Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Dubnové knižní novinky ve znamení her a nepříznivé budoucnosti

Dubnové knižní novinky ve znamení her a nepříznivé budoucnosti

Image

A máme tady nášup knižních novinek za měsíc duben, které cílí především na dospívající čtenáře. Tentokrát převládly příběhy, které nás zavedou do herních světů nebo nám ukážou nepříznivou budoucnost plnou virů či naopak budoucnost, kde chybí přirozená smrt. Tak do kterého příběhu se budete chtít začíst?

Fantasy a sci-fi

Na poli fantasy literatury se v dubnu na českých pultech objeví zajímavá novinka Nesmrtelní z Meluhy (nakladatelství Omega) od Amishe Tripathiho, první díl z Šiva trilogie. Zavítáme do světa a příběhu inspirovaném indickou historií a mytologií. Země Meluha je dokonalou, ale tento stav začne narušovat pomalu vysychající řeka a také nepřátelé rozhodnutí tuto zemi dobýt. Podle staré legendy se v nejhorším čase objeví hrdina, který zlo porazí. Jenže hrdinové se jen tak neobjevují, těmi se musejí lidé stát. Dokáže někdo naplnit naděje lidu?

Pokud se poohlížíte po sci-fi knize, určitě vás potěší nové vydání knihy Já, legenda (nakladatelství Argo) od Richarda Mathesona. Příběh byl prvně vydán v roce 1954, ale i dnes má svým čtenářům mnohé co nabídnout. Sleduje svět, který je zamořen podivnou epidemií. Mnoho lidí zemřelo a ti, kteří přežili, byli přeměněni v něco zrůdného. Ale doktor Robert Neville se zdá imunní a tak se snaží každou noc přežít a během dne je naopak on tím, kdo nahání krvelačné bestie ovládající svět.

 

Trailer k filmu inspirovaném knihou Já, legenda

Young adult fantasy

Kategorii fantasy pro mládež toho vychází tento měsíc více a podíváme se také na dvě knihy s herní tematikou. Tou první je Klan (nakladatelství Fragment) od Dmitrije Ruse, druhý díl ze série Hraju abych žil. Nacházíme se ve světě, který již umožňuje vtažení do virtuálního světa, tedy oprostíte se od svého pozemského těla a své dny prožíváte ve hře. Gleb se do světa meče a magie uchýlil kvůli své nemoci, ale něco se změnilo. Čím více je zde nových obyvatel, tím více se svět mění ovlivněn mocenským bojem. Ještě že má Glen za sebou přátele a klan, aby mohl s věcmi pohnout tak, aby mohlo být tohle místo jako dříve.

Další herní tematikou přináší kniha Ztraceni ve hře (nakladatelství Fragment) od Karuny Raizi. Hlavní hrdinkou je teprve dvanáctiletá Fárí, která objeví starožitnou dřevěnou krabici ukrývající hru. Ta je dokonale zpracovaná, zdobená obrázky starých paláců, věží a mozaikových oken, ale nic není, jak se na první pohled zdá. Když zmizí její bratr v kouzelném městě, nechá se i ona se svými přáteli pohltit hrou a postavit se řadě nástrah, aby svého bratra mohla osvobodit.

 

„Zatřetí! Ve hře čekají na tým tři výzvy. Jenže když je všechny splní, vždycky je ještě čtvrtá. Je to obranný mechanismus, aby hráči nezvítězili moc snadno. Připravte se na překvapení!“
Madam Násira se naklonila blíž a ztišila hlas: „Začtvrté! Hra podvádí. Zatímco se budete potýkat se svými úkoly, začne se pomalu zase obnovovat.“
Alex nahlas polkl. Fárí se ze všech těch rad rozechvěla každá kost v těle. Hra jí teď připadala příliš skutečná. Předtím jako by se jí netýkala, dokonce ani když zmizel Ahmed, ani když se od ní její teta odvrátila, utřela si ze smutné, povadlé tváře slzy a pak odspěchala pryč. Radši by se k ní obrátila zády, než aby se postavila dávné bolesti z utrápené minulosti. Teď ale musí Tahadí začít brát vážně.
Musí jím úspěšně projít.
A Fárí věděla, že to zvládnou.

Pro mládež se připravuje i knižní podoba Wonder Woman z dílny DC comics. Dočkáme se titulu Wonder Woman: Válkonoška (nakladatelství CooBoo) od Leigh Bardugo. Hlavní hrdinka Diana teprve dospívá, ale už tak je zdatnou bojovnicí a touží to všem na Rajském ostrově dokázat. Bohužel ale poruší zákon při záchraně smrtelné dívky Alie. Tím se strhne slet událostí, který můžou ohrozit existenci celého světa a obě mladé dívky čelí společnými silami armádě nepřátel.

Kniha Krutá krása (nakladatelství CooBoo) od Rosamund Hodgeové nás opět zavede na pole retellingů a jak název může napovídat, podíváme se na převyprávění příběhu Krásky a Zvířete. Sledujeme osud děvčete Nyx, které bylo nedobrovolně zaslíbeno krutému vládci. Ovšem ona se nehodlá svému osudu jen poddat a již odmalička trénuje, jak svého nechtěného manžela zabít. Když pak oslaví sedmnáct let a odchází do paláce za přislíbeným sňatkem, rozhodne se svůj krutý plán uskutečnit. Jenže to ještě netuší, co ji na novém místě čeká.

 

Máte rádi retellingy (převyprávění) příběhů?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Young adult sci-fi

Na poli sci-fi literatury pro mládež se tentokrát urodili opravdu zajímavé kousky. Jedním z nich je Smrtka (nakladatelství Yoli) od Neala Shustermana, který nás přenáší do zvláštní budoucnosti, do situace, kdy nikdo neumírá přirozenou smrtí na nemoci či stáří. Na vše se již našly léky a Zemi tím hrozí přelidnění. Kvůli tomu se rekrutují takzvané smrtky, které mají brát druhým živote. Učedníky se stávají i Citra a Rowan, kteří po této roli netouží. Jenže když nebudou brát život, mohou ztratit svůj vlastní. A osud k nim milostivý není.

Další katastrofické situace budoucí Země zobrazuje i kniha Renegáti (nakladatelství Egmont) od Marissy Meyerové. Společnost se začala rozpadat a jediný, kdo byl schopný ji pozvednout z doby chaosu, byli Renegáti. Renegáti jsou lidé s neobyčejnými schopnosti, kteří se stali pro obyvatele symbolem odvahy a naděje. Jenže ne každému se líbí aktuální situace, především pak Anarchistům, zločincům, kteří kdysi vládli světu.

 

Pokrčil se v kolenou, mírně se nahrbil a pak vystřelil vzhůru. Přenesl se přes ni širokým obloukem. Nova sledovala dráhu jeho letu, dokud nedopadl na střechu za jejími zády. I když přistál zlehka, země se pod jeho vahou zachvěla.
Přestala se usmívat.
Ohnivý element se špičkovým antigravitačním oblekem… Nebo někdo výjimečný svou nadprůměrnou rychlostí a silou, kdo náhodou taky dokáže pálit věci… Anebo snad superhrdina s oběma schopnostmi? O takové kombinaci ještě neslyšela.
„Mně neutečeš, Nightmare,“ řekl. „Vezmu tě do vazby, kde se zodpovíš za svoje zločiny.“
„To zní kouzelně, ale na odpoledne už mám jiné plány.“
Zahalil je stín – zlatočerní motýli pomalu utvářeli siluetu dívky.
Zatímco na sebe Monarch brala lidskou podobu, Nova mrkla do mezery mezi ní a cizincem. Byla v pasti.
A to se jí nelíbilo.

Komiks

Ale i v komiksové podobě nám startuje jedna zajímavá série. Komiks Podzim (nakladatelství Crew), napsán Hubertusem Ruflegtem a ilustrován Helgem Vogtem je startujícím prvním dílem série Alisik. Přivádí nás na ponuré místo – na hřbitov, kde se jedné noci probouzí Alisik. Jenže dívku nikdo nevidí, nemůže se ji dotknout, protože Alisik je mrtvá. Ale její příběh ještě nekončí, čeká totiž na ten nejdůležitější verdikt, zda patří do pekla nebo do nebe.

Ukázka z prvního dílu komiksu Alisik (v angličtině)

  

Tak která kniha vás okouzlila tento měsíc? Jaké čtení si rozhodně nenecháte uniknout?

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • K napsal:

  Přiznám se, že nejvíc mě láka Smrtka a Regeneráti. Marissa Meyerová mě dostala svými měsičními kronikami a už se nemůžu dočkat dalších knih od ní.
  Na Smrtku jsem četla parádní recenze a zaujal mě i příběh. Uvidíme, jestli nebudu zklamaná.

 • Určitě si nenechám uniknout Renegáty a Smrtku :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz