Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • SVĚT KNIHY 2019 – sobota | Besedy s českými autory a hledání nových literárních talentů

SVĚT KNIHY 2019 – sobota | Besedy s českými autory a hledání nových literárních talentů

Image

Na sobotní knižní festival míří opravdu všichni a poznáte to už u pokladen nebo u vstupu. Nekonečné fronty, které vás nechávají čekat. Všichni se snaží dovnitř dostat na ty nejzajímavější besedy a jak to tedy vypadalo tentokrát?

Pokud jdete na Svět knihy poprvé, sobotu si raději nevybírejte, ať vás zbytečně neodradí. Jsou zde doslova davy lidí, ke stánkům se špatně dostává, besedy jsou obsazené. Pokud chcete poprvé nakouknout, vyzkoušejte ostatní tři dny festivalu, protože ty mají také co nabídnout.

Ale i přes tento nedostatek se tak jako v pátek, tak i v sobotu koná hlavní program celého Světa knihy a vyrůstá zde například jednodenní scéna Humbook Stage. Tam jsem letos zůstala hned na dvě besedy a ráno jsem tak začala poslechem překladatelů o trablech s překladem zahraničních knih do češtiny, o nástrahách při překládání sérií, protože některé výrazy mohou později nabýt jiných významů. Nemluvě ani o přebírání práce po jiných překladatelích.

Jenže pak už jsme musela odběhnout do stanu s programem pro děti. Tam se totiž odehrávalo mistrovství ve vyjímání ježka z klece v kategoriích pro děti a dospělé. A pokud mne pozorně čtete, víte, že jsem se zapojila do kvalifikace ve čtvrtek. Tak jsem se rozhodla pokusit štěstí i na mistrovství. Musím říct, že jsem vůbec neměla šanci. Zatímco jsem během prvních 4 vteřin měla půlku ježka venku, už se ozval vítěz s ježkem mimo klec. Přiznám se, že jsem byla opravdu velmi překvapena a to vlastně ani rekord činící 2,11s nepadnul.

Opravdu přeplněnou besedou, kde se sedělo až téměř na pódiu besedujících byla ta s autory Františkem Kotletou, Kristýnou Sněgoňovou a Oskarem Fuchsem. Ti opět rozjeli svoji úžasnou besedu, ačkoliv tentokrát v umírněnější podobě než-li v Ostravě. Pokud chcete zjistit, jak vlastně vypadalo v Ostravě, neváhejte nakouknout na záznam z besedy Tlustý, ošklivý a malá z Fantastické Epochy.

Potom jsem na Humbook Stage zavítala podruhé. V sobotu jsem to opravdu podcenila, zapomněla jsem si svetr a venku byla opravdu zima a to jsem ještě netušila, jak moc se počasí zvrtne. Na pódiu se rozpovídali autoři pro mladé – Petra Slováková, Pavel Bareš, Jan Tomeš a Kateřina Šardická. Dva z nich na festivalu představili svoji první vydanou knihu, ale jinak se povídalo nejen o nových knihách, ale také o psaní, kudy vlastně vede cesta k dopsání příběhu a jak je třeba důležitý redaktor pro vydání knihy. Nakonec se málem ani nepokřtila kniha Kateřiny Šardické nesoucí název Zmizení Sáry Lindertové, protože venkovní, jen částečně krytou besedu zasáhla neuvěřitelná bouřka, vytopila celé publikum, ale nakonec se na přípitek nad knihou dostalo.

Nezapomeňte nahlédnout na záznam besedy Young blood v young adult probíhající na Humbook Stage.

V návaznosti na to se také vyhlásila literární soutěž Hvězda inkoustu, která hledá nové spisovatelské talenty pro kategorii young adult literatury. Poslední ročník se týkal tématu Praha 2120 a na 1. místě se umístil příběh Futurum od Petry Podolové. Nové zadání na tento rok pak bylo určeno na téma Slovanská mytologie a své příspěvky můžete zasílat do 31. ledna 2020.

Určitě nezapomeňte nakouknout i na ostatní dny na Světě knihy: čtvrtek | pátekneděle

Sobota je pro mne spíše takový den besed. Ačkoliv sem v sobotu míří všichni, v tom davu většinu ani nezahlídnete a pokud se byť jen domluvíte, že se později tam a tam sejdete a popovídáte si, tak není šance. Tohle mě na sobotě mrzí, že díky těm davům je tak neosobní a velmi vyčerpávající. Ale stejně stojí za to sem jít, protože zážitky čekají na každém kroku.

A samozřejmě bych to nebyla já, abych nezmínila jídlo, tak vám alespoň udělám chutě, protože v sobotu jsem měla burger a ještě kokosovo-banánovou kostku. I takhle se dá mlsat na knižním veletrhu.

Nové knižní přírůstky a podpisy

Klára Smolíková – Pozor, v knihovně je kocour!
Klára Smolíková – Spolkla mě knihovna
Petra Slováková – Střípky času

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz