Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Duna | Boj o nekončící poušť s nesmírným bohatstvím

Duna

Všeobjímající písek je zrádný stejně tak jako spalující slunce, které nedopřává Duně příliš odpočinku od toho nesnesitelného žáru. Nehostinná planeta, která se stala domovem mnoha neobvyklých obyvatel. Ale také lidí, kteří se jí touží zmocnit.

Nelítostná pouštní planeta Duna

Někdo by řekl, že planeta plná písku a nebezpečných pouštních červů bude dosti nezajímavá pro jakoukoliv kolonizaci. Vždyť voda je zde tím nejcennějším zdrojem, které se ani zlato nevyrovná. Tedy vlastně až do chvíle, než se objeví to tolik vzácné koření, které je nejen opojnou drogou, ale umožňuje i mezihvězdně cestovat. Jediná planeta v celém širokém vesmíru, která se touto vzácnou substancí honosí. Právě nyní ji má ve správě rod Harkonnenů s požehnáním Imperátora. Jenže jak dlouho jeho přízeň vydrží?

Když je rodu Atreidů oznámeno, že má ve správcovství Arrakisu přezdívaného Duna převzít, mohou to brát jako to nejvyšší ocenění. Nebo také jako zkoušku, vždyť kdo by se tak snadno chtěl vzdát největšího bohatství ve vesmíru? A není to jediná zkouška, protože ke dveřím Atreidů přijela také matka představená řádu Bene Gesserit, která chce otestovat mladého Paula ve smrtící zkoušce.

Trailer k filmu Duna

V moci intrik

Události se daly do pohybu a rod Atreidů je nucen jednat ve velkolepém sci-fi na vyprahlé pouštní planetě, která je velikým kontrastem k jejich domovu plného vody. Čelit novým situacím nedokáže každý a je potřeba se s novým prostředím řádně seznámit. Dokážou z toho nový správci planety vytěžit co nejvíce?

Oproti filmu z roku 1984 přináší Duna daleko hlubší představení zdejších vazeb a jednotlivých druhů moci. Proniknete tak hlouběji do pohnutek jednotlivých společenství a jedinců, abyste pochopili podstatu jejich intrik, které v původním filmu nejsou tak dobře prokreslené.

Díky tomu se může zdát počátek filmu v trochu pomalejším ražení, jen aby dal prostor pro objasnění klíčových věcí a nových reálií. Brzy vás ale také čeká spousta akce, což vlastně naznačuje již samotný začátek, kdy je mladý Paul pečlivě trénován a připravován na jakákoliv budoucí rizika a střetnutí. Ale žádný jednolitý akčňák v tomhle nehledejte, je to především velkolepá dobrodružná pouť.

Duna Duna

Figurky na šachovnici

Co mi trochu vadilo, byl samotný hlavní hrdina, který na mne polovinu filmu působil nezúčastněné, snad i lhostejně. Jako chlapec, který se narodil do vysoce postavené rodiny, ale nikdy si to nepřál. Jenže jak se postupně ukázalo, přesně tímhle Paul musel být, aby dokázal na nové planetě najít sám sebe. Duna je totiž nelítostná a nic neodpouští. A je to nejen Paul, který hledá niterní pravdu a čelí svým strachů. I v tomhle filmovém zpracování se promítá spousta hlubokých myšlenek z původní knižní předlohy, které nastavují zrcadlo, ukazují pravdu a dodávají sílu.

„Nesmím se bát. Strach zabíjí myšlení. Strach je malá smrt přinášející naprosté vyhlazení. Budu svému strachu čelit. Dovolím mu, aby prošel kolem mne a skrze mne. A až projde a zmizí, otočím se a podívám se, kudy šel. Tam, kam strach odešel, nic nezůstane. Zůstanu pouze já.“

A ono to není jen Paul, ale vlastně všechny postavy, které nám přijdou lehce odtažité s minimem pocitů, jako by hrály loutkové divadlo. Jenže ono to tak bohužel je, když se dostanete do všech těch intrik mocných, ačkoliv sami byste mezi ně měli patřit. Někdy je potřeba mimo soukromí komnat nasadit poker face a být tím nejsilnějším lvem na bitevním poli. O to křehčí a vzácné jsou chvíle osamění, kdy k sobě některé postavy smějí být upřímné.

Nestárnoucí klasika v novém kabátu

Nač se ovšem nedá vynadívat, je celý film. Je to přesně ten snímek, na který chcete jít do kina a užít si ho v co největším rozlišení. Jednotlivé záběry jsou promyšlené, vyvedené do nejmenšího detailu, aby podtrhovaly své sdělení a fungovaly harmonicky jako celek. Celé tohle velkolepé představení je pak vhodně podtrženo hudbou, která podkresluje atmosféru.

Duna od spisovatele Franka Herberta je jednou z klasik sci-fi žánru, kterou byste rozhodně měli znát. Poprvé vydána knižně v roce 1965, kterou o dvacet let později následoval i první film, ale teprve nyní si ji filmově můžete užít opravdu pořádně se vším všude. Je bohatá, nesnaží se nás obrat o klíčové informace a snímek z roku 2021 se tak stává uchopitelný i pro nečtenáře původní knižní klasiky.

I přes svůj úctyhodný rozsah 2,5 hodiny se ovšem přeci jen nedozvíme vše z prvního svazku tohoto cyklu a Duna tak pro své diváky končí utnutá v půli. Což je na jednu stranu škoda, ovšem již nyní je oznámeno pokračování na rok 2023, kdy se dozvíme, jak to všechno na Arrakisu dopadlo a nezůstane tak (jako u některých jiných filmových titulů) u nedovyprávěného příběhu, který se nevyplatilo pro diváky dotočit. Duna totiž už během prvních promítacích dnů dosáhla neuvěřitelného výdělku miliardy korun.

Duna Duna

Závěrečné shrnutí

Nestárnoucí knižní sci-fi klasika v dechberoucím filmovém provedení, která osloví jak čtenáře, tak nečtenáře původní předlohy. Film, na který rozhodně musíte zajít do kina, protože velké plátno mu více než sluší. Nečekejte žádný jednoduchý, jednolitý příběh, protože předivo intrik je citelné avšak těžko rozluštitelné. Boj o moc nastal.

Moje hodnocení: 10/10

DunaMohlo by vás zajímat

Recenze audioknihy Duna

Duna (Dune)
Dobrodružné sci-fi
USA, Kanada v roce 2021
Délka: 155 min
Podle knižní předlohy: Frank Herbert – Duna
Režie: Denis Villeneuve
Scénář: Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve
Kamera: Greig Fraser
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Jason Momoa, Josh Brolin, Javier Bardem, Zendaya a další

  

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz