Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Genevieve Gornichec – Srdce čarodějky | Severské mýty převyprávěné z pohledu mocné čarodějky Angrbody

Genevieve Gornichec – Srdce čarodějky | Severské mýty převyprávěné z pohledu mocné čarodějky Angrbody

Genevieve Gornichec – Srdce čarodějky

Někdy je to srdce čarodějky, které dokáže zamávat s nejedním životem. Protože ač mocná, přeci jen je to křehká žena, která musí sama čelit všem, kteří chtějí zneužít jejich moc. Je tak možnost vědění věcí budoucích požehnáním nebo prokletím? Někdy je prostě lepší doufat, že svůj vlastní osud si píšeme my sami.

Genevieve Gornichec - The Witch's HeartGenevieve Gornichec – Srdce čarodějky

První vydání: 2021
První české vydání: 2022

Ačkoliv je Genevieve Gornichec americkou spisovatelkou, na severské mytologii a Vikinzích ji vždy něco lákalo. Nakonec její studium historie se stalo opěrným bodem pro napsání její debutové novely Srdce čarodějky a o rok později na svět zamířila další z knih čerpající ze severských mýtů a historie, The Weaver and the Witch Queen.

Gullveig netušila, co svým příchodem do Ásgardu způsobí. Mocná čarodějka, která se jen chtěla dělit o střípek svých znalostí se nakonec stala terčem toho nejvyššího boha, který se toužil dozvědět vše ze své budoucnosti. Na třikrát ji spálil na hranici, ale ona vždy povstala, držíce se svého života jako zlaté nitky. Ovšem neústupně dál střežila to největší tajemství světa a nehodlala nahlédnout za oponu, ač k tomu její schopnosti stačily.

Nakonec se rozhodla nepokoušet dále štěstí, uprchla do Železného lesa v zemi Jötunheim, změnila si jméno na Angrboda a doufala v zapomnění. V zapomnění a poklidný život v jeskyni, kterou si zvolila za svůj nový příbytek. Jenže ani tady se nedočká vytouženého klidu, protože velmi brzy zaklepe jeden z Ásů na její dveře a něco jí nese.

Ukázka z knihy Srdce čarodějky
Když se Gullveig znovuzrodila potřetí, uprchla, avšak něco po ní zůstalo – její probodené srdce, z něhož na hranici stále ještě stoupal dým.
A tam je našel on.
Za nějaký čas ji vystopoval v tom nejhlubším, nejtemnějším lese na nejzazším okraji Jötunheimu, říše obrů, zapřisáhlých nepřátel Ásů. Ten les se jmenoval Železný les a zkroucené šedé stromy tam rostly tak hustě, že mezi nimi nevedla žádná skutečná cesta, a byly tak vysoké, že zcela zakrývaly slunce.

– strana 10, 1. část

Pod drobnohledem

Máte rádi retellingy? Tak to jste tady na správné adrese, protože tentokrát se opět podíváme na převyprávění mytologie z trochu jiného úhlu pohledu. Po knihách Kirké a Achilleova píseň, kde dominovaly řecké pověsti, se tentokrát promítne do příběhu severská mytologie.

Srdce čarodějky sleduje osudy trojjediné ženy známé jako Gullveig (dívka), Angrboda (matka) nebo také Hyrrokin (stařena). I v této knize bude čarodějka měnit své jméno, ale převážnou část jejího vyprávění budeme věnovat pozornost chvíli, kdy sama sebe identifikuje jako Angrbodu.

Aby se mohla stát matkou, je k tomu potřeba také otce, ale na toho nemusí dlouho čekat. Ačkoliv tento románek zaobírá podstatnou část knihy, již v prvních 50 stranách to vezme tak hopem, že se stihne i provdat. A to je také kamenem úrazu. Angrboda je totiž k tomuto muži ponejprve odměřená, pak si v hlavě uvědomí, že ho chce, ale když spolu mluví, je to stále spíše taková protivná ženská.

Genevieve Gornichec - The Witch's Heart Genevieve Gornichec - The Witch's Heart Genevieve Gornichec - The Witch's Heart

Ono vlastně celý děj se posouvá především díky rozhovorům a v první části tak postrádá jakoukoliv akci, tempo, dokonce atmosféru. Děj je plytký, autorka do něj zamíchává a zmiňuje jednotlivé mýty a vůbec nevyužívá potenciál samotné čarodějky. Jakmile totiž do popředí vstoupí tato romantická linka, zjistíte, že sledujete nepříjemný toxický vztah dvou lidí, kteří spolu jsou jen kvůli dětem, kvůli sexu a v ostatních chvílích vlastně spolu pro jistotu nejsou. Za celou knihu jsem jen ve dvou scénách zacítila, že je mezi těma dvěma nějaký ten cit.

Kniha Srdce čarodějky překvapivě neobsahuje kapitoly, což může vzhledem k nulovému tempu při čtení ještě uškodit a máte dojem, že to neutíká. Naleznete zde ovšem členění na celkem tři části a v těch kratších dvou posledních se konečně posuneme zajímavějším směrem. Ovšem nikoliv přičiněním autorky, ale potřebou následovat mýty a jejich sled, které rozehrají to pravé divadlo a konečně připraví zajímavé momenty, které si budete moci užít.

I tak je zde ale stále citelné, že autorka je nevypsaná, neumí čtenáře vtáhnout do děje a pracovat se scénami. Nejvíce mne zklamala v jeden moment, který mi přijde jako příhodná ukázka nezvládnutí jejího řemesla. V jedné chvíli totiž umírá jedna manželka žalem pro svého muže. Očekávala bych když ne vybušení emocí na stranu, tak alespoň na odstavec, ať je čtenáři jasno, jak daný muž byl pro všechny důležitý, ale autorka to napsala jednou strohou větou jako já. A tohle vlastně celé také ukazuje, jak umí pracovat se vztahy a vykreslovat je. Nemluvě o tom, že vykonstruované vztahy se snaží nacpat i tam, kde by stačila silná přátelství (vždyť co je na nich špatného?).

Ještě bych chtěla k českému vydání poznamenat, že se zde nachází sem tam nějaká chybka. U pravopisu bych třeba chápala, že sem tam něco uteče, ale zde jsem si dost všímala překlepů nebo třeba opakování stejného slova za sebou a s tím by vám třeba už jen takový Word měl v dnešní době pomoci.

Abych to uzavřela na neutrální vlně, kniha je vhodná jak pro ty, kterým je severská mytologie blízká, tak pro ty neznalé. Jen ti, co mají tyto mýty v oblibě, nejspíše tuší, kam bude Angrbodin příběh směřovat, což ale není na škodu, neboť je to lákavé téma. V závěru knihy se navíc vyskytuje slovníček obsahující přehled důležitých postav a světů těchto mýtů.

Závěrečné shrnutí

Tak přesně tohle je místo, kde se snažím zformulovat, komu knihu doporučit, jenže tentokrát je to obtížné. Já sama byla zklamaná z toxického vztahu a nesympatické hlavní hrdinky, která je vůči sobě lítostivá, sebestředná a ublížená. Chybí i tak podstatné věci jako je tempo nebo atmosféra, takže kniha dostatečně čtenáře nevtáhne. Pro romantické duše tohle asi nebude ideální počtení, ale pokud máte načteno všelicos s motivem severských mýtů a chcete je prožít zase jinak, tak můžete zkusit dát knize šanci, třeba vás překvapí a potěší jako většinu čtenářů. Já v ní ovšem to opěvované zlato nenacházím.

Moje hodnocení: 3/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Stránka spisovatelky

Genevieve Gornichec - The Witch's Heart

Autor: Genevieve Gornichec
Název: Srdce čarodějky
Žánr: Fantasy, retelling
Počet stran: 368
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Laser-books
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz