Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • 7 knižních tipů aneb nechejte se unášet na vlně retellingů

7 knižních tipů aneb nechejte se unášet na vlně retellingů

Image

Zaujal vás v poslední době nějaký retelling a chtěli byste se pustit do čtení dalšího podobného příběhu? Dnes jsem si pro vás připravila celkem sedm tipů na knižní retellingy a to nejen na známé pohádky, ale i další díla pro větší čtenáře.

Co to je retelling?
Retelling je výraz pocházející z angličtiny, který označuje převyprávění. Jedná se tedy o příběhy, které jsou inspirované známými knihami, ale podávají příběh jiným způsobem, převedou jej do modernější podoby či jej vyprávějí z pohledu jiné postavy. Může tak například vzniknout moderní Popelka, která sice má macechu a nevlastní sestry, kterým slouží, ale příběh se může odehrávat ve sci-fi kulisách města budoucnosti.

Alex Flinn – Netvor

Kyle Kingsbury patří mezi takové ty hezouny, za kterými se otočíte, a také má štěstí na rodinu, která disponuje bohatstvím. Díky tomu roste i jeho ego a rozmazlenost. Není divu, když brzy ve škole potkává dívku, která je podle něj vhodným cílem pro šikanu. Jenže to ještě netuší, že si zahrává s čarodějkou, která na něj za jeho chování uvalí kletbu. Promění jej ve zrůdu, kterou může zachránit jenom pravá láska.

Romantický retelling kouzelného příběhu o Krásce a zvířeti, odehrávající se v dnešní době. Sebevědomý frajírek pozná i druhou stranu života, kdy díky svému nově nabytému vzhledu se obává překročit práh domova. Dokáže zlomit kletbu nebo zůstane zrůdný navždy? Příběh si můžete vychutnat nejen knižně, ale také jako film. Ze série Kendra Chronicles u nás vyšel také druhý díl Čarovná, který v sobě spojuje hned několik retellingů.

Meagan Spooner – Na lovu

Jeva žije s rodinou ve městě, otec je bohatý obchodník, a tak se jim daří. Jenže jednoho dne jsou veškeré otcovy investice zničeny a celá rodina se musí přesunout do malé chajdičky v lese a živit se lovem. Ale pak náhle otec zmizí a odvážná Jeva bere do rukou luk a vydává se nejen na lov zvířat pro své sestry, ale také po stopách otce.

Tento příběh nás zavede do tajemného lesa plného mýtických stvoření, kde se odehrává tak trochu jiný retelling Krásky a zvířete. Dívka je nebojácná a sama se vydává na dobrodružnou výpravu lesem ukrývajícím temná tajemství.

Marissa Meyer – Cinder

Vítejte v rušných ulicích Nového Pekingu. Zrovna támhle za rohem má svoji malou opravnu Cinder, která je kyborg. Bohužel při nehodě přišla o dvě končetiny, které byly nahrazeny mechanickými částmi. Nyní žije v adoptivní rodině, která ji má pouze na výdělek z dílny. Jenže to všechno se má změnit, když jednou její opravnu navštíví princ, který se doslechl o jejích úžasných dovednostech.

Tenhle retelling Popelky nás zavede do daleké budoucnosti plné moderních technologií a dokonce již s obydleným Měsícem. Tahle Popelka se ovšem nebude potýkat pouze s macechou, ale také se smrtící chorobou či zrádnou královnou. U nás vyšla i další tři pokračování série Měsíční kroniky, které jsou také retellingy známých pohádek, a to Scarlet vyprávějící o Karkulce, Cress představující Lociku a Winter pro změnu Sněhurku. Cinder si navíc můžete kromě knihy užít také v audioknižní podobě.

A.G. Howard – Šepotání

Alyssa vždycky slyšela šepotání hmyzu a není lepšího prostředku, jak je utišit, než jim propíchnout tělo špendlíkem. Ale nikomu se s tímto děsivým tajemstvím nesvěřuje, protože stačí, když už její vlastní matka sedí v blázinci. Není divu, vždyť tyto ženy pocházejí z rodiny Alenky Liddelové, kterou se inspiroval Lewis Caroll při psaní své Alenky v Říši divů. Jenže pak zjišťuje, že na těch pohádkách je něco více a dostává se zrcadlem do jiného světa…

Na jednu stranu příběh s lehce morbidními výjevy, který asi nebude pro úplné křehotinky, na druhou stranu přináší milostný trojúhelník, který potrápí každé dívčí srdce. Retelling Alenky v Říši divů s tak trochu netradičním vzezřením, kterým vás provede čtyřdílná série Šepotání.

Jonathan Green – Alenčina noční můra v Říši divů

Alenčina dobrodružství v Říši divů nekončí, protože ona se tam po letech ocitá znovu a je jen na ní zachránit tento unikátní svět od děsivého řádění Srdcové královny. Dokáže se jí postavit i tentokrát, aniž by propadla svému postupně narůstajícímu šílenství?

Pokud měl předchozí příběh lehce morbidní výjevy vhodné pro mládež, tentokrát se dostáváme na hranici hororového pojetí Alenky v Říši divů, které nechybí ani spousta ilustračních obrázků o zdejších kreaturách. Tahle kniha rozhodně není jen jeden příběh na jedno přečtení, jedná se totiž o gamebook, který vás jen tak snadno nepustí do svého vítězného konce. Tak pojďte vyzkoušet, co by se stalo, kdyby si Alenka neukousla z koláče. Mimochodem, už se chystá od stejného autora i retellingový gamebook Čaroděj ze země Oz, který se aktuálně překládá do češtiny.

 

Madeline Miller – Achilleova píseň

Vítejte ve starověkém Řecku, kdy k Trójské válce se ještě neschyluje, ale již nyní osud svede dohromady dva mladé hochy. Patroklos je díky jedné větší chybce vyhoštěn ze země a skončí v říši krále Pelea, s jehož synem Achilleem se spřátelí. Roky ubíhají, výcvik a výuka všech vhodných znalostí pokračuje, až jednoho dne nastane onen osudný den, kdy jsou muži vyzváni do války proti Tróji.

Spojení kouzelné řecké báje a příběhu jedné velké lásky vytváří tento retelling známé Trójské války, která díky tomu získává nových rozměrů. Autorka zkouší hodnoty samotného Achillea, který tak úzkostně touží po vlastní slávě. Příběh vyšel také v audioknižní podobě.

Cynthia Hand – Posmrtný život Holly Chaseové

Holly byla vždy taková namyšlená, svá a bezohledná, není proto divu, když ji v předvečer vánoční navštíví tři duchové Vánoc, kteří se snaží na poslední chvíli zvrátit její osud. Pokud se totiž Holly nepolepší, následující rok umře. Jenže dívka se jim jen vysměje a žije svůj život dál – tedy ne moc na dlouho. Ale když umírá, dostává ještě jednu poslední šanci místo nekonečného bloudění po Zemi v utrpení. Může se zapojit do fungování skruží firmy, přesně té firmy, která na ni poslala tři duchy Vánoc a snažila se o její nápravu.

Moderní retelling Vánoční koledy v podobě pro mladé, ve které nesmí chybět ani menší románek. Hlavní hrdinka sice není zrovna sympaťanda, ale autorce se opravdu povedlo udržet si zvláštní atmosféru původní Vánoční koledy. Pokud tedy plánujete nějaké speciální vánoční čtení, tahle kniha by na seznamu neměla chybět.

Retellingy jsou zvláštní v tom, že už tak nějak předem tušíte, jak to vlastně celé dopadne a někdy jste naopak velmi překvapeni, jak si dokázal nový autor s retellingem vyhrát. Jak vnímáte retellingy vy, vyhledáváte je nebo vás tohle převyprávění známých příběhů neláká? Znáte některé z výše jmenovaných titulů nebo máte ještě jiné oblíbené retellingy?

Který z uvedených retellingů máte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Lucy Lillianne napsal:

  diky za tipy, urcite mrknu na ty co jsem necetla :-)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz