Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Robert A. Heinlein – Dveře do léta (Otakar Brousek ml.)

Robert A. Heinlein – Dveře do léta (Otakar Brousek ml.)

Image

Jaké by to bylo, kdybyste mohli otevřít dveře a za nimi by vás místo deštivého počasí čekal slunný den? A dokáže staré křivdy smazat blízká budoucnost? Však Daniel to díky netradičnímu způsobu cestování časem zjistí.

Příběh

Daniel Davis je výborným vynálezce, který stojí za velmi průlomovou novinkou Děvče v domácnosti, tedy robota, který se vám bude starat o domácnost. Jenže on se raději pohybuje ve své dílně, a tak nechává vedení firmy na svém dobrém kamarádovi Milesovi a sekretářce Belle, se kterou je zasnouben.

Jenže pak se bohužel stane ona osudná událost, kterou svým dvěma nejbližším lidem nikdy nezapomene. Sedí si tak se svým kocourem v kavárně a hledá cestu, jak jít dál. Ale ona tu přeci jen je, na trhu se objevila možnost uvést se do studeného spánku a probudit se za kolik let jen chcete. Nechat tak všechno za sebou a začít od začátku v lepší době.

Mohlo by vás zajímat
Zvláštností je, že v anotaci k této audioknize najdeme vyprávění o kocourovi, který hledá za každými dveřmi v domě léto, když za těmi prvními prší. Přesto kniha primárně nevypráví o něm a kocour Pet je pouze doprovodným (a velkým) kamarádem hlavní hrdiny a občas se v příběhu mihne. I přesto příběh obsahuje spoustu pozoruhodných informací o soužití s kočkou.

Anotace: „Byl jednou jeden kocour a ten neměl rád déšť. A sníh ho studil do tlapek. Ale choval pevné přesvědčení, že když se otevře dostatečný počet dveří, jedny přece musí vést do jasného letního dne…
A protože na konci dvacátého století se pomocí hypotermie a cestování v čase dá uniknout skoro všemu – možná, že za třicet let opravdu jedny dveře povedou když ne do léta, tak alespoň do lepších časů…“

— Vpravo obálka z prvního knižního vydání v roce 1957

Styl psaní

Dveře do léta je netradiční sci-fi, jehož jediným využitým prvkem je jakýsi způsob cestování časem, tedy umělého kontrolovatelného spánku. Ačkoliv nás přenese do budoucnosti, moderními technologiemi se příliš nezabývá. Děj se spíše věnuje lidským vztahům, zradě, lásce a touze po spravedlnosti napříč časem.

Audiokniha ale není žádnou bláznivou honičkou za pomstou plnou akčních scén. Ba naopak. I přes mnoho let, které uplynou, zůstane Daniel stále milosrdným sympaťákem, který nemyslí jen na sebe. A hlavně se pustí do pátrání, jak to s těmi vykutálenci nakonec dopadlo.

Přiznám se, že tohle je po dlouhé době příběh, který ve mně rozbouřil všechny možné druhy emocí. Byla jsem společně s Danielem naštvaná, cítila jsem se bezmocně, a dokonce jsem se radovala z úplných maličkostí. Ale já to všechno s ním opravdu živě prožívala.

Audio

Pro namluvení knihy byl vybrán Otakar Brousek mladší a přiznám se, že doteď netuším, zda to byla správná volba či nikoliv. Interpret sice hlasově hlavního hrdinu lehce postaršil, ale co se mu nedá zapomenout, je intonace hlasu při dabování ženských postav, především pak upištěné Belle. Jde vidět, že svému řemeslu rozumí a ponoří vás svým vynikajícím vyprávěním do děje.

Jednotlivé pasáže příběhu oddělují velmi příjemné a uklidňující mezihry jakoby rozeznělého válce zvonkohry, který doplňuje zamyšlená a jemná hra na klavír.

Obal

Kouzelná obálka odkazující se na kocoura Peta hledající léto za dveřmi stejně tak jako jeho majitel. Dokáže být budoucnost lepším světem?

Ukázka

Hodnocení knihy

Příběh využívající studeného spánku zamíchává s osudy hned několika lidí, především Daniela Davise, který je krutě podveden. Nehledejte zde akční scény a pomstychtivého vědátora. Příběh možná o pomstě, ale hlavně o nápravě křivd spáchaných na dalších milovaných. Jak vás jednou chytí, už vás nepustí a vy si jej budete muset poslechnout až do konce. Audioknihu namluvil Otakar Brousek mladší, který si výborně pohrál s intonací hlasu především při namluvení ženských postav.

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Robert A. Heinlein
Interpret: Otakar Brousek ml.
Název: Dvěře do léta
Žánr: Sci-fi, drama
Délka: 8:44 h
Vydavatelství: Walker&Volf
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálek převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz