Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Joe Benítez – Lady Mechanika: Tajemství mechanické mrtvoly

Joe Benítez – Lady Mechanika: Tajemství mechanické mrtvoly

Image

Která ženská hrdinka se nebojí ničeho a nemá pro ránu daleko? Možná jste se ještě nesetkali s Lady Mechanikou, které stačí jen okamžik, aby převrátila situaci ve svůj prospěch. Ačkoliv ne vždy je to zrovna snadné…

Příběh

Lady Mechanika není obyčejná žena a už její jméno napovídá, co je jednou z odlišností od běžného člověka – je totiž částečně mechanická, ale vše umí hravě skrýt a na první pohled to nepoznáte. To ale není její jediná odlišnost, je totiž obratná, zběhlá v bojovém umění a ani palné zbraně jí nejsou cizí.

Při jedné ze svých akcí v ulicích města narazí na podivného tvora. Prý je to samotný ďábel, ale když se k němu na číhané dostane blíž, zjistí, že je to drobné stvoření s mechanickými částmi. Sama bohužel netuší, kdo ji takto upravil a právě tento tvor se zdá jako první stopa k rozluštění jejího velkého bílého místa v minulosti.

 

Styl psaní

Celý steampunkově laděný příběh se točí okolo minulosti Lady Mechaniky, která se chce dopátrat svého původu, svého takzvaného stvořitele a všechna ta její touha po poznání se rozjede ve chvíli, kdy se objeví první stopa, další mechanicky upravený tvor. A právě tahle zápletka nás přivádí do mnohých prostředí, třeba i na takový bál pro vyvolené nebo mezi cirkusáky. Lady Mechanika si opravdu poradí všude a s jakýmkoliv vystupováním a jednáním.

Je to ovšem hodně upovídaná hrdinka a to je řečeno ještě hodně slušně. Ale ono to jinak nejde, když se chcete něčeho dopátrat, než že musíte mluvit a mluvit a mluvit. Občas byste jí dali lepící pásku přes pusu, ale ona to vše dokáže vyvážit neuvěřitelným množstvím akce, rozbrojů a přestřelek, které vás mnohokrát překvapí a budete je hltat.

Jak již bylo řečeno, Lady Mechanika je částečně mechanická a to konkrétně paže a nohy. Právě proto ji neuvidíte běžně mezi lidmi bez rukavic a punčoch. Ale není jediným částečně mechanickým tvorem v příběhu. Prostor dostanou ovšem i rozličné stroje, líbivé pistole a pušky a nakoukneme také na vzducholodě a létající stroje.

Konec je otevřený, co se týče hlavního Mechaničina pátrání po své historii, také už se bude vydávat druhý díl, na který vás rozhodně namotivuje opravdu šokující poodhalení. Lady Mechaniku tak nenecháte uniknout ze svého dosahu a rozhodně budete chtít vědět, jak to bude dál.

 

Styl kresby

Celé kresbě dominují zlatá, hnědá a fialová barva, přičemž přechody barev v obrazu jsou plynulé. Vše se táhne v temnější atmosféře, které napomáhá i ztmavený okraj mimo komiksová okna. Vše je prokresleno do detailů a nejbližší scény až do takových, že se můžete kochat i detaily oblečení, zbraní a dalších doplňků ať již klaďasů, tak záporáků. Autor si s tím doslova vyhrává, protože se dočkáme nejen jednostran věnovaných jedné scéně, ale dokonce i dvoustrany.

Kniha, která si najde cestu jak k mužům, tak k ženám. Něžné pohlaví si hlavní hrdinka získá svými velmi elegantními a proměnlivými steampunkovými oblečky, od těch na běžné nošení, přes ty do akce až po plesové šaty. Muže pak jistě osloví Mechaničina postava s líbivými proporcemi. Jistě ale osloví všechny milovníky steampunku se všemi těmi udělátky a nepřeberným množstvím zbraní.

Obálka

Obálku jste mohli v knihkupectví zastihnout hned ve dvou variantách, v klasické obálce ve velkém množství a v limitovaném vydání. Na obou je Lady Mechanika se zbraní, ale její oblečení se na obálkách liší. Já mám doma tu klasickou variantu a je hrozně příjemná na dotek. Je z hrubšího papíru a postava včetně nadpisu je pogumovaná, jemná a lesklá. Kniha je většího formátu a vzhledem k provedení obálky počítá spíše se čtením doma než na cestách.

 

(vlevo klasická verze, vpravo limitovaná)

Hodnocení knihy

Taková Lara Croft oděná do steampunku, odvážná ženská, která nemá daleko pro ránu a pátrá po historii – akorát teda po té svojí. Příběh protknutý detektivní linií, dialogy, akčními scénami, ale i třeba starými křivdami, které se neodpouštějí. Překvapivé okamžiky vás dostanou a navnadí na další díl. Kresba je propracovaná, nese se v temnějších barvách a dodává příběhu výbornou atmosféru. Ilustrátor si opravdu vyhrál s detaily, takže si můžete naplno užít rozličné stroje a stylové oblečení především hlavní hrdinky.

Moje hodnocení: 9/10

Série

 • 1. díl: Tajemství mechanické mrtvoly
 • 2. díl: Tabule osudů

Závěrečné shrnutí

Autor: Joe Benítez
Série: Lady Mechanika
Díl: 1. Tajemství mechanické mrtvoly
Žánr: Sci-fi, akční, thriller
Počet stran: 168
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • K napsal:

  Úplně mě okouzlil styl kresby, obálka limitované edice vypadá parádně :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz