Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Tereza Kadečková – Ve větvích Yggdrasilu | Agáta versus Lokiho žertíky

Tereza Kadečková – Ve větvích Yggdrasilu | Agáta versus Lokiho žertíky

Tereza Kadečková - Ve větvích Yggdrasilu

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jaké by to bylo, kdyby se na Zemi objevil Loki a třeba zrovna vám zkřížil cestu, pojďte mrknout, jak z tohoto setkání vyšla taxikářka Agáta. Někdy totiž je lepší neplést se bohům pod nohy. Pokud se zrovna oni nepřipletou pod kola vám.

Tereza Kadečková - Ve větvích Yggdrasilu

Tereza Kadečková – Ve větvích Yggdrasilu

První české vydání: 2023

Tereza Kadečková je česká spisovatelka, která poprvé vykoukla s povídkami publikovanými v rámci několika sborníků napříč roky. V roce 2020 debutovala se svojí knihou O dracích a lidech, kterou následoval titul O dracích a Sedmi navazující na stejný svět. Ten pro ni ovšem není stěžejní, neboť nejnovější kniha Ve větvích Yggdrasilu je urban fantasy s motivy severské mytologie a už na začátku roku 2024 nás čeká další originální knižní dobrodružství.

Když si Agáta myslí, že její život konečně nabral správný směr a ona se vyhrabává ze dna, zase se přihodí něco, co jí udělá čáru přes rozpočet. Otázkou jen zůstává, zda je to neopětovaná láska s pistolí v ruce nebo severský bůh skákající pod kola jejího taxíku.

To vše otvírá novou etapu jejího života, kterou si ani nedokázala představit. Teď už to není chudoba, která jí dýchá za zády, ale naopak smrťák. Protože být figurkou na šachovnici bohů je opravdu vysoce nebezpečné. Ještě že je to holka, která se o sebe dokáže postarat tak, jak to zvládla tenkrát na ulici.

Ukázka z knihy Ve větvích Yggdrasilu

„Loki!“ vykřikla valkýra. Přes svistot větru a zavřená okna skoro nebyla slyšet, ale jméno boha lží se rozpoznat dalo. Nůž zakrojil do střechy, jak se ho držela, aby nespadla.
„Dávej pozor,“ poradil Loki klidně.
„Pozor na co?!“ okřikla ho Agáta neklidná za ně oba.
Loki opatrně pohlédl do zrcátka, aby se nedostal na dosah ostří.
„BRZDI!“
Agáta sešlápla brzdu k podlaze.
Auto zařvalo.
Valkýra setrvačnosti sletěla z auta, s hlasitou ránou spadla na beton a odkutálela se po silnici.

– strana 55, kapitola 4

Pod drobnohledem

Tahleta útlá knížečka v sobě ukrývá nejen urban fantasy, ale také čisté fantasy. Do všeho se zamotají především bohové severské mytologie, kteří nejsou ti učesaní frajírci z Marvelu, ale pořádní neotesanci honící se za vlastním prospěchem.

Agáta také není zrovna superhrdinka k pohledání, ačkoliv se bude pohybovat vedle takto silou nesmírně nadaných bytostí. Nějaké to kilčo navíc, brýle, krátké vlasy. Minulost vedle nesnesitelné matky, s kterou se v průběhu příběhu pustí do další konfrontace a díky které se ocitla na ulici. Její matka totiž chtěla dokonalou dceru a ne… lesbu. Ale ulice je její opravdovou rodinou, odkud se nakonec postavila zdárně na vlastní nohy a začala taxikařit.

Překvapilo mě, že i přes opravdu útlost knížky je Agáta překvapivě plastická a velmi uvěřitelná postava. Mnohé romány běžného rozsahu by si z toho mohly vzít opravdu příklad. Nejvtipnější na tom je, že tohle vlastně ani není žádné vážné fantasy dobrodružství. Ba naopak, autorka nahání postavy do až absurdní situací a událostí, které čtenáře dokonale pobaví. To vše tak parádně kontrastuje s Agátinou reálností, která se navíc v průběhu příběhu vyvíjí se svojí reakcí a názorem na vzniklé momenty.

Kniha pro nás ale připravila nejen tyhlety prapodivné situace, ale také nedorozumění, akci, souboje, třebas i automobilové honičky. Možná jen v poslední části už toho bylo přehršel a lehce hůře ovládané samotnou spisovatelkou, ale stejně vás kniha Ve větvích Yggdrasilu ani na moment nenechá v klidu nudit se a vrtět v křesle.

Celou tuhle prapodivnou výpravu ve spojení Agáty a Lokiho si užijeme nejen v rámci našeho světa, ale nakoukneme také do Ásgardu. Postavy tak otestujeme v pro ně nových i známých prostředí z obou stran a dostanou doslova srážku s realitou. Velmi mne potěšilo, že hlavní hrdinka nebyla taková ta automaticky všehoznalá a musela se s tímto světem severských bohů (který ač třeba nám známý je, nemusí to platit přeci jen pro každého) seznámit.

Nevím, zda se mnou všichni budou souhlasit, ale konec byl výborný. Kdyby to dopadlo jinak, spisovatelce bych to neodpustila, ale tohle bylo dokonalé, jedinečné a správné. Sice jsem tomu v některých bodech do konce nevěřila, že se tak stane, ale byla jsem mile překvapena. Všechno se stalo v souladu s postavami a jejich motivacemi a ač lehce překvapivé, dávalo výborný smysl.

Ještě bych chtěla zmínit, že v závěru knihy je vložena povídka, která doplňuje události zmiňované v příběhu o Agátě. Tedy ve zkratce o tom, jak Thor o kladivo přišel. Pokud se chcete nejprve na delší příběh naladit, rozhodně nevadí, pokud se nejprve pustíte do povídky. Alespoň získáte tu správnou představu, jací severští bohové vás v knize čekají.

Spisovatelka Tereza Kadečková se za námi stavila na besedu do čtenářského klubu. Pokud vás zajímá záznam z této události, nezapomeňte nakouknout na Patreon, čímž také podpoříte moji zdejší knižní činnost a spjaté aktivity pro vás jako jsou on-line besedy, knižní setkání, live streamy, podcasty aj.

Závěrečné shrnutí

Pokud jako já na podzim jedete na vlně severské mytologie, zkuste vzít tuto knižní jednohubku do ruky. Je to vtipné tak, jak jen to s Lokim po boku naší hlavní postavy může být. Hlavní hrdinka je opravdu propracovaná a působí reálně, takže její příběh budete doslova hltat. Nechybí akce, souboje, střety a smrt, takže se budete místy bavit, místy křičet a řvát. Tahle humorná oddechovka, kterou rozhodně nesmíte brát vážně, si vaši pozornost rozhodně zaslouží.

Moje hodnocení: 7/10

Tereza Kadečková - Ve větvích Yggdrasilu

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Stránka spisovatele

Autor: Tereza Kadečková
Název: Ve větvích Yggdrasilu
Žánr: Fantasy, urban fantasy
Počet stran: 252
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Golden Dog
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz