Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Květnové knižní novinky ve znamení českých autorů

Květnové knižní novinky ve znamení českých autorů

Image

Tento měsíc vychází překvapivě velké množství knih od českých autorů. Musela jsem ze všech těch novinek udělat užší výběr, ale i přesto by vám některá díla neměla uniknout, především pak poslední kniha zesnulé spisovatelky Jany Rečkové.

Fantasy pro mládež

Hledáte nějakou tu četbu pro dospívající čtenáře? Tentokrát se toho urodilo opravdu mnoho a to především na poli fantasy literatury. Pro mladší čtenáře je zde například připravena kniha Nikdyuš (nakladatelství Albatros) od Jessicy Townsendové, která vypráví o prokleté dívence. Ta se narodila v nejnešťastnější den a je tak svým okolím obviňována za každou zdejší katastrofu. Kéž by ale tohle bylo to nejhorší, protože je bohužel odsouzena v den svých 11 narozenin zemřít. Ale pak se jí najednou otevře možnost utéct do tajemného světa Nikdyuš, který by ji měl před její kletbou ochránit.

Pokud vám chybí nějaké to urban fantasy, můžete v květnu sáhnout po novince Ztracení (nakladatelství Host) od Henrika Fexeuse, která vás zavede hluboko pod ulice dnešního Stockholmu. Jeho tajemství bude prozkoumávat Ky, která omylem ve svém pokoji ve zdi vyrazí díru, která ji zavede do neznáma. Ovšem není jediná, protože podzemní chodby objeví i Adam, kterého neustále na každém kroku sleduje auto a muži v šedém. Jedinou záchranu při útěku nakonec najde v neznámých podzemních tunelech. Co je tento klaustrofobický svět pod městem zač?

 

Ukázka z knihy Ztraceni
Strach se nejprve plížil kolem, pak se na Ky vrhl a ochromil ji. Už se nebála díry ve stěně, ale toho neznáma za ní. Přála si, aby se ten otvor dal nějak zavřít, aby do něj nikdy nebyla bývala lezla. Aby se ten plakát nikdy nesnažila pověsit. Houdini byl už natrvalo vykázán do vyhnanství na druhé straně pokoje, opřený o psací stůl. A dobře mu tak. Proč vlastně tu díru zvětšovala? Tenký papír filmového plakátu pověšeného na stěně byl to jediné, co teď stálo mezi ní a tím, co nikdy nemělo spatřit světlo světa.

Činili se i čeští autoři, a tak můžeme sáhnout i po knize Poslední z Aporveru (nakladatelství Fragment) od Davida Šenka, která nás zavede do pohádkového světa Aporveru. Bohužel ale smrtí nevinného člověka začaly tento svět pohlcovat Temnoty, které se zdají již nezastavitelné. A právě to je ta chvíle, kdy je potřeba se chytit naděje a objevit v sobě hrdinu. Dokážou odvážní Obránci zvrátit osud této pohádkové říše řítící se do zkázy?

Další knihou je titul Z kouře a kamene (nakladatelství Fragment) od Alžbety Bílkové, která se stala vítězkou literární soutěže Hvězda inkoustu. Tentokrát se podíváme na místo, kde žijí bok po boku obyčejní lidé a nadpřirozené bytosti. To vše probíhá pod přísným dohledem čtyř vládců města. Jeden z nich ale umírá v náručí Carys, které tím změní život. Tímto se totiž může stát jeho nástupkyní, ovšem před ní ještě stojí zkouška, ve kterém musí obstát.

 

Jistě mnohé z vás potěší nové vydání trilogie Jeho temné esence (nakladatelství Argo) od Philipa Pullmana. Během května vyjdou všechny tři díly – Zlatý kompas, Jedinečný nůž a Jantarové kukátko. Příběh nás přivádí do světa, kde každý člověk zde má svého daemona, který jej provází po celý život a je odrazem jeho povahy. Svět plný podivuhodných bytostí, mluvících zvířat vás uchvátí kouzelným příběhem malé Lyry, která putuje na sever, aby zachránila svého kamaráda uneseného obávanými Vrahouny.

Sci-fi pro mládež

Poslední dobou dobývá knižní scénu motiv hlavních hrdinů, kteří se dostanou a uvíznou ve virtuálním herním světě. Pokud jste si toto téma oblíbili, jistě vás potěší další knižní novinka Hyperversum Next – Brána času (nakladatelství Fragment) od Cecilie Randall. Místo vysněného rande je naše hlavní hrdinka Alex donucena se učit v knihovně a není divu, že se nedokáže plně soustředit. Díky tomu objeví zajímavou knihu, která ukrývá papírek s heslem. Rychle zapíná starý počítač, kde naskočí stará počítačová hra. No není přece lepšího úniku od toho nudného učení, než objevit nový středověký svět. Jenže co když právě odsud není už cesty zpět?

Autorka Adrianne Strickland nás se svojí knihou Lov stínu (nakladatelství CooBoo) vezme do dalekého vesmíru. Ocitáme se na palubě vesmírné lodi, které velí nejmladší kapitánka všech dob a právě sem nastupuje jako nový řadový člen Nev. Ale on není až tak obyčejný, ve skutečnosti je z královské rodiny a touží po klíčí k měnící se galaktické civilizaci, který má kapitánka chránit. Jeho prvním krokem je její únos, ale jak se ukáže, za vším je mnohem víc, než tušil…

 

Ukázka z knihy Lov stínu
Asi mi mělo udělat radost, jak snadno jsem popadla Etona i Arjana za límec, jako by byli zlobivé děti a ne muži dvakrát tak velcí než já, nebo v Etonově případě dokonce třikrát.
Místo toho mě zalil chladný vztek, který překryl mé emoce, podobně jako mi temnota zakrývala zrak. Pocítila jsem záchvěv strachu, jako kdybych stála na zamrzlém jezeře, na němž se mi zrovna pod nohama zachvěl led.
Takhle jsem nemohla pokračovat. Používat Stín v takovém rozsahu by mě zabilo dřív, než kdybych na Alaxaku vylezla v zimě ven bez kabátu. Od té doby, co jsem ho naposledy použila na torpédoborci, jsem spala jen několik hodin, a tam jsem málem umřela – tím jsem si byla téměř jistá. Teď jsem ho nepoužila tolik, nevyužila jsem nic, než co jsem už měla v těle, ale i tak jsem cítila, jak si to na mě už vybírá svou daň.
Taky mi bylo zhruba stejně zle z té zrady. Musela jsem s těmi dvěma rychle něco provést, buď dřív, než moje síla zcela vyprchá, nebo dřív, než svou sílu použiju k tomu, abych je vykopla ven do vesmíru.

Sci-fi

V novém vydání knihy Měsíc je drsná milenka (nakladatelství Argo) od Roberta A. Heinleina vyrazíme do nedaleké budoucnosti. Země se zbavuje trestanců a dalších nežádoucích obyvatel tím, že je zašle do trestanecké kolonie na Měsíci. Ti zde pracují a za dodávky nutného obilí na Zemi dostávají vše nezbytné ke svému životu zde. Jenže trestancům se již stávající situace nelíbí a v trestanecké kolonii zavládne vzpoura.
Pokud chcete sáhnout po něčem dalším od tohoto spisovatele, můžete vyzkoušet například knihu Dveře do léta, netradiční sci-fi drama, které hledá lepší zítřky.

Další sci-fi knihou je Misteri (nakladatelství Epocha) od zesnulé Jany Rečkové. Dostává se nám tak do rukou její poslední kniha, kterou stihla dopsat. Kniha v sobě ukrývá příběh Města, světa, ve kterém lidé spíše přežívají než žijí, drží se v bezpečí vlastních domovů, protože tam venku se pohybují divné pokřivené bytosti. Jsou zde ovšem odvážnější, tzv. valkeři, kteří vyrážejí ven zajistit informace a všelicos potřebné, ale přežívají jen velice krátce. A pak je zde poslední skupina, tajemní misteri, kteří chtějí svět vyléčit a dát do pořádku. Vydejte se po stopách těch nejodvážnějších odhalit tajemství Města.

 

Severská dobrodružství

A teď trochu ze světa seveřanů, nejprve tedy pro děti, pro které vychází kniha Odd a mraziví obři (nakladatelství Albatros) od Neila Gaimana. Bohatě ilustrovaná kniha inspirující se kouzelným světem severské mytologie vypráví příběh o 12 letém chlapci Oddovi, který při nájezdu Vikingů přišel o otce. Odchází od svého otčíma pryč a na své cestě potkává medvěda, lišku a orlici. Jenže jeho nový přátelé nejsou obyčejná zvířata, ale uvěznění bohové, kteří čekají na svého osvoboditele.

Dalším dobrodružstvím tentokrát z pera českého autora Martina Sládka je Hladová smečka (nakladatelství Mystery press). Ten nás vrhne mezi Vikingy toužící po pokladu. U norského pobřeží ztroskotal drakkar plný zlata, uvíznul na dně moře, ale to neznamená, že někdo nezatouží po jeho bohatství. Ke zlatu míří rovnou dvě skupiny znepřátelených Vikingů, jejichž střet na sebe nenechá dlouho čekat.

 

Obrázky z knihy Odd a mraziví obři

 

Horor a thriller

Hledáte něco mrazivějšího při večerech na chatě? Což takhle sáhnout po gotickém thrilleru Samota (nakladatelství Argo) od Andrewa Michaela Hurleye. Ten nás přivádí do severní části hrabství Lancashire, kam každoročně na Velikonoce přijíždí postižený Hanny se svým bratrem, skupinkou věřících a knězem, doufaje v zázrak zdejší kaple. Jenže nad místem se stahují mraky a není to jen věčně nevlídným počasím. Poutníci zde rozhodně nejsou vítáni. Kniha získala ocenění Costa Book Award a British Book Industry Award pro nejlepší debut roku 2015.

Představovali byste si spíše hororovou atmosféru? Tu může nabídnout novinka Trajekt (nakladatelství Host) od Matse Strandberga, která nás přenese na palubu trajektu Baltic Charisma. Ten se plaví mezi Švédskem a Finskem s celkem 12 pasažéry na palubě, kteří se chtějí hlavně dobře bavit. Jenže nepočítají s tím, že tahle plavba se může obrátit proti nim a není kam utéct. Všude jen moře a nikomu nejde věřit.

 

Tentokrát je líbivých a originálních knih velké množství a není divu, když se blíží Svět knihy. Tak který žánr a která kniha vás láká nejvíce?

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • K napsal:

  Musím se přiznat, že jsem trošku zklamaná z obálek trioogie Zlatého kompasu, ty staré byly lepší. Opravdu dobře vypadá Brána času

  • Dragell napsal:

   To s tebou souhlasím, také se mi líbily o něco více. Jinak já si nejvíce brousím zuby na ty knihy se severskou tématikou, právě ta Hladová smečka se bude křtít na Světě knihy :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz