Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Noc s Andersenem dnes opět láká děti na přespání do knihoven

Noc s Andersenem dnes opět láká děti na přespání do knihoven

Již 19. ročník úspěšné celonoční akce Noc s Andersenem přivede právě dnes večer do knihoven a dalších městských budov spoustu malých čtenářů. Ti se dočkají bohatého zábavného i vzdělávacího programu za doprovodu některých známých knižních postav z dětských knih.

Jak to tak bývá, moderní technologie čím dál více pronikají do našeho život a na knihy se již nenajde tolik času. A děti, ty jsou naše zrcadla. Když nás nevidí číst, samy nemohou nikdy zjistit, jak úžasná je to věc a jaká kouzelná dobrodružství se nacházejí na těch papírových stránkách.

Právě proto v roce 2000 vznikla v uherskohradišťské knihovně první knižní noc s Andersenem připravovaná speciálně pro děti a jejich seznámení s bohatým knižním světem. Tato myšlenka se ovšem zalíbila i dalším knihovnám a z akce Noc s Andersenem se stala každoroční tradice, do které se zapojují již i slovenské knihovny.

Do letošní noci se zapojí třeba takový Dům knihy v Ostravě, kde bude nocovat až 80 dětí. Na programu jsou rozličné hry připomínající pohádky od Hanse Christiana Andersena. Děti se také vydají po stopách přízraku H. Ch. Andersena a večerem je provede Strašfuňák s Funilkou díky podpoře divadla Loutkový svět. Samozřejmostí je i bohaté občerstvení a dárečky pro malé čtenáře, které je budou těšit po skončení akce také doma.

O tuto událost je u nich opravdu velký zájem a místa bývají dětmi a rodiči zaplněny velmi brzy. „Přípravy na Noc s Andersenem startují většinou už v prosinci, takže trvají zhruba čtvrt roku. Na samotném průběhu večera se pak podílí kolem 20 zaměstnanců. Je to opravdu jediná noc, kdy v práci i spíme. S kolegy se však na tuto akci každý rok těšíme,“ zmiňuje event manager společnosti Knihcentrum Hana Šromová.

A jakpak to tam vypadalo minulý rok, to se můžete podívat na následujících fotografiích.

 

Plánujete i vy letos obohatit své děti o tento zajímavý večer? Poohlédněte se na oficiálních stránkách projektu NocSAndersenem.cz, kde naleznete soupis všech zapojených knihoven, škol, nemocnic či třeba zoo seřazených dle kraje.

A že už nezbylo nikde žádné místo? Nezoufejte a udělejte si knižní či audioknižní večer doma. Vydavatelství Audiotéka si připravilo pro tuto příležitost audioverze dvou Andersenových pohádek, Princeznu na hrášku a Ošklivé káčátko. Právě tyto pohádky budou poslouchat děti v knihovnách, ale i vy máte tu jedinečnou možnost se do nich ponořit, neboť jsou 29.-30.4. ke stažení zdarma na stránkách vydavatelství a eshopu Audiotéka.cz. Stačí jen zadat ten správný slevový kód, který tentokrát zní: ANDERSEN2019.

Tak jak letošní Noc s Andersenem prožijete vy? Doufám, že s nějakou pěknou knihou v ruce.
Přeji krásně strávený knižní večer!

 

Zdroj doprovodných fotografií či ilustrací: www.knihcentrum.cz, www.audioteka.cz, www.nocsandersenem.cz

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • K napsal:

  Tu akci jsem jako malá zbožňovala :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 31 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova.lu@gmail.com

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Můj web o cestování
  aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

  Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

  Co právě čtu

  Milenec z temnot
  Zaklínač: Liščí děti
  Uvězněni
  Klíč k času
  Císařovy čepele

  Reklama | Co mě zaujalo jinde

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

  Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

  Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

  | Tadytudy se připojte na Zoom
   |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
  Václav Dvořák