Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Filmy
  • 16 kouzelných tipů na filmy s čarodějkami, které oživí váš Halloween

16 kouzelných tipů na filmy s čarodějkami, které oživí váš Halloween

Doporučení na filmy s čarodějnicemi

Přemýšlíte, u jakého filmu si užít popkorn s kolou? Pak tady pro vás mám v tom Halloweenském duchu nějaké to filmové doporučení, kde hlavní či vedlejší roli hrají čarodjky, čarodějnice, bosorky, ježibaby a další magií obdařené ženy. Odhodláte se pustit do hororů nebo je raději proložíte pohádkami?


Doručovací služba čarodějky Kiki

Doručovací služba čarodějky Kiki

Rok vydání: 1989
Žánr: Animované dobrodružné fantasy, rodinné

Mladá čarodějka Kiki a její kocour Džidži se vydávají do světa na zkušenou, tak jak je u čarodějek zvykem. Kiki se usadí v malebném přímořském městečku a začne hledat místo, kde by se mohla zabydlet a být užitečná.

Není lepšího filmu, kterým bych mohla tento čarodějnický seznam začít. Ačkoliv půvabná animace je cílena spíše na mladší diváky, já si filmy od Hajaa Mijazakiho a studia Ghibli nemůžu vynachválit. Pokud jste neměli ještě tu čest se s nimi seznámit, myslím, že je na čase ponořit se do jednoho milého dobrodružství a prožít kouzelné dny. Mimochodem snímek vzniknul na základě stejnojmenné knižní předlohy od spisovatelky Eiko Kadono.


Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

Rok vydání: 2005
Žánr: Dobrodružné fantasy, rodinné

Čtyři sourozenci utíkají před válkou na anglický venkov, kde mají pobývat v sídle profesora. To ještě netuší, že při průzkumu domu objeví skříň, která je přenese do zcela nového světa plného mluvících zvířat, faunů, kentaurů a dalších prapodivných tvorů. Ale také do země zlé Bílé čarodějnice, která uvrhla tuhle říši ve věčnou zimu.

A další film podle knižní předlohy, tentokrát od spisovatele C.S. Lewise, který dětským čtenářům napsal rovnou sedmidílnou sérii Letopisy Narnie. I některé z dalších knih získaly svoji filmovou podobu. Pokud vás kouzelná země Narnie uhrane, můžete pokračovat v sledování filmů Princ Kaspian nebo Plavba Jitřního poutníka.


Mocný vládce Oz

Mocný vládce Oz

Rok vydání: 2013
Žánr: Dobrodružné fantasy, rodinné

Oscar alias Oz je cirkusový kouzelník, který si takhle jednou pro změnu prchá před manželem jedné z dam, se kterou se zapletl. Pro svůj úprk se rozhodne využít balónu, který si to ovšem zamíří doprostřed tornáda a následně jej vymrští do pohádkové země Oz. Tu je potřeba zachránit před zlou čarodějnicí a podle všech okolo je k této práci předurčen právě nečestný kouzelník Oz.

Film je inspirován knihou Čaroděj ze země Oz od spisovatele Lymana F. Bauma a podle názvu můžete odtušit, že stejnojmenný snímek již v minulosti vyšel a to v neuvěřitelném roce 1939. Právě ale kvůli nelidskému přístupu k hercům jsem se rozhodla místo kultovního titulu sáhnout při doporučení po novodobějším zpracování. Ve filmu Mocný vládce Oz narazíte v hlavních rolích na známé tváře jako je: James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz a Michelle Williams.


Čarodějnice

Čarodějnice

Rok vydání: 2020
Žánr: Fantasy komedie, rodinné

Nikdy si neberte karamelku od cizích žen. Nemusejí to být staré roztomilé babičky, ale zlé čarodějnice, které vás zakletí třeba ve slepici. Charlie takhle jedné z nich o vlásek unikne a když se se svojí babičkou rozhodnou na chvíli odstěhovat do hotelu, aby čarodějnici setřásli, zjistí, že se dostali z louže pod okap.

Děti versus zlé čarodějnice, kdopak asi může mít navrch? Právě nad tím se v tomhle dětském temném fantasy zamyslel spisovatel Roald Dahl a nejen touhle knihou učaroval filmovému průmyslu, který vytvořil filmovou adaptaci. V roli hlavní zlé čarodějnice se tentokrát objevila herečka Anne Hathaway.


Zloba: Královna černé magie

Zloba: Královna černé magie

Rok vydání: 2014
Žánr: Dobrodružné fantasy, rodinné

Když byla malá, říkalo se jí Zlobilka. Malá drobná víla obdařená magickou mocí, která může ochránit kouzelná Blata. Tady totiž žijí všechna ta tajuplná stvoření, která se musejí schovávat před tím nejzákeřnějším predátorem – člověkem. A je to právě člověk, který se bojí neznámého a chce je proto zlikvidovat. Jak ale přemoci tu nejmocnější bytost z nich?

Tak trochu jiné vyprávění o Šípkové Růžence, retelling, který se zaměřil na život „zlé kmotřičky“ víly, která zaklela Růženku onou osudnou kletbou. Co ji k tomu vedlo a jak se se životem a následky vypořádávala? Zloba je neuvěřitelný rodinný snímek, který určitě nevidíte poprvé ani naposledy, protože svým zpracováním vám pokaždé učaruje. V hlavní roli víly Zloby zazářila herečka Angelina Jolie.


Nádherné bytosti

Nádherné bytosti

Rok vydání: 2013
Žánr: Fantasy, pro mládež

Ethanův život nemohl být snad doposud horší. Matka zemřela a otec se po této události zamkl ve svém pokoji. Ethan se tak snaží najít svůj malý smysl života, který nalezne v Leně. Ta se právě přistěhovala k jejímu podivnému strýčkovi a proslíchá se, že patří do rodiny čarodějů. To zdejší křesťanské komunitě není zrovna po vůli, ale Ethana to nemůže zastavit a chce tuhle novou neznámou poznat.

Film vychází z knižní předly série Kroniky prokletých zaklínačů od spisovatelského dua Kami Garcia a Margaret Stohl. Stejně jako předloha cílí především na dospívající diváky a nastiňuje vztahové a rodinné problémy, ačkoliv v tak trochu fantasy rovině.


Čarodějky

Čarodějky

Rok vydání: 1996
Žánr: Horor, pro mládež

Když Sarah nastoupí do nové školy, ihned si najde nové kamarádky. Tedy spíše ony si najdou ji. Nancy, Bonnie a Rochelle jsou čarodějky, a tak nějak vycítí, že Sarah je tou poslední do jejich čarodějnického kruhu. A překvapivě jejich kouzla začnou fungovat. Co více si můžou mladá děvčata přát?

Helemese, můj oblíbený film z let dospívání. Kdo by se občas necítil škaredě a nezatoužil mít čarovnou moc, aby napravil všechny křivdy světa? Mimochodem, zrovna jsem vypátrala, že bylo natočeno nepřímé pokračování v podobě filmu The Craft: Mladé čarodějky (2020), ale já stejně asi zůstanu na vlně nostalgie. A co vy?


Temné stíny

Temné stíny

Rok vydání: 2012
Žánr: Temná fantasy komedie

Představte si, že vybudujete město a velkolepý podnik, že zlomíte srdce čarodějce a ta vás zakleje v upíra a zaživa pohřbí. Tak v takové situaci se nachází Barnabas. Jenže pak je díky dělnické práci o 200 let později osvobozen ze svého vězení a vydá se po stopách své rodiny, která už nemá patřičný lesk a slávu jako za starých dob.

Kdo by neměl rád kombinaci Johnnyho Deppa a Tima Burtona? Pokud se hlásíte, tak určitě už dávno znáte Temné stíny, ale opakování matkou moudrosti. Upír versus čarodějka je velmi zábavné téma. Tedy až na těch pár mrtvol, protože se nesmíte nechat ukolébat tím Burtonovsky pohádkovým vzhledem.


Lovec: Zimní válka

Lovec: Zimní válka

Rok vydání: 2016
Žánr: Dobrodružné fantasy

Když královně Freye zemře dítě, zatvrdí své srdci, promění se v Ledovou královnu a usmyslí si dobýt celý svět. Do své armády unáší děti a podrobuje je přísnému tréninku. Jenže pak její dva nejlepší bojovníci k sobě začnou cítit náklonost, která je královně trnem v oku.

Pojďte se ponořit do válečné vřavy, do touhy po lásce, ale také za záští a mocí plnící srdce jedné životem zničené ženy. V hlavních rolích se objevují Chris Hemsworth a Jessica Chastain, jako královny pak Emily Blunt a Charlize Theron. Filmu mimo jiné předchází ještě snímek Sněhurka a lovec v hlavní roli s Kristen Stewart a Chrisem Hemsworthem, který (jak již název naznačuje) je retellingem na Sněhurku a sedm trpaslíků.


Čarodějky z Eastwicku

Čarodějky z Eastwicku

Rok vydání: 1987
Žánr: Hororová komedie

Když se spojí ženy, může to být občas průšvih. Třeba když Alexandra, Jane a Sukie si přejí, ať ten otřesný projev ředitele už skončí, ať přijde bouřka. A ona přijde, uprostřed slunečného dne a z ničeho nic. Ani jedna z nich nemá muže, tak proč nespojit síly, neotestovat své nové možnosti a toho pravého si nepřivolat stejně jako mračna plná deště?

Snímek Čarodějky z Eastwicku byl natočen podle knižní předlohy od Johna Updikeho a představuje hvězdné obsazení v podobě herců Jacka Nicholsona, Cher, Susan Sarandon a Michelle Pfeiffer. Je to opravdu výborná podívaná a tento čarodějnický film jistě uvítáte, pokud se chcete bavit, pokud se chcete bát, ale masakry rozhodně nehledáte.


Ospalá díra

Ospalá díra

Rok vydání: 1999
Žánr: Temné fantasy krimi

Když je mladý vyšetřovatel příliš proaktivní a narušuje zaběhlé postupy, je tak nějak předvídatelné, že jej starý mazáci zkusí odsunout někam bokem. A proč ne třeba do vesničky Ospalá díra, kde prý řádí bezhlavý jezdec? Jen ať se tenhle nezkušený a zcela racionálně smýšlející muž ukáže, co dovede.

Máte rádi Tima Burtona? Tak s ním jsme dneska ještě neskončili, protože jako další tady mám Ospalou díru, takové menší krimi odehrávající se na konci 18. století s všemi těmi podivnými udělátky, atmosférou a Johnnym Deppem v hlavní roli.


Poslední lovec čarodějnic

Poslední lovec čarodějnic

Rok vydání: 2015
Žánr: Dobrodružné fantasy

Čarodějnice jsou hrůzná stvoření terorizující svět po staletí a tak není divu, že si lidstvo vyvine svoji nejlepší možnou obranu v podobě lovců čarodějnic. Ti jsou již téměř na dosah k vyhlazení této proklaté démonické rasy, už jen zabít jejich královnu. Jenže pak se všechno zvrtne. A lovec čarodějnic je proklet tím nejhorším způsobem – věčným životem, který mu zase a znovu bude brát všechny stárnoucí a umírající blízké kolem něj.

Já mám Vina Diesela prostě ráda. Sice jeho dominantou jsou honičky v autech, ale od těch si tentokrát odpočineme v zajímavém dobrodružném snímku. Ačkoliv se nejprve ponoříme do středověku, kde v jeho temných mrazivých končinách zažijeme čarodějnický lov, nakonec nám film ukáže také přítomnost, kde poslední lovec čarodějnic bude ještě mít co říct.


Tajemství smrti slečny Neznámé

Tajemství smrti slečny Neznámé

Rok vydání: 2016
Žánr: Horor

Na pitevním stole se objeví mrtvola podivné ženy. Její jméno je neznámé a její smrt ještě záhadnější. Koroneři ovšem nesmějí nic zanedbat, aby mohli rozklíčovat způsob jejího úmrtí a vlastně šveho, co se odehrálo na místě činu. Otázkou zůstává, jestli někdy není lepší mrtvé nechat spát.

Můj oblíbený hororový snímek, kterému stačí všehovšudy prostory pitevny a márnice, aby dokázal vyprávět zajímavý příběh a zároveň vyvolal v divákovi patřičné napětí, mrazení až strach. Pokud se chcete bát, vypravte se odhalit tajemství téhle Jane Doe.


Čarodějnice

Čarodějnice

Rok vydání: 2015
Žánr: Horor

Představte si, že vše vsadíte na jednu kartu a rozhodnete se na lodi vyplout do Nového světa, kde je volné půdy pro každého, kolik si jen usmyslí. Lidé jsou ovšem velmi pobožní, a tak není divu, že ten temný les jim nahání hrůzu. Děje se tam něco zlého a rodina farmáře Williama, která si tam zabrala pozemek, to má pocítit na vlastní kůži.

Pojďte se ponořit do ponurého snímku odehrávajícího se pár století zpátky. Do časů, kdy nebylo zvláštní mít usedlost daleko od všech ostatních a kdy jste museli svým problémům čelit sami. Pokud se vám zalíbila herečka Anya Taylor-Joy v seriálu Dámský Gambit, koukněte na tento její o pár let starší počin z doby začátku její kariéry.


Carrie

Carrie

Rok vydání: 2013
Žánr: Horor

Carrie je tichá dívenka. Není divu, doma má matku, která je křesťanskou fanatičkou a ve škole si pro změnu Carrie berou za cíl šikany její spolužáci. To vše se ale může velmi brzy změnit, protože dívka u sebe najde neobvyklé nadání.

Podle knih Stephena Kinga byla natočena celá řada filmů a Carrie je jedním z nich. Pokud si nechcete užít mistra slova skrze jeho knižní počiny, alespoň takhle zprostředkovaně vám může onen hororový zážitek poskytnout Carrie v hlavní roli s herečkami Chloë Grace Moretz a Julianne Moore.


Záhada Blair Witch

Záhada Blair Witch

Rok vydání: 1999
Žánr: Horor

Blairská čarodějnice tak trochu vždy přitahovala zvědavce. Pověst, kterou chtěli využít a zdokumentovat také tři studenti, po kterých se ale posléze slehla zem. Tedy dokud se nenašel materiál dokumentu, který zde točili.

Kultovní horor prolamující found footage techniku pro zachycení filmů. A že se opravdu ujala a dodnes přináší zajímavá díla, která působí tak reálně a divákovi se zavrtávají pod kůži. Zajímavostí na tomhle snímku je ovšem fakt, že herci neměli scénář, vše bylo improvizované a sami natáčeli velké množství záběrů. Štáb je mnohdy i vědomě strašil uprostřed noci a dalšími způsoby se snažil vykřesat přirozené emoce, které vidíte ve filmu, aniž by byly hrané.


Doufám, že tato halloweenská filmová doporučení jsou náležitě rozmanitá. Tak který čarodějnický tip vám uhranul a jdete si ho pustit? Nebo jsem podle vás na nějaký zajímavý snímek zapomněla? Určitě mi dejte vědět dolů do komentářů.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz