Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Aldous Huxley – Konec civilizace | Vítejte v novém světě, kde je vše dokonalé

Aldous Huxley – Konec civilizace | Vítejte v novém světě, kde je vše dokonalé

Aldous Huxley - Konec civilizace

Vždy jednou za čas musím sáhnout po nějaké klasice a překvapivě vždy na doporučení někoho jiného. Konečně jsem sáhla i po knize Konec civilizace, která balancuje na hraně lidské dokonalosti a ztrátě lidství.

Aldous Huxley - Brave New WorldAldous Huxley – Konec civilizace

První vydání: 1932
První vydání v ČR: 1933

Anglický spisovatel minulého století, který pod svým perem vytvořil spoustu románů, ale také cestopisů, scénářů či esejí. Se svým dystopickým dílem Konec civilizace se řadí mezi další spisovatele téže doby hovořící o možné zkažené budoucí společnosti či režimu. Aldous Huxley je ovšem výjimečný tím, že jeho dystopický román se věnuje tomu, že vše je vlastně vytvořeno pro blaho člověka a společnosti jako takové oproti např. dalšímu významnému románu 1984 od George Orwella.

Kde to všechno začíná? Přeci ve zkumavkách. Neexistuje žádná máma, ani táta. Teď, když se dá člověk vytvořit uměle a naklonovat do spousty bezchybných kopií, proč by se někdo obtěžoval s něčím tak špinavým, jako je porod? Navíc tu se přimíchá špetka tohohle, tam zase tamtoho a je z těch buněk človíček, jakého si budete přát.

Když ředitel líhně provází nové studenty medicíny hrdě po svém středisku, všichni berou tohle všechno jako samozřejmost. Vždyť se nacházíme v době 632 po Fordovi, díky jehož objevům zažil člověk hotové zázraky. Společnost je teď více funkční než kdy jindy, protože nejsou nemoci a každý ví, kam patří. A když ne, vždycky se dá jednoduše vytvořit náhrada.

Ukázka z audioknihy Konec civilizace

Vítejte v novém dokonalém světě, kde všichni mají své místo, v podstatě zde fungují kasty, děti jsou od malička během noci „programovány“ k cíleným myšlenkám a hlavně nikdo není nemocný. Kde neexistuje máma ani táta, kde neexistuje partnerství a všichni mohou být se všema, tam také nemůžete hledat vztahovou nespokojenost. Základní pudy jsou uspokojeny a když přeci jen nastane krize, je tady sóma, novodobá droga, která vás vezme na „fajn dovolenou“.

Jak jste si jistě všimli, jsou zde uváděny roky, které se počítají od Forda, který je pro zdejší svět takovým novodobým bohem. Vždyť právě on zavedl pásovou výrobu, která postupně vedla k oné zdokonalené tvorbě člověka jednoho za druhým a hlavně postupným dělením vajíčka pro vznik více jedinců zároveň.

Jak se zdá, taková společnost poklidně funguje, všichni plní své povinnosti, protože znají od dětství své místo a není zde žádný zádrhel. Všichni mají všechno, všichni jsou šťastní, tak co více si můžete přát? Postupně se seznamujeme s několika postavami, které nám představují zdejší svět a své smýšlení. Abychom si ovšem uvědomili, co dokáže věda učinit a člověku nejen dát, ale také sebrat, je tato Fordovská společnost konfrontována „divochy“, kteří žijí v rezervacích a fungují naprosto normálně ku našemu obrazu.

Překvapuje mne, jak kniha byla ve své době nadčasová a v rámci daného žánru se jedná o titul, jehož předvídaná budoucnost by se jednoho dne mohla stát realitou, jak moc působí uskutečnitelne. Rozhodně i dnes má co nabídnout, vyvstávají četné otázky ohledně lidství na úkor systému.

Aldous Huxley - Konec civilizace Aldous Huxley - Konec civilizace Aldous Huxley - Konec civilizace

Jedná se o drama, kde jako bychom nesledovali jednu osobnost, ale opravdu fungování celé společnosti z povzdálí, abychom mohli vše patřičně zhodnotit. Rozhodně zde žádné akční scény nehledejte, protože tahle kniha vás má uvést v zamyšlení.

Co mne nejvíce na díle zamrzelo byl překvapivě český překlad jeho názvu. Ačkoliv se originál jmenuje Brave New World tedy Odvážný nový svět, nakonec bylo pro naši zemi vybráno názvu, který kompletně spoileruje hlavní pointu celé knihy, ke které máte postupem času a čtení přijít. Bohužel takto byl název prvotně přeložen a od té doby se drží napříč vydáními, abychom věděli, o který titul se jedná a popř. jej nepovažovali za něco jiného.

Tentokrát jsem se rozhodla sáhnout po mluvené verzi. Pro načtení audioknihy byl zvolen herec a dabér Marek Holý. Má vystudovanou brněnskou konzervatoř a přes prkna Národního divadla v Ostravě se dostal až do Prahy, kde hraje v muzikálech především hlavní role. Za svoji muzikálovou roli Zorra obdržel v roce 2013 cenu Thálie. Pokud jste pravidelní posluchači audioknih, pak jeho hlas můžete znát z mnoha titulů, jako je kultovní sci-fi Duna, série pro mládež Evoluce nebo třeba historická série Quintus Licinius Cato.

Ačkoliv se v knize dostávají do popředí mnohé postavy, přesto je příběh jako stvořen pro jednoho interpreta, neboť zde to nejdůležitější nejsou samotné postavy, ale jsou spíše kulisou pro představení moderního světa, jak funguje, zpracovává člověka a zapojuje jej jako součástku do masivního stroje. Marek Holý dodává příběhu jeho zvláštní noblesu a podmanivost, která vás má přesvědčit, že je vše v pořádku, tak jako režim své obyvatele. Pod tím poklidným vyprávěním se ovšem skrývá ono ďábelské spiknutí. Interpret si opravdu vyhrál s intonací hlasu pro vyjádření emocí, ať již radosti, nebo bolesti, zuřivosti či zmatku a perfektně tak podtrhuje celé dílo.

Slovo závěrem

Když je něco dokonalé pro společnost, jak moc dokonalé je to pro člověka jako takového? Kde existuje ta hranice, kdy jsme my sami sebou a kdy jsme jen součástí velkého kolosu bez možnosti svobodné volby? Kniha v pochmurném duchu, která nastavuje společnosti zrcadlo, spíše předvídá, ale vzhledem k době jejího vzniku je až překvapivé, jak si autor poradil s určitými prvky, ačkoliv byly teprve v plenkách. Není to žádná svižná akce, ba naopak. Stěžejním bodem není příběh, ale samotný svět a jeho fungování, které je nám postupně odkrýváno. Ne každému musí tato klasika sednout, ale určitě stojí za pozornost.

Moje hodnocení: 9/10

Aldous Huxley - Konec civilizaceZajímavé odkazy

Možnost zakoupení audioknihy: Audiotéka

Autor: Aldous Huxley
Interpret: Marek Holý
Název: Konec civilizace
Žánr: Sci-fi
Délka: 8h 23min
Vydavatelství: Tympanum
Rok vydání: 2019

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz