Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Do hry Oxenfree (2016) prosakují hlasy mrtvých ze záhrobí, kdo se stane jejich obětí?

Image

Chcete se na chvíli bát? Co takhle vyzkoušet hru Oxenfree, kde se skupinkou mládeže se ocitnete na opuštěném ostrově, kde se probouzí staré zlo. Je jen na vás a vašich rozhodnutí, zda z ostrova vyváznete všichni živí!

Alex s partičkou dalších teenagerů míří na Edwardův ostrov si parádně večer. Ostrov je totiž přes noc opuštěný, všichni prodejci odplouvají do svých domovů a jedinou stálou obyvatelkou je tak paní Adlerová. A přesně tohle je ten důvod, proč je Edwardův ostrov tak výborným místem pro nějakou tu párty na pláži – nikdo vás totiž zaručeně nebude umlčovat a vyhánět.

Všichni se seznamují a večírek začíná s takovými těmi klasickými puberťáckými řečmi o tom, kdo komu dal pusu. Vše se má ale změnit ve chvíli, kdy je nadhozeno, že nedaleko pláže v jeskyni jde na rádia zachytávat místo klasické stanice jakési prapodivné vysílání jako ze záhrobí. A zrovna Alex u sebe rádio má, tak proč to nevyzkoušet, beztak to byly jen řeči.

Jsme uvrženi do 2D světa v mělkých, spíše temnějších pastelových barvách s krásnou grafikou. Do rukou je nám svěřena postava dívky Alex, kterou celým světem provádíme a ovlivňujeme děj. Překvapivě postavy jsou 3D a přinášejí tak do hry i přes zpracování pozadí lehkou hloubku. Svět je dělen do několika lokací, skrze které se pohybujeme, proskákáváme či prošplháváme. Hra tak přejímá určité prvky plošinovky, vše je potřeba si samostatně odchodit, ale žádná skákací či jiná výzva zde není.

Hlavní děj je ovšem vystavěn na prvcích adventury, především zde činíte rozhodnutí během rozhovorů. Díky svým odpovědím si nejenže můžete znepřátelit ostatní členy skupiny, ale třeba i některého z nich odsoudit k záhubě. Z toho vyplývá, že si hra pro hráče připravila hned několik závěrů pro každou postavu. Líbila se mi možnost během rozhovorů také mlčet, když se vám prostě žádná z odpovědí nelíbí. Je ovšem potřeba upozornit, že hra nemá českou lokalizaci a vzhledem k tomu, že hlavní dějová linka je ovlivňována mluvením, je potřeba umět na určité úrovni anglicky.

Kromě toho si z adventur přebírá také prvky sbírání předmětů, kdy v pozdější fázi hry můžete v lokacích pátrat po dopisech od paní Adlerové, abyste se dozvěděli celou pravdu o ostrově. Pak také ve hře manipulujete s předměty – točení kličkou nebo ladění rádia, ale žádný inventář nebo spojování předmětů zde nehledejte. Z toho důvodu zde není možné zakysnout, a tak je hra vhodná pro kohokoliv, kdo se nebojí upovídaného příběhu.

Hru si můžete zdarma stáhnout na Epic games do 4. dubna 2019.

 

Ale musím se ještě vrátit k rádiu, které je také stěžejním prvkem hry. Kromě toho, že umí pomocí některých stanic třeba otevírat brány do světa duchů nebo jen ty obyčejné dveře, stává se taky prvkem objevování tajemství ostrova. Naleznete zde stanici na frekvenci 102.3, která vás na určitých místech bude seznamovat se zajímavými prvky v průvodcovském stylu. Kromě toho, pokud budete šmejdit skrze frekvence, můžete nalézt i zvláštní zprávy či morseovku ze světa duchů. Takže je jen na vás, jak moc se chcete dozvědět o historii tohoto ostrova a vplout do jeho atmosféry.

Ta je výborně vypjatá a kromě výborného vizuálu vás do ní dostane i příhodná hudba měnící se dle lokací a situací. Nevyhnete se tématům jako jsou duchové, posednutí či časové smyčky, které budou drásat vaše nervy. Celá hra je opravdu strašidelná, napínavá, ale nikterak vás nevyděsí. Jedinou věcí, která tu atmosféru kazí, jsou dabéři jednotlivých postav. Ačkoliv jsou rozhovory stěžejním prvkem celé hry, dabéři do nich nevkládají dostatečné emoce. Kdybych byla já v kůži našich hrdinů, už hystericky křičím, panikařím, brečím a cokoliv jiného, ale naši hrdinové zní tak nějak… všedně, jako by se nic nedělo.

Poslední věc, kterou nesmím zapomenout zmínit, jsou přechody mezi lokacemi. Právě zde se ukládá automaticky poslední pozice, na kterou se při znovu-zapnutí hry opět vrátíte. Nachází se zde ovšem i jedno pěkně velké mínus, kdy se následující lokace načítá poměrně dlouho (na to jak jsou malé) a nechá nás nezanedbatelnou dobu čekat na černé stránce s nápisem Oxenfree, tedy bez čehokoliv zaměstnávajícího oči.

 

   

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

Opravdu zajímavá hra, kterou se musíte se svou hlavní postavou Alex prohopsat a prochodit a tok událostí ovlivňujete podle svých rozhodnutí a odpovědí v rozhovorech. Na těch hra staví, ovlivňuje vztahy ve skupině a osudy jednotlivců. Zajímavým prvkem je také rádio, které přidává na atmosféře, předává zajímavé informaci či otvírá tajuplné brány. Ačkoliv hra nevyděsí, přesto má napjatou strašidelnou atmosféru, do které prosakují hlasy ze záhrobí. Jako zásadní mínus vnímám neutrální hlasy postav bez výraznějších emocí, kterým to prostě nevěřím. Pokud vás hra chytí, nabízí opravdu rozmanitý spletenec zakončení, já jsem ovšem spokojená s jedním dohráním.

Moje hodnocení: 6/10

Základní shrnutí
Název: Oxenfree
Žánr: Adventura, plošinovka
Herní doba: cca 5h
Vývojaři: Night School Studio
Rok vydání: 2016

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz