Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • George Orwell, Xavier Coste – 1984 | Nestárnoucí dystopický román v novém kabátě

George Orwell, Xavier Coste – 1984 | Nestárnoucí dystopický román v novém kabátě

George Orwell a Xavier Coste - 1984

Nestárnoucí klasika v podobě dystopického románu 1984 si stále nachází místo u českého čtenáře, a tak není divu, když je k nám tohle dílo o totalitním režimu ovládajícím lidstvo překládáno i v jiných adaptací, například té komiksové.

George Orwell - 1984 (první vydání 1949)George Orwell – 1984

První vydání: 1949
První vydání v ČR: 1984

Pod pseudonymem George Orwell zná dnes spisovatele Erica Arthura Blaira téměř každý. Původně se tento spisovatel a novinář v jednom narodil Indii, kolonii britského impéria, kam se po čase studia v Anglii opět vrátil. A byly to právě zážitky odtud, které ho přivedly na cestu proti diktaturám, které hlasitě odsuzoval. Vydal mnoho děl, ve kterých zúročil své zkušenosti z Barmy či dokonce španělské občanské války. Román 1984 je uzavřením jeho života, neboť toto dílo napsal na sklonku svého života, kdy v 46 letech umírá na tuberkulózu.

Winston Smith je úředníkem, může být rád za práci, ale přeci jen ji nevykonává s potěchou. Náplní jeho práce je totiž ničit historické dokumenty, noviny, knihy a přepisovat je dle aktuálních politických potřeb. Oceánii totiž vládne Velký bratr svým nesmlouvavým okem, nastoluje totalitní režim a všichni jsou pod neustálým dohledem. Běda toho, kdo jen trochu vybočí a způsobí psychokrim. O tom pak už není nikdy ani vidu ani slechu a úředníci se postarají o to, aby byl dotyčný navždy vymazán ze všech záznamů.

Jazyk se proměňuje v neolekt, zjednodušován, aby nedával prostor pro barvité vyjadřování a tlumil lidské myšlenky. Země je udržována v nepřetržité válce, aby byli lidé neustále pod vlivem strachu a nebyla možnost jejich zbohatnutí. A pouhá špatná myšlenka může způsobit odsouzení k smrti. Dá se z toho nějak utéct?

Ukázka z knihy 1984
Prohlédněte si první strany z grafického románu 1984.

George Orwell a Xavier Coste - 1984

O díle 1984 toho bylo již hodně řečeno, od Orwellových nových pojmů, přes jeho vize neblahé budoucnosti, které nebyly v té době standartem, neboť budoucnost má být přeci růžová. A i přesto se, tak jako Aldous Huxley s titulem Konec civilizace, vydává do budoucnosti, kterou vykresluje jako něco nežádoucího s prvky utlačování, manipulátorství a všeho, co potřebují „ti nahoře“ k ovládnutí celé civilizace. Místo mezi nestárnoucí literaturou, která nesmí být nikdy zapomenuta, má kniha 1984 jasné, protože tohle silné téma nikdy nezestárne. Nyní ovšem nakoukneme spíše na jednu z novějších adaptací v podobě komiksového zpracování.

Jelikož již uplynulo 70 let od autorova úmrtí, uvolňují se autorská práva na veškerá jeho díla. Orwellův nejznámější román 1984 tak letos vyšel hned v několika vydáních, včetně například takové české komiksové adaptace, o kterou se zasloužil Matyáš Namai nebo právě ve francouzské adaptaci od ilustrátora Xaviera Costeho.

George Orwell a Xavier Coste - 1984 George Orwell a Xavier Coste - 1984

Ačkoliv ve Francii není románu kladena taková důležitost jako u nás, nakonec se po několika letech povedlo Costemu jeho komiksové provedení díla 1984 dostat skrze nakladatelství mezi lidi. Sám je velkým milovníkem tohoto titulu, a tak se snažil s citem pracovat s obsahem, který z psaného slova musel převézt do obrazového, a přitom zachoval všechnu tu atmosféru. Ačkoliv původní dílo trochu osvěžil a vyhnul se některým prvkům jako třeba povinným uniformám (což je nakonec škoda) přeci jen se mu výsledného efektu a celé pointy díla včetně jeho svíravé atmosféry povedlo dopracovat. To vše nejspíše také díky uchopení a vnoření brutalistní architektury do díla, aby tak podpořil tvář tohoto nelítostného světa.

Na první pohled si všimnete lehkosti, s kterou je obrazovost komiksu tvořena. Nic zde nemá řádně propracované detaily, vždyť je to svět strachu, omezení a útisku. Jednotlivá grafická pole tak kromě černých linií dokresluje žlutá, fialová a červená barva jako hra pastelu na pozadí. Ovšem to vždy pouze v kombinaci dvou barev na stranu, která nevyužívá moc odstínů a naopak tak promlouvá ke čtenáři svou surovostí a podporuje nastolenou atmosféru.

Stránky jsou číslované pro větší přehlednost, neboť se přeci jen jedná o rozsáhlejší dílo, také jsem velmi uvítala všitou záložku. Ale ne každá strana má své číslování, neboť se dostanete k celoplošným stranám a dvoustranám věnovaným konkrétní situaci, lokalitě, která má působit úderně, monumentálně a takové označení by pak čtenářovo oko rozptylovalo.

George Orwell a Xavier Coste - 1984 George Orwell a Xavier Coste - 1984

Ovšem nakonec nejvíce prosakovaly skrze stránky samotné emoce, které zmítají nejen se samotným hlavním hrdinou. Všechen ten strach, nejistota, ale také zakázané touhy a lásky. V jednu chvíli doslova cítíte tu volnost dočasného úniku, abyste v té druhé dopadli tvrdě na zem a rozhlíželi se kolem sebe, zda vás Velký bratr nepozoruje.

Oproti starším českým překladům, kdy se do povědomí čtenářů naší země dostaly pojmy jako ideozločin, newspeak, doublethink a další, přichází tento překlad od Petry Martínkové s jejich jinou podobou stále zachovávající význam. Setkáváme se tak s výrazy jako je neolekt nebo psychokrim, které dávají novou podobu těm již zajetým – otázkou je, zda je to osvěžující či nežádoucí, když takový newspeak je již pojmem sám o sobě.

Slovo závěrem

Titul 1984 patří mezi klasiky, které byste rozhodně neměli minout. Alespoň v té grafické podobě a verze od ilustrátora Xaviera Costeho je opravdu velmi zdařilá. Předává spoustu emocí, přenese vás přímo doprostřed neútěšné situace totalitního režimu, kde na vlastní kůži zažijete jeho praktiky pro zpracování lidu k poslušnosti. Pokud po komiksu sáhnete, rozhodně litovat nebudete. Brzy vychází také v limitované edici, pro více informací sledujte FB ArgoKomiks.

Moje hodnocení: 9/10

Zajímavé odkazy

George Orwell a Xavier Coste - 1984Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Argo
Stránka ilustrátora: XavierCoste.com
Instagram ilustrátora: @x.coste

Autor: George Orwell
Ilustrátor: Xavier Coste
Název: 1984
Žánr: Sci-fi
Počet stran: 237
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz