Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Hry z roku 2020-nyní
  • Ori and the Will of the Wisps (2020) | Dušička Ori opět vyráží za záchranou lesa a malé kamarádky

Ori and the Will of the Wisps (2020) | Dušička Ori opět vyráží za záchranou lesa a malé kamarádky

Ori and the Will of the Wisps

Každý les potřebuje své strážce, aby jeho obyvatelé prospívali a měli se dobře. Jedním z nich je i dušička Ori, která se svými přáteli po záchraně lesa Nibelu pomáhá ve výchově malé sovičky. Jenže ani tentokrát nemá vyhráno, protože osud si pro ni připravil nové nebezpečné dobrodružství.

Nikdy nekončící dobrodružství

Po záchraně lesa nastal konečně klid a mír. Nově sestavená rodina skládající se z pavouka, dušičky a skřítka Narua se tak může pilně věnovat vylíhnutí a výchově posledního vejce po Kurovi. Malá, nově narozená sovička prospívá a čekají ji první překážky jakožto i samotné létaní, ke kterému jí chybí pevné křídlo. Ale nebyla by to dušička lesa Ori, kdyby nenašla řešení. Malá Ku tak začne létat a její první cesta sovičku a Ori zavane až do lesa Niwen.

Bouře rozechvěje vzduch a neočekávaně rozdělí tyto dva mladé dobrodruhy. Ori se tak nešťastně vydává naprosto neznámým místem, aby malou sovičku našla a zachránila. Jak se postupně noří hlouběji do lesa a potkává jeho první obyvatele, zjišťuje, že i tohle místo má své bolístky a uchvatitele. Je třeba najít malého Ku co nejdříve, ať se nedostane do spárů zdejšího děsivého monstra, které ohrožuje dříve poklidné a živé místo, jež se postupně proměňuje v nehostinnou krajinu.

Trailer ke hře Ori and the Will of the Wisps

Svět a příběh, který mi učaroval

Opět nás přivítá neuvěřitelně prokreslené a líbivé prostředí lesa, který nejprve působí poklidně, možná přátelsky, spíše neznámě, ale postupně se s Ori prohopsáváme až do míst, která svojí atmosférou vytvářejí nehostinné místo. Temný hvozd, soví hřbitov, písečné duny, to vše budeme muset propátrat. Prostředí se tak atraktivně mění s tónem příběhu a vše podkresluje hudba, které se nebudete moci nabažit.

Výše zmíněné by se ovšem neobešlo bez poutavého příběhu, který nám postupně odhaluje zdejší obyvatele, jejich strachy a trápení, s kterými můžou pomoci jen dušičky lesa. Jednou z nich je také Ori, která neváhá přiložit ruku k dílu tam, kde je třeba, jen aby se mohla neprostupným lesem postupně dostat ke svému příteli a pomoci také jemu. Emotivní příběh, který nenechá nikoho chladným, váš pohltí a nepustí. Možná právě proto je hra dostupná nejen v normální a vyšší obtížnosti pro herní fajnšmejkry, ale také v lehké obtížnosti pro ty, kteří prahnou hlavně po dějové lince a chtějí si užít prostředí. Jediné, co mne tentokrát zamrzelo, byl osud jedné záporné postavy, u které jsem si říkala, zda se nedalo udělat více a bylo mi jí velmi líto.

Ori and the Will of the Wisps Ori and the Will of the Wisps

Základní mechanismy hry

S počátkem příběhu nám uprostřed bouře Ori přistane v lese. Postupně pobíhá, pohopsává a na nepřipraveného hráče, který nehrál předchozí díl série Ori and the Blind Forest, nevybalí spousty schopností, které je nutno ovládat. Opět hezky pomaličku, jak prozkoumáváme les, objevujeme i stromy duší, které nám jednotlivé schopnosti předávají a my se je učíme ovládat. Díky tomuto systému se tak nikdy nemůžete dostat někam, kam byste v této fázi hry neměli, protože hra vám dovoluje chodit po celém vámi doposud odhaleném 2D světě a hledat z něho cestičky do nových částí. Právě tyto cestičky jsou mnohdy zdolatelné až díky nově naučené schopnosti.

Předností (a možná také zákeřností) této hry je také automatický systém ukládání. Ačkoliv existují tzv. checkpointy na mapě, kde můžete hru manuálně uložit, v průběhu vašeho putování je jinak váš postup ukládán průběžně automaticky na hrou předem daných (pro hráče nijak neoznačených) místech. Díky tomu při smrti tak oživnete automaticky z posledního uloženého místa a nic nemusíte vyvolávat manuálně. Tento prvek se ovšem vytrácí v „rychlo-pasážích“, kde vás například zaskočí proud vody, žene vás kupředu a pokud předem danou dlouhou trať neproběhnete správně, skončíte utopeni a jedete opět od místa, kde se voda za vámi teprve rozběhne. Kromě těchto rychlo-výzev s proběhnutím neznámé trati vás samozřejmě čekají i bossové každé kapitoly, kterým je potřeba se dostat na zoubek a najít způsob, jak je porazit.

Ori and the Will of the Wisps Ori and the Will of the Wisps

Zase o krok dále

Ori and the Will of the Wisps si zachovává to nejkrásnější, s čím zabodovala u hráčů i v předchozím díle a přesto přináší spoustu nových věcí. Předtím byl pro hráče jednou ze stěžejních věcí ability strom. Nyní ovšem za posbírané orby můžeme nové dovednosti nakupovat, stejně tak jako mapy, schopnosti a jiné. Pro schopnosti a dovednosti máme po třech a čtyřech slotech a nemůžeme tak využívat všechny získané, ale pouze ty, které si vybereme. Mezi nimi jde samozřejmě během vteřiny přepínat a vybrat nové, ovšem na akčních klávesách a v aktivních využívání budou vždy pouze ty, které zrovna zvolíme, což s v některých chvílích může ukázat limitující a je potřeba udělat vhodné volby a preference.

Příjemným zpestřením hry se stalo sbírání rudy a semínek, díky nimž můžete postavit novou vesničku pro zdejší obyvatele Mokie – roztomilé opičky. Semínka pro změnu zaplní tento vybraný lesní palouk svojí pestrostí a krásně rozkvetou. Kromě hlavního příběhu se tak můžete věnovat šlechtění místa k životu pro tyto tvory a hledat rudu a semínka jakožto základní stavební prvky. Pokud vám záleží na osudu zdejších obyvatel, můžete se také pustit do plnění vedlejších úkolů, které se po cestě nabízejí, ačkoliv jsou pouze doplňkovým prvkem a vaší cestě k cíli – tedy k záchraně malé sovičky – vám nestojí.

Ori and the Will of the Wisps Ori and the Will of the Wisps

Xbox nebo PC?

Ačkoliv ráda hraji přes počítač a ani Ori jsem si nemohla nechat ujít právě přes tuto platformu, měla jsem díky Game Passu možnost na chvíli přepnout na Xbox a porovnat ovladatelnost. Ačkoliv počítač nabízí nastavení ovládání a to ať již přes klávesnici a vámi zvolené klávesy nebo v kombinaci myši a kláves, přeci jen jsem se nikdy nedostala do pohodlné kombinace kláves na tolik, aby bylo ovládání jednodušší než přes Xbox. Sekvence, s kterou jsem se trápila hodinu na notebooku, jsem si nakonec poraženecky přepla na Xbox, kde jsem do čtvrt hodiny nejen dostala do ruky ovládání, ale pasáž také zdolala.

Celkově tak na Xboxu vás bude pravděpodobně čekat daleko kratší herní doba než na počítači. I tak až na tohle jediné místo, kde jsem to zkusila přes ovladač, jsem jinak hrou proplula přes počítač, hratelná rozhodně je (testováno na normální obtížnost). Ale nejdůležitějším rozhodujícím prvkem pro hraní se mi nakonec stala samotná grafika, kterou si můžu na blízké obrazovce užívat do největších detailů, kdežto ačkoliv poměrně veliká, ale zato vzdálená televize od gauče, mi už nedávala ten stejný vizuální prožitek, o který mi u Ori jde především (stejně tak jako o kouzelný příběh).

Ori and the Will of the Wisps Ori and the Will of the Wisps

Závěrečné shrnutí

Pokud máte rádi skákačky, rozhodně by vám série Ori se svým bohatým příběhem a kouzelným grafickým i hudebním ztvárněním neměla uniknout. Kromě toho nastavuje obtížnost hraní nejen nepřáteli, ale efektivním pracováním s prostředím pomocí získaných dovedností, pár rébusů, ale hlavně rychlosekvenčními pasážemi a zajímavými bossy. Za sebe mohu jedině doporučit.

Moje hodnocení: 10/10

Série
Zajímavé odkazy

Ori and the Will of the WispsStránka hry: OriTheGame.com
Můžete zakoupit: Steam

Název: Ori and the Will of the Wisps
Rok vydání: 2020
Žánr: skákačka
Délka hraní: 10-15h
Vývojář: Moon Studios
Vydavatel: Xbox Game Studios

  

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz