Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Půlnoční klub | Když si mladí vyprávějí strašidelné příběhy

Seriál Půlnoční klub

Jste náctiletí a hledáte seriálovou společnost na Halloween? Což takhle si nechat vyprávět příběhy jako z jiného světa, kam vstupují andělé, démoni, duchové a další děsivá stvoření.

Když se schází Půlnoční klub

Ilonka byla nadějnou studentkou, která měla to nejlepší před sebou. Svoji budoucnost pečlivě tvořila s tou nejlepší možnou vidinou, ale někdy má osud s námi jiné záměry. Stačí zakašlání, trocha krve a doktoři oznamující definitivní diagnózu, která má brzy vzít její život.

Ale to by nebyla Ilonka, aby nebojovala, protože nejdůležitější je se nevzdávat. Když zjistí, že v jistém hospicu se zázračně vyléčila dívka z rakoviny, sama se tam rozhodne nastoupit, aby okusila moc toho místa. Jenže narazí na něco mnohem děsivějšího.

Zdejší pacienti se totiž o půlnoci potají scházejí, aby si vyprávěli strašidelné příběhy. Není totiž lepšího prostředku, jak se tolik neobávat smrti, která tady po každém sahá. Jenže Ilonka vidí trochu dál a nejsou to jen tyhle příběhy, ze kterých ji mrazí.

Pod drobnohledem

Půlnoční klub je seriál o deseti zhruba hodinových dílech, ve kterých navštívíme prazvláštní sídlo se svojí historií. Dříve tady totiž řádila sekta se svými podivnými rituály, než byla budova odkoupena a předělána pro poslední krásné chvíle umírajících dětí. Celkově tak příběh dostává mnoho prostoru, kudy se vydat.

To je nejspíše také jeho slabinou, neboť seriál nejprve staví kulisy pro parádní duchařinu se zajímavou atmosférou, která jakoby tvůrce nepřesvědčila a v půli se postupně přelamuje v sektovní pletichy a tajemství. Hlavní dějová linka se i přes všechno to mysticismo přeci jen nakonec drží toho nejdůležitějšího, dramatu kolem mladých vyhasínajících lidí, kteří se musejí čelem postavit k nejobtížnější části svého života. Tematická neucelenost tak přináší zásadní otázku – o čem to teda kruciš je?

Režisér a scénárista Mike Flanagan umí uchopit a zpracovat snímek správným směrem, ale jak třeba takový Doktor Spánek naznačuje, jeho doménou budou spíše útvary kratšího rozsahu. Třeba taková Půlnoční mše byla příběhově též utahaná, na druhou stranu si opravdu dokázala udržet téma a výborně uspokojit odhalením a završením. To ovšem u Půlnočního klubu a jeho hlavní dějové linie postrádám.

Celý Půlnoční klub pak navíc prolínají drobné povídkové příběhy, které jsou na něm to nejlepší. Udržují totiž tu pravou a poctivou hororovou atmosféru. Jsou nápadité, neopakují se, ale jako by tvůrcům došly před koncem zásoby, takže se rozhodli příběhy postupně sekat na části a vyprávět na přeskáčku. To bohužel poškodilo jejich atmosféru a údernost, což je škoda.

V příbězích se morduje, některé umějí polekat. Žádný krvák ale spíše neočekávejte. Seriál cílí na mladé, a tak nakonec zjistíte, že dopředu se bijí aktuální ožehavá témata jako je třeba tolerance rodičů ke svému homosexuálnímu synovi.

Alespoň, že co postava, to originální charakter, který se předvede nejen v jeho hlavní dějové lince – vždyť máme v tomhle hospicu osm pacientů -, ale také skrze své vyprávění příběhu. Láska k bohu, cynismus, obětavost a mnohem více dokáže příjemně osvěžit.

Seriál byl natočen na knižní motivy stejnojmenného titulu. Zajímavostí je, že napříč seriálem narazíte na odkazy na další díla spisovatele Christophera Pikea a nejen jeho. Svůj prostor tu dostává také Stephen King s jeho knihami nebo je zde odkaz také na seriál Doctor Who.

Závěrečné hodnocení

Koukat nebo nekoukat? Myslím si, že dospělé nenadchne (však vyzkoušejte jeden díl) a u cílové skupiny to může být rozmanité. Ony krátké příběhy mají něco do sebe, škoda jen, že hlavní dějová linka je taková překombinovaná a nerozhodná o tom, co má vlastně vyprávět. Půlnoční klub tak postrádá pevný základ pro předložené povídky.

Moje hodnocení: 4/10

Mohlo by vás zajímat
Pusťte si seriál na Netflixu

 

Půlnoční klub (The Midnight Club)
Mysteriózní thriller, horor pro mládež
USA v roce 2022
Délka: 1. série 10 x 55min
Režie: Mike Flanagan, Axelle Carolyn, Emmanuel Osei-Kuffour, Michael Fimognari, Morgan Beggs, Nguyen Viet
Knižní předloha: Christopher Pike
Scénář: Mike Flanagan, Leah Fong, Julia Bicknell, Elan Gale, Chinaka Hodge
Kamera: James Kniest, Corey Robson, Michael Fimognari
Hudba: The Newton Brothers
Hrají: Iman Benson, Igby Rigney, Ruth Codd, Aya Furukawa, Annarah Cymone, Sauriyan Sapkota, Adia, William Chris Sumpter a další

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz