaslíci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz