Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Josef Pecinovský – Vládce Arestonu

Josef Pecinovský – Vládce Arestonu

Image

Areston je prostě Sršňovým osudem, uprchnout se odtud téměř nedá, tak proč to zde neudělat alespoň trochu lidštější? Jenže ne každému se jeho smýšlení líbí a po moci prahne kdekdo…

Příběh

Sršňovi začíná již druhý cyklus na Arestonu a zdá se, že před ním a skupinou Pontistů stojí jen to nejlepší. Jako velitel Černých jezdců je autoritou Horního Arestonu, a tak plánuje, jak na Arestonu zavést pořádek, jelikož doposud zde vládla ruka církve a také bezúhonné vraždění spolupoutníků.

Navíc začínají ve svém tajném spolku dávat dohromady tajný kód k prolomení jádra a vše je na dobré cestě, jak se zdá. Jenže s nástupem nových trestanců se nejen začnou prát o moc staří známí, ale také houževnatí a znalí nováčci, kteří dokáží Sršně nepříjemně zaskočit. Na Arestonu nastává doba temna…

Povídání o sérii Areston

Mohlo by vás zajímat
Josef Pecinovský je aktivním českým autorem, který má na svém kontě desítky vydaných knih a věnuje se nejen sci-fi tematice či westernu, ale také např. počítačovým příručkám. Na poli sci-fi literatury je jeho nejčerstvějším přírůstkem právě knižní série Areston, kterou vydal během dvou let a nedávno zakončil knižním prequelem Stavitelé Arestonu. Co si pro nás připraví příště?

Styl psaní

Nastává další osmiletá pouť, kdy se na Arestonu prostřídali mnozí vězni. Spousta starých přátel i nepřátel odešla, ztratila se nebo na své dlouhé pouti zemřela a ti noví o sobě teprve musí dát vědět. Oč větší překvapení bude, když se v příběhu objeví postavy z prvního dílu a řádně zamíchají s osudem našeho hrdiny.

Když tedy začíná nový cyklus s novými vězni, proč nezačít i s novým systémem spravedlnosti? Soudce Wilson doposud soudil jen vraždy žen a případy církve, jenže co kdyby se začaly trestat i další vraždy na mužích a jiné nekalosti? To, že je Areston plný zloduchů, přeci neznamená, že by se k sobě nemohli chovat jako lidé.

A celé tohle dobráctví Sršně uvrhne do mnoha problémů. Je jako na horské dráze, jednou nahoře u moci, pak zase jako největší nuzák. A já si stále říkám: Sršni, Sršni, už se pouč a buď jako ostatní, protože s dobrými myšlenkami a milosrdenstvím tady daleko nedojdeš. Ale on se stejně nedá a přes všechny překážky to dotáhne s touhle poutí daleko, protože je to muž, co se s každou situací porve zuby, nehty.

Pokud jste si říkali, že třetí závěrečný díl Arestonu vám odhalí něco více o původu toho tajemného tělesa, musím vás zklamat. Dostanete pomyslný drobek z koláče, drobné nakousnutí a odpovězení i na několik dalších otázek ohledně fungování a tajemných úkazů na Arestonu, ale to podstatné jako by si chtěl autor schovat pro sebe. Naštěstí již vyšel k této sérii prequel Stavitelé Arestonu, který by nám zvědavcům měl konečně vše osvětlit.

Obálka

Obálku svojí nádhernou kresbou opět vyzdobila Žaneta Kortusová a dodala tak celé knižní sérii Areston nový rozměr. Na tyhle obálky je opravdu radost pohledět a já jsem ráda, že se s její tvorbou mohu setkávat na mnoha knihách u nakladatelství Epocha.

Ukázka

„Zatkněte ho,“ zasípěl samozvaný soudce, ale byl to opravdu chabý pokus.
„Nevím, kdo jsi,“ postavil jsem se soudci tváří v tvář. „Já jsem Sršeň a jsem velitelem Černých jezdců. Jsem momentálně nejvýše postavenou osobou v Horním Arestonu. Kdo jsi ty, neznám tě.“
„Jsem soudce Wilson,“ pokusil se ten člověk o hrdý tón, ale znělo to dost uboze.
„Soudce Wilsona jsem znal osobně,“ odpověděl jsem. „Byl to starší, důstojný pán, který uznával mou autoritu. Tebe ale neznám.“
„Byl jsem po dobu celého cyklu jeho asistentem, a když došel do cíle dlouhé pouti, automaticky jsem převzal jeho úřad.“
Nečekané podpory se dostalo soudci z pod masky Stínu.
„Tak to chodilo od doby, kdy se stal Areston Arestonem.“

– strana 71, kapitola 4: Volební kampaň

Hodnocení knihy

Závěrečný díl Arestonu na mne působil jako nejslabší díl této série, nejspíše také proto, že jsem čekala velkolepější závěr, nějaké nahlédnutí za oponu, co to tedy ten Areston je zač a kde se vzal. Místo toho vypluly na povrch nové otázky – na ty snad dostaneme odpověď v prequelu k této knižní sérii. Ale opět se setkáme s odvážným Sršněm, se kterým si osud opravdu nepěkně zahrává, ať už přes staré nebo nové a zákeřnější nepřátele. Rozhodně se můžete těšit na zajímavé akční dobrodružství.

Moje hodnocení: 7/10

Série

Závěrečné shrnutí

Autor: Josef Pecinovský
Série: Areston
Díl: 3. Vládce Arestonu
Žánr: Sci-fi
Počet stran: 368
Obálka: Měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 7/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz