Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • George Orwell, Xavier Coste – 1984 | Nestárnoucí dystopický román v novém kabátě

George Orwell, Xavier Coste – 1984 | Nestárnoucí dystopický román v novém kabátě

Nestárnoucí klasika v podobě dystopického románu 1984 si stále nachází místo u českého čtenáře, a tak není divu, když je k nám tohle dílo o totalitním režimu ovládajícím lidstvo překládáno i v jiných adaptací, například té komiksové.

George Orwell - 1984 (první vydání 1949)George Orwell – 1984

První vydání: 1949
První vydání v ČR: 1984

Pod pseudonymem George Orwell zná dnes spisovatele Erica Arthura Blaira téměř každý. Původně se tento spisovatel a novinář v jednom narodil Indii, kolonii britského impéria, kam se po čase studia v Anglii opět vrátil. A byly to právě zážitky odtud, které ho přivedly na cestu proti diktaturám, které hlasitě odsuzoval. Vydal mnoho děl, ve kterých zúročil své zkušenosti z Barmy či dokonce španělské občanské války. Román 1984 je uzavřením jeho života, neboť toto dílo napsal na sklonku svého života, kdy v 46 letech umírá na tuberkulózu.

Winston Smith je úředníkem, může být rád za práci, ale přeci jen ji nevykonává s potěchou. Náplní jeho práce je totiž ničit historické dokumenty, noviny, knihy a přepisovat je dle aktuálních politických potřeb. Oceánii totiž vládne Velký bratr svým nesmlouvavým okem, nastoluje totalitní režim a všichni jsou pod neustálým dohledem. Běda toho, kdo jen trochu vybočí a způsobí psychokrim. O tom pak už není nikdy ani vidu ani slechu a úředníci se postarají o to, aby byl dotyčný navždy vymazán ze všech záznamů.

Jazyk se proměňuje v neolekt, zjednodušován, aby nedával prostor pro barvité vyjadřování a tlumil lidské myšlenky. Země je udržována v nepřetržité válce, aby byli lidé neustále pod vlivem strachu a nebyla možnost jejich zbohatnutí. A pouhá špatná myšlenka může způsobit odsouzení k smrti. Dá se z toho nějak utéct?

Ukázka z knihy 1984
Prohlédněte si první strany z grafického románu 1984.

George Orwell a Xavier Coste - 1984

O díle 1984 toho bylo již hodně řečeno, od Orwellových nových pojmů, přes jeho vize neblahé budoucnosti, které nebyly v té době standartem, neboť budoucnost má být přeci růžová. A i přesto se, tak jako Aldous Huxley s titulem Konec civilizace, vydává do budoucnosti, kterou vykresluje jako něco nežádoucího s prvky utlačování, manipulátorství a všeho, co potřebují „ti nahoře“ k ovládnutí celé civilizace. Místo mezi nestárnoucí literaturou, která nesmí být nikdy zapomenuta, má kniha 1984 jasné, protože tohle silné téma nikdy nezestárne. Nyní ovšem nakoukneme spíše na jednu z novějších adaptací v podobě komiksového zpracování.

Jelikož již uplynulo 70 let od autorova úmrtí, uvolňují se autorská práva na veškerá jeho díla. Orwellův nejznámější román 1984 tak letos vyšel hned v několika vydáních, včetně například takové české komiksové adaptace, o kterou se zasloužil Matyáš Namai nebo právě ve francouzské adaptaci od ilustrátora Xaviera Costeho.

George Orwell a Xavier Coste - 1984 George Orwell a Xavier Coste - 1984

Ačkoliv ve Francii není románu kladena taková důležitost jako u nás, nakonec se po několika letech povedlo Costemu jeho komiksové provedení díla 1984 dostat skrze nakladatelství mezi lidi. Sám je velkým milovníkem tohoto titulu, a tak se snažil s citem pracovat s obsahem, který z psaného slova musel převézt do obrazového, a přitom zachoval všechnu tu atmosféru. Ačkoliv původní dílo trochu osvěžil a vyhnul se některým prvkům jako třeba povinným uniformám (což je nakonec škoda) přeci jen se mu výsledného efektu a celé pointy díla včetně jeho svíravé atmosféry povedlo dopracovat. To vše nejspíše také díky uchopení a vnoření brutalistní architektury do díla, aby tak podpořil tvář tohoto nelítostného světa.

Na první pohled si všimnete lehkosti, s kterou je obrazovost komiksu tvořena. Nic zde nemá řádně propracované detaily, vždyť je to svět strachu, omezení a útisku. Jednotlivá grafická pole tak kromě černých linií dokresluje žlutá, fialová a červená barva jako hra pastelu na pozadí. Ovšem to vždy pouze v kombinaci dvou barev na stranu, která nevyužívá moc odstínů a naopak tak promlouvá ke čtenáři svou surovostí a podporuje nastolenou atmosféru.

Stránky jsou číslované pro větší přehlednost, neboť se přeci jen jedná o rozsáhlejší dílo, také jsem velmi uvítala všitou záložku. Ale ne každá strana má své číslování, neboť se dostanete k celoplošným stranám a dvoustranám věnovaným konkrétní situaci, lokalitě, která má působit úderně, monumentálně a takové označení by pak čtenářovo oko rozptylovalo.

George Orwell a Xavier Coste - 1984 George Orwell a Xavier Coste - 1984

Ovšem nakonec nejvíce prosakovaly skrze stránky samotné emoce, které zmítají nejen se samotným hlavním hrdinou. Všechen ten strach, nejistota, ale také zakázané touhy a lásky. V jednu chvíli doslova cítíte tu volnost dočasného úniku, abyste v té druhé dopadli tvrdě na zem a rozhlíželi se kolem sebe, zda vás Velký bratr nepozoruje.

Oproti starším českým překladům, kdy se do povědomí čtenářů naší země dostaly pojmy jako ideozločin, newspeak, doublethink a další, přichází tento překlad od Petry Martínkové s jejich jinou podobou stále zachovávající význam. Setkáváme se tak s výrazy jako je neolekt nebo psychokrim, které dávají novou podobu těm již zajetým – otázkou je, zda je to osvěžující či nežádoucí, když takový newspeak je již pojmem sám o sobě.

Slovo závěrem

Titul 1984 patří mezi klasiky, které byste rozhodně neměli minout. Alespoň v té grafické podobě a verze od ilustrátora Xaviera Costeho je opravdu velmi zdařilá. Předává spoustu emocí, přenese vás přímo doprostřed neútěšné situace totalitního režimu, kde na vlastní kůži zažijete jeho praktiky pro zpracování lidu k poslušnosti. Pokud po komiksu sáhnete, rozhodně litovat nebudete. Brzy vychází také v limitované edici, pro více informací sledujte FB ArgoKomiks.

Moje hodnocení: 9/10

Zajímavé odkazy

George Orwell a Xavier Coste - 1984Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Argo
Stránka ilustrátora: XavierCoste.com
Instagram ilustrátora: @x.coste

Autor: George Orwell
Ilustrátor: Xavier Coste
Název: 1984
Žánr: Sci-fi
Počet stran: 237
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Co mě zaujalo jinde

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

Čtenářský klub – společné čtení

V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

Zde ke konci měsíce naleznete odkaz na Zoom.
 
 |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Václav Dvořák