Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Timo Parvela, Bjørn Sortland – Kepler62: Pozvánka

Timo Parvela, Bjørn Sortland – Kepler62: Pozvánka

Image

Copak se může stát, když dostanete pozvánku do velmi oblíbené hry, kterou doposud nikdo nedokončil? Co když to není jen o hře, ale i o vašem životě?

Příběh

Joni a Ari jsou dva malí bráchové. Na první pohled jsou úplně odlišní, protože každý má jiného tatínka. Doma jsou sami, protože maminka se jim ztratila, a tak žijí, jak jen můžou. Není tedy divu, když se Ari pokusí z obchodu ukrást svoji vytouženou hru, kterou všichni na světě zbožňují a nikomu se ji ještě nepovedlo dohrát. Samozřejmě neuspěje.

O to větší překvapení jej čeká doma, když onu hru drží v ruce jeho mladší bráška Joni. Prý ji dostal darem od nějaké paní na ulici. A tak kluci dlouho neotálejí a pustí se do téhle podivné hry. Ale to je teprve jen začátek velkého dobrodružství, které je čeká za dveřmi bytu.

Mohlo by vás zajímat
Knižní série Kepler62 je oblíbenou sérií pro děti v Norsku a Finsku, neboť právě jeden norský a jeden finský autor se na ní podíleli. První díl Pozvánka byl v roce 2015 nominován na Cenu Arvida Lydeckena a práva k vydání knihy byla prodána do více než 10 zemí.
Není divu, že tato série míří i k nám, a i zde je překvapivá spolupráce dvou překladatelů. Jednotlivé díly střídavě překládají Jitka Jindřišková a Michal Švec, samozřejmě za vzájemné spolupráce a diskuze nad výsledným textem. Mimochodem Jitka Jindřišková překládala i severskou trilogii Havraní kruhy, fantasy pro mládež.

Styl psaní

Nacházíme se v nelítostné budoucnosti, která si pro naše hrdiny připravila jedno veliké akční dobrodružství. Setkáme se zde i s některými moderními vychytávkami, jako je programování dětských mozků, které najednou zvládají vysokoškolskou látku. Není tedy divu, že třeba lékařkou je osmiletá holčička.

Jedná se spíše o úvodní díl, který vás má teprve uvést do děje. Nejedná se o ucelený příběh, ale naopak rozehrává něco, o čem se dále dočteme v pokračování, které je již nyní na knižních pultech.

Text je vyveden větším písmem, kniha je plná ilustrací, a hlavně s velmi stručným a akčním dějem. Sice je určena pro děti starší 9 let, ovšem cílila bych spíše na nečtenáře, protože spousta obrázků a rychle utíkající čtení (já měla knihu přečtenou za hodinu) je může nalákat. Na druhou stranu pro již zapálené čtenáře, kteří už zvládli takového Harryho Pottera a další obsáhlejší dílka, asi hledejte jinou knihu.

Ačkoliv je kniha v Norsku a Finsku u dětí velice populární, přeci jen jsou věci, u kterých jsem se zarazila. Kniha sice zobrazuje sourozeneckou lásku, která je pro děti přínosem, ovšem na druhou stranu je zde útěk z domova, od rodičů, od všeho a odchod s naprosto cizími lidmi do letadla.

Obálka a ilustrace

Jak jsem již zmiňovala, kniha je protkána množstvím ilustrací, ať už jsou jen drobné, které doplňují text nebo naopak zabírají celé dvoustrany a text pak dostane malý prostor se začleněním do celkového obrázku. Vlastně celkový typ ilustrací, které vytvořil ilustrátor Pasi Pitkänen, si můžeme prohlédnout již na obálce. Jedná se o moderní, svěží a atmosférické obrázky, které vtáhnou děti ještě více do děje.

 

Ukázka

Ari ucítil, jak se ovladač slabě zachvěl. Tak jemně, že kdyby neměl zavřené oči, vůbec by si toho nevšiml. Jako by na něj dýchlo něco obrovitánského a hrozivého. Zároveň vnímal i cosi dalšího, sílu a bezpečí, které mu dodávala Joniho blízkost. Úplně jako by splynuli v jedno.
Zdálo se, že ovladač přirostl Arimu k ruce. Prsty jako by samy dělaly, co bylo třeba. I se zavřenýma očima Ari přesně věděl, kudy jít. Zažíval podobný pocit jako tehdy, když se v ponožkách kradl černočerným bytem. Nábytek neviděl, ale stejně poznal, kde zrovna je.

– strana 30, 4. kapitola

Hodnocení knihy

Tentokrát si dovolím nehodnotit knihu na číselné stupnici, neboť i mezi dětmi má svoji velmi speciální a úzkou cílovou skupinu. Jedná se o příběh, který je vhodný spíše pro nečtenáře, které chtějí jejich maminky přitáhnout k této úžasné činnosti. Kniha má mnoho líbivých ilustrací, trošku větší písmo, je svižná a dobrodružná. Vše se odehrává v budoucnosti s rozličnými vymoženostmi, které dokáží překvapit. Ovšem pořád je nutné pamatovat na to, že je kniha pro děti, a tak je vítaným motivem bratrská láska a obětavost, na druhou stranu mne překvapil útěk z domova.

Série

 • 1. díl: Pozvánka
 • 2. díl: Odpočítávání
 • … další díly budou následovat

Závěrečné shrnutí

Autor: Timo Parvela, Bjørn Sortland
Série: Kepler62
Díl: 1. Pozvánka
Žánr: Pro děti, dobrodružné, sci-fi
Počet stran: 128
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2018

Fotografie obálky převzaty z nakladatelstvi.hostbrno.cz.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • K napsal:

  Vypadá to moc pěkně, ty ilustrace jsou fantastické. O sérii slyším poprvé, neviděla jsem ji ani u nás v knihkupectví.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz