Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • SVĚT KNIHY 2019 – neděle | Už jste se někdy přidali k přípitku při křtu knihy? Poslední den na tomto festivalu je všechno možné!

SVĚT KNIHY 2019 – neděle | Už jste se někdy přidali k přípitku při křtu knihy? Poslední den na tomto festivalu je všechno možné!

Image

Neděli mám vždycky ráda, po celém třídenní maratonu na Světě knihy je to takové příjemné vydechnutí, zajímavé besedy a hlavně pro mnohé očekávané knižní slevy.

Přiznám se, že hned ráno po probuzení, naprosto vyřízená ze soboty, jsem už neměla ani chuť ani sílu jít na poslední den festivalu. Nakonec jsem se ale odhodlala, protože vím, že bych velmi litovala a přesně tak to i je.

Poslední den si opravdu užijete. Zatímco pátek a sobota jsou spíše doménou zahraničních autorů a představování knih, fantasy světa a psaní daného autora, neděle je taková domácká. Dozvíte se více ze zákulisí, spousta autorů a autorek rozjíždí zajímavé přednášky, besedy a debaty mezi sebou samými o psaní na téma. Letos třeba Hanina Veselá přednášela o tom, kde všude se dá vzít inspirace ke psaní knih a nezapomněla přidat i několik zábavných historek ze života.

Tu vystřídalo kvarteto dam ve složení Anna Šochová, Františka Vrbenská, Daniela Kovářová a Vilma Kadlečková, které se pro změnu jaly mezi sebou debatovat na téma ženských a mužských hlavní hrdinů, jak moc dává problém je vytvořit třeba z paměti a kdy je v některých odraz z reality. Také vzhledem ke Game of Thrones se zamysleli nad tím, komu vlastně častěji fandí, jestli je to dle pohlaví, co třeba sympatie k zápornému charakteru apod.

Tak jako každou neděli na Světě knihy i letos se objevil Triumvirát, který besedoval na téma 15 nejhorších výmluv autorů. Většinou předají zajímavé myšlenky všem pisálkům, kteří touží jednou sepsat svoji vlastní knihu. Tentokrát jsem si je ovšem nechala ujít, neboť jsem s Petrou Štarkovou sedla na kafe. (Když už jsme u toho kafe, tak jen tak mimochodem na jídlo jsem měla nachos s chilli con carne.)

Určitě nezapomeňte nakouknout i na ostatní dny na Světě knihy: čtvrtek | pátek | sobota | neděle

Potom se totiž odehrávala beseda s ní, Haninou Veselou a Terezou Matouškovou, kde společně pokřtily Petřinu novou dětskou knihu Bibu: O králíčkovi, který se chtěl stát cirkusovým akrobatem, o které jsem vám už jednou vyprávěla. A nekřtilo se ničím jiným než pestrobarevnými gumovými medvídky, mňam! Mimochodem neděle mám mnohem raději také díky tomu, že máte autory daleko blíž, když je méně návštěvníků. I to se projevilo na této poslední besedě a křtu letošního Svět knihy, kde spisovatelky k přípitku nad knihou přizvaly také všechny posluchače v besední místnosti a nabídly jim alko i nealko.

Když už zmiňuji Terezu Matouškovou, tak pokud jste od ní ještě nic nečetli, brzy nastane velmi vhodná příležitost. Terka totiž aktuálně pracuje na své nejnovější knize ze světa Podmoří, která svým vyprávěním pasuje před všechny dosavadní knihy a nakoukne více do minulosti, jak to vlastně všechno začalo. A pokud teskníte, že jste nesehnali její knihy vydané ještě v samonákladu, tak aktuálně uvažuje na jejich přepisu a znovuvydáním.

Kromě toho, že je na festivalu v neděli málo lidí, tak pokud vydržíte opravdu až do samého konce, naskytne se zhruba po 3. hodině odpolední jedinečná příležitost u některých nakladatelství nakoupit se slevou neuvěřitelných 50%. Tuto slevu nasazují velká nakladatelství, která chtějí co nejvíce knih vyprodat, aby se s nimi nemusely zase vozit zpátky. Já tak urychleně zamířila k Argu, kde jsem popadla své dva vyhlídnuté tituly. Ovšem pozor, je potřeba počítat, že v tuto chvíli bude řada knih již vyprodána, a tak nemusíte za výhodnou cenu získat vyhlídnuté příběhy. Po cestě jsem zahlédla ještě slevy třeba u nakladatelství Jota nebo Slovart.

A to už je vlastně závěr neděle, jak vidíte, žádná honička. Na závěr jsem ještě s holkami z poslední besedy poseděla v kavárně, jen mě mrzí, že bydlím na druhé straně republiky a brzy jsem se tedy musela odpojit kvůli vlaku.

A jaký byl váš Svět knihy?
Které dny jezdíte nejraději?
Stihli jste si popovídat se svým oblíbeným spisovatelem?

Nové knižní přírůstky a podpisy

Tento den jsem obohatila svoji knihovničku pouze dvěma knihami z výprodejů, ale jsem velmi ráda, neboť navazují na již přečtené knihy. Tou jednou je kniha Enderův stín, která se odehrává souběžně s titulem Enderova hra, akorát z pohledu Fazolka. Druhou knihou nebo spíše komiksem je pokračování v sérii Lady Mechanika.

Joe Benitez, M. M. Chen – Lady Mechanika: Tabule osudů
Orson Scott Card – Enderův stín

Podělte se o článek s přáteli

4 Komentáře
 • Lucy Lillianne napsal:

  Ja jezdim nejradeji v patek, protoze to neni takovy natresk. Navic mam obvykle pracovni vikend v dobe, kdy se veletrh kona. Letos jsem si diky tomu program vubec neuzila, ale pristi rok bych rada poprve jela na dva dny. tak uvidime :-)

  • Dragell napsal:

   Tak držím palce, ať se zadaří, to já už jezdím pravidelně na více dní, Svět knihy jsem si opravdu zamilovala, ačkoliv sobota mi vždycky dá zabrat :)

 • Letos jsem Svět knihy navštívila úplně poprvé a byla jsem moc nadšená! Zrovna jsem také zveřejnila článek z veletrhu. :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz