Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • TOP knihy za rok 2017 podle čtenářů na Goodreads

TOP knihy za rok 2017 podle čtenářů na Goodreads

Image

Jako každý rok tak i letos se na světové knižní databázi rozpoutalo velké čtenářské hlasování o top knihy za rok 2017. Jak si které tituly vedly a na co z této ankety se můžeme těšit v tomto roce u nás? To můžete zjistit v mém menším výběru toho nejlepšího.

Knihy se samozřejmě hodnotily hned v několika různých kategoriích a první z nich a jednou z nejdůležitějších pro mne byla samozřejmě kategorie žánru fantasy. Tu zcela ovládla jediná kniha s neuvěřitelným počtem hlasů – Fantastická zvířata a kde je najít: původní scénář. Tuto knihu u nás v minulém roce vydalo nakladatelství Albatros a rovněž jste mohli v kinech zhlédnout filmovou adaptaci. Kniha navazuje na svět, který známe z tolik oblíbeného světa Harryho Pottera, tentokrát se ale v čase o trochu vracíme, vlastně i na jiný kontinent, kam zabloudíme společně s kouzelníkem, který miluje fantastická zvířata. Všechny je má bezpečně uzavřené ve svém kouzelném kufříku, jenže nehody se občas stávají a pár zvířat unikne do ulic New Yorku.

Druhé místo osídlil Neil Gaiman s titulem Severská mytologie a jak již název napovídá, tentokrát nás ve své knize doprovodí do severských končin pod vždyzelený Yggdrasil nebo nám osvětlí vše okolo konce světa známého jako Ragnarök. Pokud chcete zabrousit do místa plného bojovníků a medoviny, nahlédněte na stránky nakladatelství Arga, které tuto knihu vydalo v minulém roce.

Svého rozšíření se dočká série Tvář magie, jehož třetí díl A Conjuring of Light zazářil v této čtenářské anketě. Nakladatelství Argo potvrdilo jeho vydání, ačkoliv zatím není stanoven konkrétní termín. Série sleduje příběh jednoho z posledních cestovatelů mezi paralelními světy, který je zároveň velvyslancem a adoptovaným princem Rudého Londýna. I přes své postavení se ovšem nebojí zaplést i do pašeráctví. Není divu, když je nakonec díky tomu obviněn z velezrady a je to jen první z mnoha průšvihů, které ho čekají.

  
 

Svoji pozornost si jistě zaslouží i kategorie science fiction, kde představím dvě knihy, na jejichž vydání si musíme počkat v tomto roce. První z nich je Artemis, kterou napsal Andy Weir – autor populárního Marťana. Tentokrát se přeneseme na povrch Měsíce, kde se to už lidem nějakou tu dobu žije. Tedy spíše těm, kteří jsou tzv. za vodou. Příběh nás zanese k Jazz, která zrovna nemá peněz nazbyt a osud ji svede na kriminální dráhu. Během jedné takové příležitosti se dostane do středu spiknutí k ovládnutí jediného města na Měsíci a jak celou situaci zvládne, to se dočteme květnu díky nakladatelství Knižní klub.

Letos v dubnu se dočkáme u nakladatelství Knižní klub také pokračování série Akta Themis, tedy druhého dílu Probuzení bohové. Sérii tentokrát odehrávající na naší Zemi odstartuje malá dívenka, která se jednoho dne propadne pod zem a během záchranných akcí je objeven podivný artefakt, jehož původ se nedá dlouhá léta objasnit. Ačkoliv roky ubíhají, naše hlavní hrdinka nedokáže podivný předmět s tajemnými symboly dostat z hlavy a hodlá mu přijít na klub.

Hororovou kategorii zcela bezkonkurenčně ovládl Stephen King, který má na svém kontě nespočetně mnoho knižních kousků, podle kterých jsou každoročně natáčeny filmy. Jeho nejnovější kniha nese název Spící krásky a nakladatelství Beta již potvrdilo její vydání na druhé pololetí letošního roku.

  
 

Zajímavou kategorií je jistě i komiks a grafické novely, kde si srdce čtenářů získala kniha Ubulená hromádka štěstí plná krátkých stripů z běžného života. Je to již druhá kniha tohoto stylu od autorky Sarah Andersenové a obě dvě vyšly u nakladatelství CooBoo.

Pozornost čtenářů si vysloužilo i pokračování série Sága, které je směsicí sci-fi a fantasy. Přivádí nás do světa zmítaného válkou, kde nalézáme dva milence ze znepřátelených stan, kteří spolu počali dítě. Jenže jsou to vojáci, nepřátelé a nemohou se nikde jako rodina usadit, neboť obě strany konfliktu je pronásledují. Nakladatelství BBart plánuje vydání 7. dílu v květnu 2018 a dále také 8. dílu v říjnu 2018.

  
 

Mezi nejoblíbenější knižní přírůstky z oblasti fantasy a sci-fi pro mládež se dostalo hned několik pokračování oblíbených sérií. Zcela nepřekvapivě tuto kategorii ovládla série Dvůr trnů a růží, jejíž pokračování Dvůr křídel a zmaru u nás vyjde letos v březnu u nakladatelství CooBoo. Jedná se o příběh inspirující se u Krásky a zvířete, kdy mladičká lovkyně je za svou chybu odvlečena netvorem do jeho doupěte. Ocitá se v podivné říši tajemných a nesmrtelných stvůr, kam ji osud zavede?

Další sérii, která se rozšiřuje o další díl, jsou Temné lsti od Cassandry Clare. Ta nás přivádí zpět do světa lovců stínů, kdy město je zaplaveno vlnou vražd a podivných tvorů. Hlavní hrdinka je zkušenou lovkyní stínů, poté co před lety přišla tragicky o rodiče. Vydává se po stopě tajemných vražd a zjišťuje, že je zde určitá spojitost s její smutnou minulostí. Druhý díl Lord of Shadow vychází v květnu u nakladatelství Slovart.

Čtenářsky oblíbenou knihou za minulý rok je také Králova klec, třetí díl ze série Rudá královna. Ta nás uvádí do fantaskního světa, který žije pod nadvládou Stříbrných. Jenže to se může změnit, když u sebe jedna z Rudých – poddaných objeví schopnost, která by aktuální rozdělení moci mohla změnit.

  
 

A jaká kniha minulý rok potěšila vás? Shodnete se s čtenářských hlasováním na světové databázi Goodreads nebo máte jinou oblíbenou knihu? A na kterou knihu netrpělivě čekáte v letošním roce?

Podělte se o článek s přáteli

5 Komentáře
 • Neskutečně se těším, až vyjdou česky Spící krásky! :-) Na slovensku mají snad vyjít ještě na jaře, tak doufám, že i u nás. :-)

 • K napsal:

  S výběrem knih souhlasím. Rok 2017 mi opravdu zpestřila Ubulená hromádka štěstí, u těch stripů jsem doslova slzela smíchy. Začala jsem číst i Ságu, ale v knihovně neměli další díly, takže jsem se dostala ke čtvrtému dílu. Každopádně prý plánují doobjednat další díly, takže už se těším až si je přečtu.
  Loni mě nejvíc nadchly ilustrovaná vydání Harryho Pottera. Harry je moje srdcovka a s takovými nádhernými ilustracemi…doslova vysněná kniha :)

  • Dragell napsal:

   Je fakt, že ilustrovaný Harry Potter je také taková libůstka minulého roku, musím doma mít každý díl, je to opravdu kouzelná kniha :)

 • Eliška napsal:

  Moc se těším na Spící krásky až si je pořídím a až budu číst Dvůr mlhy a hněvu abych se dostala k tomu třetímu.
  Btw: Zapojuji se do únorové soutěže

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz