Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • SVĚT KNIHY 2019 – pátek | Den pod taktovou zahraničních autorů a vydávání českých knih v zahraničí

SVĚT KNIHY 2019 – pátek | Den pod taktovou zahraničních autorů a vydávání českých knih v zahraničí

Image

Čtvrtek bývá takový nějaký zakletý, všichni se ho bojí, ale v pátek už se začínají všichni knihomolové sjíždět. Hlavně také proto, že přijíždějí zahraniční autoři, no kdo by se netěšil?

Ráno pro mě začalo kávou a citronovým cheesecakem u Mohaji přímo na výstavišti, kde jsem si hned první den vyzjistila, že se tu vlastně můžu parádně nasnídat. Jen tak mimochodem, odpoledne jsem konečně zamířila mezi stánky věnujícími se jídlům latinské Ameriky a ochutnala jsem Guacamole s kuřetem, avokádem a slaninou.

Ale tenhle festival přeci není o jídle, ale o knihách, tak šup za nimi zpátky! Jak jsem již zmiňovala, Svět knihy navštívili i zahraniční autoři. Jedním z nich byl Tad Williams věnující se tvorbě fantasy. U nás mu vyšla již ve druhém vydání série Vzpomínka, Žal a Trn, o které se mimo jiné na veletrhu rozpovídal, především pak o tvorbě světa, hrdinů a pastech číhajících při psaní knih. Přiznám se, že svým projevem mne tento člověk naprosto uchvátil, byl opravdu nad věcí, výborně vtipkoval.

Nezapomeňte nahlédnout na záznam z besed s Tadem Williamsem a Taranem Matharu.

Jenže fantasy se objevuje i v dnes tak rozšířené literatuře pro mládež alias Young Adult literatuře. Svět knihy tak poctil i autor věnující se právě tomuto žánru, Taran Matharu, kterého můžete znát díky knižní sérii Učedník. Rozpovídal se o svém psaní, o vzoru (kterým byl Darren Shan) a zážitcích s ním, ale také o tom, že i on začínal na Wattpadu, takže to opravdu může být cesta k vysněnému vydání knihy.

 

Dále jsem měla také jedinečnou možnost se setkat Alejandrem Jodorowskym, autorem několika mnohdy i zásadních komiksů, o jejichž vydání se mohou některá česká nakladatelství doslova roztrhat. Ten měl ovšem tento dne nikoliv besedu, ale pouze autogramiádu. Vcelku jsem rozuměla, že byl omezen podpis na osobu, bez věnování, bez fotografie, ale i přesto mne překvapilo, jak dlouho jsem si na podpis počkala. Ve frontě jsem čekala necelou půl hodinu a to ještě 7/8 davu bylo teprve za mnou, takže vyvstává otázka, jestli se vůbec dostalo na všechny. Nemluvě o tom, že pan Jodorowsky ani nebyl oficiálně uveden v programu, ale přesto se stal velmi důležitou osobou dne pro mnoho návštěvníků, kteří si ho přišli najít.

Ale já už uteču tak napůl od zahraničních spisovatelů. Svoji besedu zde měl totiž i Jan Kotouč, kterému zrovna vyšla kniha Hranice impéria a to nejen v České republice, ale také v zahraničí. A právě o tom na své besedě promluvil, protože ne každému autorovi se podaří dostat za hranice naší země. Besedu jsem bohužel nestihla, ale jsem ráda, že jsem si jej na chvilku odchytla u Fantom Printu, popovídali jsme si a samozřejmě jsem si i odběhla koupit jeho nejnovější dílo.

 

Na veletrhu jsme se pak sešly a prošmejdily zbytek programu s jinou spisovatelkou – Petrou Štarkovou, která aktuálně napsala dětskou knihu Bibu. Právě i Petra se rozhodla tak trochu zamířit mimo naší zem, a tak Bibu letos vychází kromě češtiny také v angličtině, italštině, španělštině a francouzštině. Ale abych pokračovala v našem programu, nakoukly jsme na besedu s autorkou knihy Bez obalu o životním stylu Zero waste. Přiznám se, že já jsem v tomhle těžký začátečník, jsem ráda, že třídím odpad, na nákupy jezdím s vlastní šitou taškou a do budoucna již plánuji a šité pytlíčky na ovoce a zeleninu.

Určitě nezapomeňte nakouknout i na ostatní dny na Světě knihy: čtvrtek | sobota | neděle

Dále jsme také nakoukly do deskoherního koutku v levém křídle, kde jsme narazily na stolek s nádhernými dřevěnými hrami. To už k nám zamířil samotný autor Matyáš Veselý, který na hrách pracoval nejen od prvotní myšlenky, přes veškeré matematické propočty, ale i po finální designovou verzi. Sám se kvůli tomu naučil práci se dřevem, aby mohl hry vyvinout přesně dle svých představ. Jsou opravdu kouzelné, jedna z nich je pro děti se zvířecími motivy a podílem náhody, ale to je právě něco, co chtěl nejvíce odstranit na hrách pro dospělé. Všechny se hrají opravdu na jednoduchém principu, ale je potřeba u toho strategicky přemýšlet a člověk může být sám sobě dokonce větší nepřítel než jeho protihráč. Myslím, že se jeho hry mohou líbit lidem, kteří hrají třeba Go, šachy apod. Určitě k němu nakoukněte na Světě knihy a pokud ne tam, tak jej najdete na www.matymoves.com.

 

A to už byl opravdu můj závěr pátečního dne na Světě knihy. Společně s Petrou Štarkovou jsme ještě dovypátraly Františku Vrbenskou a Annu Šochovou a v této velmi příjemné společnosti jsme si šly po náročném dni sednout na večeři a popovídat si nad pivem či limonádou.

Nové knihy a podpisy

Samozřejmě na závěr nesmí chybět ani mé páteční knižní přírůstky a nové podpisy do mé knihovničky. Jinak rozhodla jsem si konečně pořídit i obal na knihy, protože čtu nejčastěji v MHD, tak snad těm mým fantasy a sci-fi dobrodružstvím bude sedět parádní hravý vzor tohoto nového přebalu.

 

Jan Kotouč – Hranice impéria
Petra Slováková – Střípky času

Jodorowsky, Moebius – Incall
Tad Williams – Trůn z draších kostí
Taran Matharu – Učedník
Jan Kotouč – Hranice Impéria

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Lucy Lillianne napsal:

  Pěkný přehled. :-) Mrzí mě, že jsem nemohla vidět Tarana osobně, ale už jsem musela na vlak. Podpis jsem si zařídila naštěstí. Akorát zjišťuji, že chudák asi neměl moc narváno a nikde není záznam. Tak se budu těšit, pokud video přidáš aspoň ty ;-)

  • Dragell napsal:

   Též jsem byla překvapená, čekala jsem opravdu narvaný sál, ale i tak to byla příjemná beseda :) Záznam už je uveřejněn, tak můžeš zhlédnout, co jsi zameškala :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz