Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Josef Pecinovský – Stavitelé Arestonu

Josef Pecinovský – Stavitelé Arestonu

Image

Pojďme společně rozluštit tajemství záhadného Arestonu, vždyť právě se na Zemi ocitnul sdílný vypravěč, který nás ve svém příběhu doprovodí na samotný počátek všeho.

Příběh

Areston se prostě jednoho dne objevil u Země a pak pravidelně přilétl každých osm let. Podivné kulovité těleso, uměle vytvořené nakonec našlo využití jako vězení, protože není nic lepšího, než když se prostě jen tak zbavíte nepohodlných a nebezpečných lidí na osm let a uzavřete je v jednom komplexu. Navíc nepotřebnost a tedy nepřítomnost jakýchkoliv stráží udělala z Arestonu místo naprosto nevhodné pro život, stačil jeden chybný krok, někomu se znelíbit nebo prostě vlastnit jen trochu více než ten druhý a osud jedince mohl být zpečetěn.

Kde se ale Areton vzal? Je to plavidlo nějaké mimozemské civilizace? Kam se poděla posádka? Otázka zahalená mnoha tajemstvími je nakonec zodpovězena, když se na Zem zřítí další, ale malé těleso.

Povídání o sérii Areston

Styl psaní

Čtenáři volali po objasnění, kdo vlastně vytvořil ten tajemný Areston a autor knižní série se rozhodl jejich prosbu vyslyšet a napsat další doplňující díl. Tentokrát nesledujeme příběh Sršně, ačkoliv o něm v knížce nějaká ta zmínka padne.

Vše vypráví poutník, který při svém nezdařeném destruktivním přistání zasáhne i člověka. Je to Nachový, tajemná rasa, která má ale s lidmi mnoho společného. Vlastně lidé jsou jejich základem. Při záchraně nešťastně zraněného se pustí do dlouhého vyprávění o původu svého národa, o nelehké historii a dalších událostech po Arestonu.

Kniha tak funguje spíše jako stručné převyprávění dlouhé fiktivní historie z pohledu vypravěče. Tomuto stylu psaní ovšem díky strohosti chybí více napětí a i akční scény, záznamy z bitev a jiné postrádají své kouzlo. Vykreslení postav zde také nemá příliš prostoru. Myslím si, že některé momenty v historii měly potenciál na další knižní série naplněné akcí a zajímavým prostředím a bylo škoda je jen tak zrychleně přelétnout. Na druhou stranu rozumím tomuto výběru stylu psaní, neboť se čtenáři dožadovali pravdy ohledně Arestonu, tak aby si nemuseli pročítat dalších x knih.

Ačkoliv se jedná o příběhově samostatný díl, přeci jen jej doporučím jen těm, kteří četli předchozí díly v sérii Arestonu. Jedná se totiž spíše o takovou doplňkovou četbu, která více vykresluje původní příběh i některé postavy.

Příběhová linka je silně ovlivněna aktuálním děním, kdy pro lepší objasnění povahy Nachových je využito národu Quenthů, kteří se prostě jednoho dne objeví. Přicházejí ve velkém množství, rozedraní, vyhublí a pouze mladí muži. A právě tohle je situace, během které je dokonale vykreslen tento národ nacházející se na Arestonu i podivné události probíhající všemi díly a především tím třetím.

Obálka

Opět se potkáváme s půvabnou obálkou od Žanety Kortusové, která výborně ladí k předchozím dílům týkajících se Arestonu. Opět hýří modrofialovými vesmírnými barvami s přímým odkazem na záhadné těleso.

Ukázka

Na Zemi neexistuje svoboda projevu, to jistě víte. K uším obyvatelstva se dostane jen to, co projde desítkou filtrů. Mnohé pálí představa, že by se svět měl dovědět, co se skutečně děje na Arestonu.
Ano, já to vím. Měl jsem tu čest Areston navštívit, měl jsem tu čest diskutovat s jeho posádkou, měl jsem tu čest s Arestonem cestovat. Z vůle vlastní i jiných.
Proto vám vidím na očích otázku, která vás trápí stejně jako mnohé další. Všichni by chtěli vědět, co je to vlastně Areston, kde se tu tak najednou vzal, a jak se to vůbec stalo.
Mohu vám dát odpověď, ale budu informace jen dávkovat. Areston je vězení. Velmi rafinovaný, sofistikovaný kriminál, z něhož není úniku. To je ale velmi zjednodušená představa.
Areston není jen vězení. A vůbec to není Areston, to je jen pojmenování pro ono těleso, které si pronajala Země a které mu dali muklové.

– strana 12, Kapitola 1: Trosečníci

Hodnocení knihy

Dočkali jsme se dalšího dílu ze série Areston, tentokrát se tedy spíše jedná o doplňkovou četbu k událostem na Arestonu a k jeho původu, ovšem příběh Sršně tentokrát nesledujeme. Celá kniha je pojata jako vyprávění jedné osoby, která stručně shrne dlouhou historii. Ačkoliv se tentokrát jedná o jiný příběh, přeci jen velmi doporučuji mít načtenou celou sérii Areston, neboť kniha Stavitelé Arestonu doplňuje mnoha informacemi předchozí děj a objasňuje některé události.

Moje hodnocení: 6/10

Série

Závěrečné shrnutí

Autor: Josef Pecinovský
Série: Areston
Díl: 4. Stavitelé Arestonu
Žánr: Sci-fi
Počet
stran: 184
Obálka: Měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 6/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Nikolaoss napsal:

  Četla jsem celou sérii a líbila se mi, ale s tímto kouskem tak nějak váhám. Na jednu stranu jsem hrozně zvědavá, kdo za tím stojí a na druhou stranu nevím, jestli to chci opravdu vědět. :D Pak bych totiž mohla přijít o svoje geniální teorie :) Navíc mě odrazuje, že to má tak málo stran a že to tedy nebude úplně takový příběh, na jaký jsem si zvykla u předchozích dílů. Asi budu ještě nějaký čas váhat :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz