Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • SVĚT KNIHY 2019 – čtvrtek | První nakouknutí na veletrh a několik zajímavých informací

SVĚT KNIHY 2019 – čtvrtek | První nakouknutí na veletrh a několik zajímavých informací

Image

Už je to tady, začal všemi očekávaný knižní festival Svět knihy v Praze, který se tentokrát koná v termínu 9.-12. května a já jsem navštívila hned jeho první den. Dá se vůbec první festivalový den užít, když hlavní program je až v pátek a sobotu? Pojďte nakouknout, co všechno jsem stihla zjistit, nakoupit a jak jsem si to užila.

Čtvrtek je pro mě spíše takový obhlížecí den, zjišťuji, kde se jaká nakladatelství nacházejí, mnohdy se dozvím z plakátu o besedě, na které musím být, ale v záplavě programu jsem ji prostě přehlédla. Je to prostě taková příprava, je zde málo lidí a žádné tlačenice, nejpohodovější den z celé akce. Hned u vchodu kromě vůně jídla vás také uvítá záznam audioknih přehrávaný Audiotékou, který je letos vypuštěn mezi návštěvníky díky velkým reprobednám. Mimochodem, pokud nejste na nákupy knih vybaveni a nemáte ještě svoji plátěnou tašku, zahlédla jsem ji letos prodávat hned u několika nakladatelství s jejich speciálními potisky.

Právě díky tomu, že letos tak nějak nevyšlo počasí a je chladněji, se dá konečně v levém křídle přežít. Já tam dnes pobíhala v triku s krátkým rukávem, dalo se dýchat a nevyběhla jsem po pěti minutách propocená až na … zádech. V pravém křídle je zase trochu chladněji, ale vše vyřeší mikina, takže musím říct, že tohle chladnější počasí veletrhu pomohlo. Doufám jen, že nebude moc pršet vzhledem k umístění některých stanů (malá nakladatelství) a občerstvení venku.

Co se týče programu, byla jsem hned na dvou besedách, kterých se účastnila Františka Vrbenská. Ta se aktivně zajímá o historii, besedy má zaměřené tímto směrem a opravdu poutavě dokáže o různých tématech vyprávět, takže to vždy stojí za poslechnutí. Nakoukla jsem chvilkami i na Albatros besedy, vždyť toto nakladatelství slaví neuvěřitelných 70 let existence a k této příležitosti vydávají staré knihy v novém vydání a to je panečku podívaná vidět ty klenoty znovu na pultech, když jsem je před lety kupovala nejen já jako malá do knihovničky (tedy kupovaly mi je rodiče z letáčku, kde jsem je horlivě kroužkovala), ale jsou to knihy, které kupovali dokonce prarodiče mým rodičům za mala a já je následně zdědila.

Jinak pokud vás neosloví program, tak rozhodně nakoukněte do pravého křídla, kde těsně před Fantasy&sci-fi přednáškovým sálem je sekce plná deskových her, které si zde můžete s přáteli zahrát a strávit tak zajímavý čas.

 

Velké knižní slevy a soutěže

Pátráte po extrémně nízkých cenách u nakladatelství, abyste mohli dovést domů co nejvíce knih? V oblasti fantastiky jsem se trochu porozhlédla, a tak jako vždy naleznete u nakladatelství Fantom Print krabičku s knihami 20 Kč/ks a nesmím opomenout ani zmínit starší čísla Pevnosti s knižní/komiksovou/audioknižní přílohou z různých nakladatelství, která stojí 40 Kč/ks. I Epocha má svůj stojánek, popř. box (mají dva stánky), kde se nachází knihy za 30 Kč/ks. Výprodejovou krabičku jsem pak zaznamenala ještě u nakladatelství Jota a nakladatelství Euromedia má hned několik polic s knihami od 9 Kč. A pokud jste fanoušci audioknih, pak narazíte na některé zlevněné na 50 Kč u vydavatelství Tympanum.

Můžete si ovšem také zasoutěžit o balíček audioknih vydaných v roce 2018 u již zmiňovaného vydavatelství Tympanum a pokud odebíráte jejich newsletter, pak do něj nezapomeňte nakouknout. Je zde totiž tajné heslo, po jehož vyslovení obdržíte audioknihu zdarma, ale pozor, pouze do spotřebování zásob, takže čím rychleji, tím lépe.

A když jsme u toho soutěžení, až do poledne do soboty zde také probíhá utkání ve vytáhnutí ježka z klece u Alabtros stánku. Já jsem si to ze srandy zkusila, sama jsem ten hlavolam držela v ruce před patnácti lety a nikdy se mi nepovedlo ježka vytáhnout. No a tak nějak jsem ho vytáhla za 11 vteřin a mám dojít na finální utkání v sobotu v poledne. Tak se pojďte zapojit také, ať je sranda a hlavně pokud to zvládnete pod 30 vteřin, dostanete jednoho ježka v kleci s sebou domů. Tedy největší sranda bude, až se mi to v sobotu nepovede, protože můj první pokus byl jen štěstím začátečníka.

Určitě nezapomeňte nakouknout i na ostatní dny na Světě knihy: pátek | sobota | neděle

Spousta jídla a pití

I tentokrát máte velký výběr z toho, co si dáte na jídlo. Přes sendviče, burgery, po curry, paellu a preclíky. Já už jsem si dala dýňové curry s rýží a bylo opravdu výborné. Navíc je letos na levé straně (tam kde byla minulý rok Humbook Stage) spousta stánků s jídly z latinské Ameriky, která je letošním hostem. Otázka je, co se stane se stánky, až přijde v sobotu Humbook program – nebo se snad jejich stan přesune jinam?

Co se týče nápojů, tak opět narazíte na Ugo a jeho plně ovocné nápoje. Letos malinovku nemají, ale tu jsem pro změnu našla u jednoho ze stánku po právě straně (mají to vážně velkým písmem na tabuli) a je fakt perfektní, s řádnou porcí malin, citronem a mátou.

 

Co jsem si nakoupila?

Letos jsem si dala limit 4 knihy na den a hned první den se mi to povedlo přesáhnout, ale já mám čtvrtky na Světě knihy vážně ráda. Je tady větší klid, menší počet lidí, a tak si můžete s nakladateli popovídat a nechat si klidně doporučit něco z novinek (někdy je těch knih prostě hodně a dobrá rada je ceněná zlatem). Hlavně jsou dostupné všechny tituly, ještě není nic vyprodáno, takže jsem nakupovala a nakupovala. Upozorňuji, že poměrně dost nakladatelství (a stánků s občerstvením) přijímá platby pouze v hotovosti, takže si nezapomeňte vybrat!

Pořídila jsem si hned 5 komiksů u Crwe a prosím vás, až tam půjdete, tak si ty komiksy raději dejte někam k sobě do pevné tašky. Mně se ta jejich papírová taška vahou komiksů roztrhla a všechny mi spadly hřbetem na silnici (takže vypadají pěkně, zvláště pod okem detailisty jako jsem já). Jinak tři z pořízených knih jsou na zítřejší autogramiády, a já se vážně už těším, protože přeci jen, program bude v následujících dnech pestřejší než ve čtvrtek, kdy je zaměřen veletrh více na školy.

Christie Golden – Assassin’s Creed 9: Kacířství
Jiří Žáček – Hrůzostrašné pohádky
Tad Williams – Vzpomínka, Žal a Trn 1: Trůn z dračích kostí
Taran Matharu – Učedník 1

Alejandro Jodorowsky, Moebius – Incal
Stjepan Šejić, Stjepan Šejić – Sunstone 1
Marjorie Liu, Sana Takeda – Netvora 1/2/3

Tak posílám pozdrav z veletrhu a snad se tam následující dny potkáme. Letos je opět na co se těšit!

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Raja Luthriela napsal:

  Já jsem ještě nikdy nebyla na žádném knižním veletrhu. Možná bych měla nějaký navštívit. Jenže já jsem takový pecivál, který delší cestu, než je ta z domova do práce a zpět. A upozorňuji, že pracuju asi jen necelý kilometr od baráku. :-)

  • Dragell napsal:

   To je škoda, opravdu to stojí za to. Člověk nakoukne za oponu všeho toho psaní, má možnost setkat se se svými oblíbenými autory a prožít spoustu zábavy s dalšími knihomoly :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Reklama – moje tipy

  Nekroskop prodej

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
  od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Simon Jimenez - Ztracení ptáci

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz