Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Filmové recenze
  • Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora | Sbírka upovídaných hororových povídek

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora | Sbírka upovídaných hororových povídek

Při blížícím se Halloweenu se vyrojilo hned několik hororových projektů. Na Netflixu to byl třeba Půlnoční klub cílící na mladé, ale také Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora. Zvučné jméno, které přitáhlo i moji pozornost k tomuto osmidílnému seriálu.

Nakoukněte do škatulky hororů

Pravdou je, že ačkoliv jednotlivé povídky Guillermo del Toro (Faunův labyrint, Hellboy, Tvář vody) uvádí, tedy má k nim předmluvu a dva příběhy byly zpracovány na základě jeho povídky (konkrétně Položka 36 a Šum křídel), jinak zde nefiguruje. Je pouze člověkem, který si sezval jiné režiséry z oboru, aby dal dohromady několik hororových příběhů pod záštitou svého jména. Nečekejte tedy přímo jeho výtvory, ačkoliv si pro nás připravil opravdu zajímavou sbírku.

Tu uvozuje první příběh Položka 36, pro který napsal povídkovou předlohu sám Guillermo del Toro. Ta je takovou jednohubkou vyprávějící o lidské hamižnosti. Cíleně celou stopáž buduje pozadí, charakter a vztahy hlavní postavy vůči okolí, aby se monstrum vynořilo až v závěru jako velkolepé finále. A to je vlastně i charakteristika většiny děl v této sbírce, které vsázejí spíše na budování atmosféry, charakterů a vyhledávané nadpřirozeno odsouvají do posledních minut.

Pokud tedy hledáte řezničinu nebo lekačky po celou stopáž, tento seriál nebude pro vás to pravé. Zakládá si totiž na vyprávění a především velmi zajímavém vizuálu, který působí lehce pohádkově. Nutno poznamenat, že celá série obsahuje osm hodinových příběhů, které na sebe nijak nenavazují a je tedy možné je sledovat libovolně na přeskáčku.

Trailer seriálu Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

Co se týče povídek, objeví se mezi jejich autory ještě jedno zvučné jméno a to samotný H.P. Lovecraft. Jeho dva krátké literární útvary Pickmanův model a Snění v domě čarodějnic rozehrají jedny z nejkošatějších příběhů, kde zlo a tajemno vystrkuje růžky už od první vteřiny. Ani herecky se nešetřilo a tak například v Snění v domě čarodějnic objevíte známou tvář v hlavní roli a to samotného Ruperta Grinta (Harry Potter).

I přes místy silné výjevy, přesto Lovecraftův Pickmanův model může s gore scénami soutěžit ještě s jednou povídkou příhodně pojmenovanou Pitva. Pokud si tedy libujete v násilí, směřujte své zájmy těmito směry.

Pokud vám nedělají dobře úzké prostory, třeba zahraje na váš pocit strachu příběh Hřbitovní krysy, který nás zavede na hřbitov a jeho nástrahy. Překvapivě druhá povídka ve sborníku, a přesto si nese stejné hlavní téma jako ta první. Nutno ovšem podotknout, že poté začne být tematika proměnlivá od lidské závisti, přes umění, touhu po ztraceném. A i toho nadpřirozena si užijete, protože to tady nejsou jen démoni a duchové.

To vše uzavírá melancholické vyprávění Šum křídel o úspěchu, ale také skryté bolesti. O životě tady a tam. Pomalý storytelling s hlubokým zakončením je tak příjemnou tečkou za celou sbírkou hororových povídek. A hlavně pokud máte rádi lekačky, tak tady se vám nějaké té scénky konečně dostane. Naposledy, jako zatřepání křídel, ale přeci jen se něčeho takového v celé té sérii dočkáme.

Nutno poznamenat, že byla přizvána samá zajímavá režisérská jména, ačkoliv ne všichni z nich mají své zkušenosti na poli hororů. Jestli jste hororoví fanoušci, třeba vám bude povědomý Vincenzo Natali (Splice, Ve vysoké trávě, Kostka), který dal tvar povídce Hřbitovní krysy nebo David Prior (Empty Man), který zamrazil v povídce Pitva či dokonce Jennifer Kent (Babadook), která předvede úžasnou atmosféru v příběhu Šum křídel.

Závěrečné hodnocení

Série hodinových hororů Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora má poněkud kolísavou kvalitu příběhů. Na co se ovšem můžete rozhodně těšit, je mistrovské vybudování kulis a postav, ačkoliv nadpřirozeno zde nedostane většího prostoru. I to násilí a lekačky jsou poněkud upozaděny, takže doporučím tentokrát těm, kteří uvítají bohatě položené základy příběhu nad samotným strašením. Výše v textu jsem vám vytipovala povídky dle obsahu či osobností, tak snad sáhnete po té správné (každý díl funguje jako jedna samostatná povídka).

Moje hodnocení: 7/10

Mohlo by vás zajímat
Pusťte si seriál na Netflixu

 

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities)
Horor
USA v roce 2022
Délka: 8 x 60 min
Režie: Ana Lily Amirpour, Panos Cosmatos, Catherine Hardwicke, Jennifer Kent, Vincenzo Natali, Guillermo Navarro, David Prior, Keith Thomas
Povídková předloha: H.P. Lovecraft, Guillermo del Toro a další
Scénář: David S. Goyer, Jennifer Kent, Regina Corrado, Lee Patterson, Panos Cosmatos, Aaron Stewart-Ahn, Mika Watkins, Haley Z. Boston

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Co mě zaujalo jinde

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

Čtenářský klub – společné čtení

V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

| Tadytudy se připojte na Zoom
 |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Václav Dvořák