Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Audioknihy
 • Frank Herbert – Duna: Spasitel Duny | V kůži imperátora ve slavném pokračování Duny

Frank Herbert – Duna: Spasitel Duny | V kůži imperátora ve slavném pokračování Duny

Frank Herbert - Spasitel Duny

Koření znamená moc, ale pro ty, kteří žijí na Arrakisu, jediné planetě obsahující tuto prazvláštní surovinu, je tím nejcennějším prvkem voda. Bez vody by na Arrakisu přezdívaném Duna nemohl být nikdy život. Je nehostinná, nepoddajná a přesto právě kvůli koření se o ni dokáže pobít celý vesmír.

Frank Herbert - Dune Messiah 1st editionFrank Herbert – Spasitelé Duny

Série: Duna (2)
První vydání: 1969
První vydání v ČR: 1993

Frank Herbert je dnes známým jménem na poli sci-fi literatury, neboť jeho Duna se stala stěžejním dílem tohoto žánru. I přesto nebyl čistě zaměřen na psaní a přičichnul si k mnoha dalším povoláním, ať již těm ke kreativitě bližším, jako je redaktor, fotograf či komentátor, ale nezalekl se ani výzev jako je lovec ústřic či instruktor pro přežití v džungli.
Duna, které ještě před svým úspěchem vycházela magazínově, se postupně dočkala také několika filmových zpracování. A smrtí spisovatele tato významná knižní série nekončí, neboť jejího pokračování se ujal jeho syn Brian Herbert společně s Kevinem J. Andersonem.

Už je to dlouhých dvanáct let, kdy Paul Atreides změnil rozložení moci ve známém vesmíru. Po děsivých událostech na Arrakisu při pokusu o vyvraždění jeho rodiny nakonec nachází pomoc tam, kde ji nikdo dříve nehledal – u pouštního národu fremenů, po jejichž boku nejen uchvátí Dunu, která byla jeho rodu svěřena do péče, ale také se stává imperátorem.

I přes nehostinnost se pro něj ovšem Arrakis stává domovem a nejen jemu. Díky svým i sestřiným schopnostem se mu dostává snad i božského statusu, lidé jej velebí a uctívají. Jenže to je prostý lid, zatímco jiná společenství jako vesmírná gilda, kněžky Bene Gesseritu či mágové z Bene Tleilax se snaží stále uchvátit moc nad impériem pro sebe. Potají tahají za nitky v pozadí a doufají, že jejich záměry nebudou Paulovým věšteckým zrakem odhaleny.

Ukázka z audioknihy Spasitel Duny

Jestliže plánujete po zhlédnutí nového filmu Duna (2021) se pustit do pokračování v podobě knihy nebo audioknihy Spasitel Duny, ráda bych vás hned na prvních řádcích upozornila, že se nejedná o příběh navazující na filmový děj. Nejnovější filmové zpracování se totiž pustilo do představení pouze poloviny prvního dílu knihy Duna a chyběla by vám tak podstatná část informací pro správné navázání. Pokud se tedy chcete dozvědět, co se stalo s Paulem Atreidem po událostech ve filmové Duně, nakoukněte nejprve do knižní předlohy nebo audioknižního zpracování Duna, které vám odhalí i zbylé dobrodružství mladého bojovníka.

Jak musí být již na první pohled zřejmé, tentokrát nás nečeká dobrodružství a prozkoumávání nové planety. I přesto Spasitel Duny přichází se nemálem nových prvků pro rozšíření čtenářova povědomí o světě a objevování nových kultur. Boj o moc se přenáší do vyšších rovin. Svírající intriky, které byly provázány celým prvním dílem, jsou nyní stěžejním hnacím motorem pro Spasitele Duny. Postavy kličkují a hledají cestu jen pro dosažení vlastního cíle, příběh je proložen vizemi, myšlenkami a slovními souboji, které se stávají klíčové pro veškeré události. Filozofování a hloubání je zde denním chlebem stejně tak jako ohlížení se a srovnávání s historií. Doslova šachová partie, kde akci neočekávejte.

Opět se setkáváme se starými známými z předchozího dílu a dokonce se objeví i naprosto neočekávané postavy. Některá společenství totiž neváhají využít jakýchkoliv prostředků, jen aby rod Atreidů uvrhli do zkázy a zapomenutí. A za vše může opět to jediné, co vládne vesmíru – moc, koření a dokonce geny rodiny Atreidů, které se díky nabytým schopnostem stávají o to cennější. Na přetřes se tak kromě možného odstranění Paula dostává také otázka potomka a právoplatného dědice – měl by jej mít se svojí oficiální ženou Irulan nebo se svojí milenkou Chani? Samotný Paul tak ve vizích hledá jakékoliv vodítko, snaží se vybruslit ze svízelných situacích, ale dokáže se i pěkně utápět sám v sobě. Doslova pocítíme jeho samotu, která se skrývá za nejmocnější pozicí tohoto vesmíru.

Frank Herbert - Spasitel Duny (české vydání 1993) Frank Herbert - Spasitel Duny (české vydání 2000) Frank Herbert - Spasitel Duny (české vydání 2017)

Audioknižního zpracování se zhostili rovnou dva interpreti, a tak si audioknihu Spasitel Duny můžete užít v podání Jana Vlasáka a Marka Holého. Ti si dílo rozložili poněkud nerovnoměrně, neboť hlavní dějovou linku nám načítá Marek Holý, kdežto úvodní úryvky, citace knižních postav, které dokreslují celý příběh, jsou předávány skrze slova Jana Vlasáka.

Spasitel Duny je opravdu výborně audioknižně zpracován, Marek Holý si vyhrál s podáním celého příběhu, do kterého vás vtáhne a to vše podkresluje hudba, především mezi kapitolami, která nás přenáší na holé písečné pustiny, kde se písek přesýpá, jak se po něm fremeni a další pouštní obyvatelé přesouvají nepravidelným krokem, aby nevzbudili ty pravé vládce planety – písečné červy.

Závěrečné shrnutí

Spasitel Duny je trochu netypické pokračování pro první fenomenální díl Duna. Posouvá nás o neuvěřitelných 12 let dopředu, abychom pocítili vládu a těžká rozhodování Paula Atreida. Hlavním hybatelem děje se stávají intriky, protože po moci touží všichni a Paul tak trochu stojí v cestě. Čekejte spíše ponoření do myšlenek, vizí a rozhovorů než-li dobrodružného vyprávění. Podle mne nemusí kniha sednout úplně každému, ale pokud prahnete po tom, jak to s Paulem dopadlo, dejte Spasiteli Duny šanci, obzvláště pak v audioknižní podobě, která ožila ústy Marka Holého.

Moje hodnocení: 7/10

Série Duna
 • 1. díl: Duna (1988)
 • 2. díl: Spasitel Duny (1993)
 • 3. díl: Děti Duny (1995)
 • 4. díl: Božský imperátor Duny (1996)
 • 5. díl: Kacíři Duny (1997)
 • 6. díl: Kapitula: Duna (1999)
 • 7. díl: Lovci Duny (2007)
 • 8. díl: Píseční červi Duny (2008)
 • Doplňková kniha: Cesta k Duně (2006)
Zajímavé odkazy

Frank Herbert - Spasitel DunyMožnost zakoupení audioknihy: Audiolibrix
Možnost zakoupení knihy: Baronet

Autor: Frank Herbert
Interpreti: Jan Vlasák, Marek Holý
Série: Duna
Díl: 2. Spasitel Duny
Žánr: Sci-fi
Délka: 9h 44min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

 • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
 • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz