Audiokniha Já, Finis - Václav Dvořák

Václav Dvořák – Já, Finis | Brášku zachráním za každou cenu!

Představte si svět, ve kterém už nejsou žádní kluci. Třídu plnou holek, které přišly o brášku záhadným způsobem. Zůstávají jen ti, kterým příroda nenadělila bystrou mysl nebo pevné zdraví. Ale proč vlastně?

Václav Dvořák – Já, Finis

První vydání v ČR: 2020

Václav Dvořák je jedním z českých spisovatelů píšících poutavá sci-fi pro děti, o kterém pravidelně co dva roky slyšíme. Jeho knižní debut Písečníci a bludný asteroid dostal letos pokračování v titulu Písečníci a probuzení krále. Já se ovšem rozhodla ohlédnout za jeho druhou vydanou knihou Já, Finis, za kterou získal cenu čtenářů Magnesia litera v roce 2021.

Všechno se jednoho dne změnilo. Prostě z ničeho nic začali mizet chlapci v den jejich osmých narozenin. Svět už není to co dřív a vidí to také Petr. Ten je obklopen skoro samými dívkami, chlapci v jeho věku jsou již dávno pryč a on se tomu prokletí nejspíše vyhnul jen díky tomu, že je světloplachý a nemůže sundat své černé brýle, protože bez nich nic nevidí.

Petrovi už bylo dvanáct let, ale to neznamená, že jeho život je ušetřen a v pořádku. Petr má totiž mladšího brášku, kterému hrozí kruté nebezpečí a on ho přece nemůže nechat jen tak unést neznámo kým a neznámo kam.

Ukázka z audioknihy Já, Finis

Pod drobnohledem

Někdo unáší všechny kluky z naší planety a nikdo, ani žádný vědec, netuší, proč se tomu tak děje. Jsou prostě vymazáni? Přeneseni jinam? Ale proč, jak a kým? Tahle realita a hloubavé myšlenky jsou pro Petra denním chlebem a my ji s ním budeme sdílet díky poutavému vyprávění v ich-formě. Autor využívá vynikající představivosti, při níž buduje a vykresluje vše, co se skrývá za únosem. Hlavní ale je, že nic nepostaví před čtenáře hned a ten musí společně s Petrem postupně objevovat, co se to tady děje.

Ačkoliv příběh Já, Finis začíná trochu pomaleji, aby nám představil našeho hlavního hrdinu Petra a jeho všední realitu, jakmile se dostane do zlomového bodu a půjde mu o život, jako by někdo lusknutím prstu změnil tempo celého děje. Atmosféra zhoustne a potemní.

Čeká vás spousta akčních soubojových scén plných napětí, objevování neznámého a hlavně nacházení nových přátel na těch nejneočekávanějších místech. Je to příběh, který jakmile si vás zaháčkuje, už vás nepustí a vy budete cítit nutkání dostat se co nejdříve do konce, který rozhodně není předvídatelný. Při čtení jsem si vzpomněla na takové Foglarovky nebo Dobrodružství Toma Sawyera, takže pokud je vaše děti mají rády a nevíte, co dál nabídnout ke čtení, může být tenhle titul to pravé.

Na jednu stranu se mi líbí, jak Václav Dvořák využil své znalosti z oboru, kdy působí na strojní fakultě. Taková čtrnáctková soustava zařazena do díla je příjemnou myšlenkou, se kterou jsem se snad ještě nikde jinde nesetkala, ovšem je otázkou, jak takovou věc dokážou uchopit děti. Přeci jen já se na to dívám zase z pohledu dříve studenta IT. Rozhodně bych celkově knihu dala do ruky spíše dětem starším i vzhledem k potyčkám.

Kniha je primárně určena pro chlapce už jen z absence jakékoliv dívčí postavy v hlavní dějové linii. Vzhledem k příběhu je jasné, proč vlastně dominují kluci, ale doufám, že knihou nepohrdnou ani dívky milující dobrodružství, ačkoliv si zde nenaleznou tu svoji hrdinku, se kterou by mohly sympatizovat.

Audioknižní zpracování

Knihu Já, Finis načetl Jan Vondráček, který je českým dabérem a hercem, jenž vystudoval obor herectví na DAMU. Má velmi bohatou filmografii, ale také se může pyšnit spoustou namluvených titulů. Jana Vondráčka tak můžete znát nejen ze spousty audioknižních pohádek a příběhů pro děti jako je třeba Pax nebo Volání netvora, ale také z nesčetně zajímavých titulů pro nás dospělé. Svůj hlas propůjčil audioknihám jako je To, 1984, Marťan nebo třeba Úžasná Zeměplocha.

Audioknihy vyprávěné v ich-formě jsou přeci jen trochu citlivější na výběr interpreta a nejinak je tomu i v případě titulu Já, Finis. Svoje neobyčejné dobrodružství nám tu totiž vypráví dvanáctiletý chlapec, promlouvá přímo k posluchačům, což skrze slova více než 50 let starého dabéra s místy zhrublým hlasem (koncovky vět, kde je hlas dolů) nezní příliš uvěřitelně. Měla jsem během poslechu problém si na tento hlas zvyknout a uvítala bych mladšího narátora s jemnějším hlasem. Na druhou stranu předvedl Jan Vondráček výborný přednes, co se práce s intonací týče.

Závěrečné shrnutí

Další z parádních počinů z našich končin. Sci-fi pro děti, které jistě pobaví i dospělé a předá důležitá poselství jako je důležitost přátelství nebo jít si za vlastním cílem. Vyprávění v ich-formě čtenáře a posluchače zcela vtáhne do děje. Ačkoliv pro děti, přeci jen má temnější atmosféru, zpracovává odloučení od rodiče a boj proti nepříteli, takže nejen pro starší dětské čtenáře, ale hlavně by rodiče měli zvážit, zda na tuto knihu mají malí čtenáři povahu.

Moje hodnocení: 9/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Zakoupení audioknihy | Stránky autora

  

Autor: Václav Dvořák
Interpret: Jan Vondráček
Název: Já, Finis
Žánr: Dobrodružné sci-fi pro děti
Délka: 9h 58min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2021

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *