Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Tomb Raider

Image

Lara Croft se tentokrát nevydává jen po stopách tajemného mýtu, ale ještě stále doufá v to, že její otec žije a ona jej chce najít za každou cenu.

Příběh

Je to už pět let, co Lařin otec zmizel neznámo kde a od té doby o něj neslyšela. Po uznání jeho smrti má převzít dědictví v podobě velkého obchodního impéria. Jenže Lara Croft si prostě nechce připustit, že je otec mrtvý, raději si vydělává rozvozem jídla a doufá, že jej prostě jednou potká ve dveřích. Ale pak se vše změní, když se jí do rukou dostane podivný hlavolam a v něm hádanka psaná jejím otcem.

Když se vydává po stopách tajemného vzkazu, odhaluje nitky poslední otcovy výpravy na tajemný ostrov za jedním z mnoha mytologických příběhů. Její touha po tom spatřit otce opět životého ji zavede na velmi nebezpečnou pátrací cestu. Její otec totiž očividně není jediný, kdo zmizel při této výpravě.

 

Můj pohled

Lara Croftová je mladice, prozatím nemá své pověstné jmění a spíše přežívá než žije. Má svůj malý byt, vydělává si rozvozem jídla a odmítá prohlásit svého otce za mrtvého, neboť tomu odmítá uvěřit. A možná právě zde začíná první otazník z mnoha, které vám naskočí při pozorování tohoto příběhu. Kdyby Lara svého otce za mrtvého, získala by jmění, za které by se jej mohla vydat hledat, protože prohlášení za mrtvého není nezvratné.

Akční scény prostupují celým příběhem a již ze začátku na nás vybafne bláznivá honička na kolech. A to je teprve rozjezd, neboť vás čeká třeba takový boj s rozbouřeným mořem či nezapomenutelný skok s padákem. Ovšem akce se stává spíše parodií, když Lara dá do pohybu události na onom důležitém ostrově. Najednou zjistíme, že ze záporáků umí střílet jen ten nejhlavnější a nepomůže ani to, když mají před sebou celý dav lidí, do kterého přeci snad ani není potřeba mířit, aby člověk trefil. No, jak se ukáže, tak jsou tam spíše na okrasu a střílet neumí.

 

Celkově je příběh nekonzistentní, nedokáže si udržet atmosféru a napětí divákovo. Z počátku nám představuje nejen současný život Lary, ale také se vrací do minulosti, aby vykreslil Lařin zvláštní vztah s otcem, který se neustále vydával pryč. Akce sice prolíná celý příběh, ale tempo se ztrácí právě při vzpomínkách nebo rozhovorech. Nemluvě o tom, že celý příběh se dá shrnout do tří klíčových bodů – Lara objevila tátovu skrýš a výzkum – vydala se po jeho stopách na ostrov – dostala se do hrobky. Nějak mi zde chybí větší rébusy, pátrání.

Přiznám se, že co se týče hrobky, čekala jsem nějakou tu největší akci na závěr, ale tentokrát se žádného fantazijna alá mýtičtí tvorové či oživlé mumie (v které jsem doufala), nedočkáme. Hrobka moc nástrah nenabízí a jedná se opět jen o střet kladné a záporné postavy.

Závěrečné hodnocení

Lara je mladá, ještě nemá své jmění a zkušenosti a vydává se po stopách ztraceného otce. Akce je zde opravdu spousta, ale tempo příběhu je brzděno vzpomínkami a rozhovory. Lehce mne iritovala neschopnost záporáků a závěr byl takový nijaký – žádné epické zakončení nečekejte. Film spíše na jedno podívání doma u televize.

Moje hodnocení: 4/10

Základní údaje

Tomb Raider
Akční, dobrodružný
USA v roce 2018
118 min
Režie: Roar Uthaug
Scénář: Alastair Siddons, Evan Daugherty
Kamera: George Richmond
Hudba: Junkie XL
Hrají: Alicia Vikander, Walton Goggins, Dominic West, Daniel Wu, Kristin Scott Thomas a další

Fotografie ze snímku převzaty ze stránky imdb.com.

Podělte se o článek s přáteli

3 Komentáře
 • K napsal:

  Tenhle snímek jsem viděla, ale upřímně k nadchnutí jsem měla hoodně daleko. Laru Croft v podání Angeliny JOlie, jsem zbožňovala, tohle mi přišli jako chabý odvar předchozích filmů.
  Viděla jsi starší filmy? Jak bys to hodnotila v porovnání s nimi?

  • Dragell napsal:

   Souhlasím, též mám raději starší filmy. Je fakt, že tady je hlavní hrdinka mladá a nemá tolik zkušenosti, i přesto příběh dost pokulhával, místy ztrácel tempo a napětí. A asi jsem také prostě čekala velké dobrodružství, které se tady nekonalo v takové míře.

 • Lucy Lillianne napsal:

  tak na tenhle film se moc tesim… cela ta tematika me bavi, driv jsem hodne hrala i hry na pocitaci… takze jsem zvedava, jak dopadne nejnovejsi film :-)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz