Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Filmy
 • Ponořte se do 9+2 tipů na filmové retellingy známých příběhů, jako je ten o Popelce nebo Červené Karkulce

Ponořte se do 9+2 tipů na filmové retellingy známých příběhů, jako je ten o Popelce nebo Červené Karkulce

Image

Když už nevíte, nač koukat, proč se třeba nepustit do filmů, které se snaží převyprávět již známý příběh? Vybrala jsem pro vás filmy pro děti i pro mladé, akční až hororové, tak objevíte zde svého favorita?

Pojďte nakouknout do humorného fantasy světa plného neuvěřitelných tvorů a kouzel, kde to nemá lehké Zakletá Ella (2004). Její otec se podruhé oženil a následně umírá, načež Ella zůstává s macechou a nevlastními sestrami, které ji nemají v lásce. Vše by nebylo tak zlé, kdyby ovšem Ella neměla trošičku nešikovné kmotřičky víly, které jí do vínku nadělily naprostou poslušnost. A co teprve, když na tohle přijdou ty nepravé osoby.

Dalším pohádkovým příběhem je ten o Šípkové Růžence, ale tentokrát z trochu jiného pohledu. Vše začalo v království kouzelných tvorů a bytostí, které se lidé snažili dobýt. Jedna z víl se vrhla do obrany jejich území, a to ještě netušila, jak moc za to ještě zaplatí. Příběh o zlomeném stvoření, které se rozhodlo bránit a pomstít. O tom, jak vznikla Zloba – Královna černé magie (2014).

Na poli retellingů ale nenajdete pouze rodinné filmy a pohádky, ale také snímky zaměřené na mládež. Jedním z nich je hororovo-romantická komedie Pýcha, předsudek a zombie (2016), kde už samotný název napovídá inspiraci tohoto příběhu. Ocitáme se v Anglii během 19. století, která je napadená armádou zombie. Dokážou Elizabeth a pan Darcy přemoci pýchu a předsudky, aby se mohli společně postavit proti zkáze světa?

Za další hororovo-romantickou komedii pro mládež se dá považovat i film Mrtví a neklidní (2013) inspirovaný příběhem Romea a Julie. Lidé dělají výjezdy ze svých bezpečných zón do měst pro zásoby a léky, které stále zůstávají v obchodech. Ono by to nebylo nic špatného, kdyby vlastně venku neřádila zombie apokalypsa, které nebohá Julie nakonec pohlédne přímo do tváře. Část její skupiny je zmasakrovaná a jeden podivný zombie se ji nesnaží sníst, ale odtáhnout dál od ostatních zombie do úkrytu svého letadla.

Za romantickým snímkem Netvor (2011) se ukrývá příběh ne příliš vzdálený od Krásky a zvířete. Kyle je z bohaté rodiny, krásný a není divu, že je i naprosto povrchní. Jenže za svůj cíl pro shazování druhých si vybere špatnou osobu, čarodějku, která na něj sešle kletbu. Kyle je zhyzděn jizvami, otevřenými ranami a tetováním, odchází ze školy a uzavírá se před světem. Přitom jedinou šancí, jak se z kletby osvobodit, je láska jiné dívky tam zvenčí.

Taková trošku netradiční Popelka by mohl být o akční sci-fi snímek Jupiter vychází (2015), který dbá především na vizuální stránku. Jupiter je prostá holka, narozena do té nesprávné rodiny, pracující jako uklízečka. To ještě netuší, že její osud je vepsán ve hvězdách. Tam někde totiž touží princové po sňatku s ní. Jenže nic není tak jednoduché, spousta intrik, lží, ale hlavně hra o vlastní život – to vše čeká Jupiter na cestě za novým životem.

Příběhem Alenky od Lewise Carolla se inspirují také temnější a šílenější filmy Alenka v říši divů (2010) a její pokračování Alenka v říši divů: Za zrcadlem (2016) od režiséra Tima Burtona. Ačkoliv Alenka musí řešit zásadní rozhodnutí ve světě reálném, kde ji čeká spousta výzev, její kroky ji stále svádí do kouzelného světa za zrcadlem, kde prožívá spoustu nebezpečných dobrodružství.

Jeníček a Mařenka si v dětství hezky poradili s krutou čarodějnicí, a tak by nebylo ani k podivu, kdyby se tomu v dospělosti věnovali jako svému povolání. A přesně na to myslí horor Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013), který nás zavede do středověkého městečka, ze kterého mizí děti. Jeníček a Mařenka se hned pustí do práce a v hlubokém lese začnou pátrat po aktivitách čarodějnic, což se neobejde bez patřičné reakce ze strany zla.

Pohádky byly ve svém originálním znění vždy tak trochu hororovým strašením a přesně i tohoto vyznění a atmosféry se chytil film Červená Karkulka (2011). Valerie chce kvůli dohodnutému sňatku utéct z vesnice společně se svým milým, jenže její plány jí překazí vražda její sestry. V lese řádí vlkodlak, kterému není radno se postavit. Jenže on to může být také kdokoliv z vesnice a bezpečno tak není nikde.

A jako dva bonusy tady pro vás mám i seriálové retellingy. Ten první s názvem Bylo, nebylo se inspiruje v základu pohádkou Sněhurka a sedm trpaslíků, ale také mnoha dalšími pohádkovými příběhy. Zlá královna přerušila svatbu Sněhurky a prince Krasoně a uvalila na ně zlou kletbu, aby nikdy nedostáli šťastného konce. Pohádkové postavy jsou se ztrátou paměti přeneseni do našeho světa, do městečka Storybrook a jedinou jejich naději se stává dcera Sněhurky a prince, která může zlou kletbu zrušit.

Další retellingový seriál je novinka Nepohádky, která se nese na vlně thrilleru s inspirací v Červené karkulce, Třech malých prasátkách a Jeníčkovi a Mařence. Příběh se odehrává v New Yorku, kde se prolne mnoho osudů rozličných postav. Studentka, která se omylem vyspí se svým budoucím učitelem, zdrcený muž, jemuž zastřelili ženu při výběru snubního prstenu nebo sourozenci, kteří se připletli mezi mafii a ukradli peníze, na které rozhodně sahat neměli. Jak to pro hlavní hrdiny dopadne? A existují v realitě dobré konce stejně jako v pohádkách?

Který z filmových retellingů máte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Petra T. napsal:

  To je skvělý článek! Viděla jsem Zakletou Ellu, Netvora a Alenku a ty filmy mám moc ráda :) na Nepohádky jsem se taky chtěla podívat, trailer se mi líbil a mám ráda tyhle typy seriálů :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz