Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Vladislav Vlček – Loď | Vesmírné průzkumy pod taktovkou ženského lodního systému

Vladislav Vlček – Loď | Vesmírné průzkumy pod taktovkou ženského lodního systému

Image

Když to se Zemí začne vypadat špatně – přelidněnost, klimatické změny a další problémy, lidé automaticky hledají další možnosti na přežití ve vesmíru. Jenže co když technologie ještě nepokročila na tolik, aby se mohly konat vesmírné lety. Znamená to konec lidstva nebo je na čase věřit v nadpozemskou nebo mimozemskou pomoc?

Vladislav Vlček – Loď

První vydání: 2018

Loď není rozhodně prvotinou tohoto českého autora a již v minulosti se pustil do titulu Inkvizitor (2014), který v sobě skloubil historii, sci-fi a lásku k palným zbraním.

Liam to vidí na dně své sklenice zcela jasně, dnes večer vezme zbraň a prostě to celé skončí. Jenže to ještě netuší, že se mu do cesty připlete žena jako žádná jiná. Je jako anděl, který mu odtáhne hlaveň pistole. Ale žádný anděl to není a vlastně ani žena.

Deirdre je lodní software, který na jeden večer převzal hmotnou lidskou podobu, aby našel kapitána pro svoji vesmírnou loď. Ale my jsme pořád v současnosti, takže se jistě nabízí spousta otázek, kde se tu taková moderní technologie vzala a zda nám nechce ublížit.

Lidstvo dar ale nakonec přijímá, sestavuje tým vědců a vydává se na prozkoumání nekonečných dálav vesmíru, aby objevili nové obyvatelné planety nebo dokonce novou rasu a civilizaci. Vždyť tuhle loď někdo postavit musel, protože ze Země rozhodně nepochází.

Ukázka z knihy

„Ať nechodím okolo horké kaše, zlato. Jsme v mezihvězdné lodi. V mezihvězdné v tom slova smyslu, že polyká světelné roky stejně jako ty různé druhy keltských whisky. A loď potřebuje pilota a kapitána. Neboli tebe.
Budeme vesmírní přepravci, zatím exkluzivní, ale to by se do budoucna mělo změnit. Země je přelidněná, dochází zdroje, víra, naděje, vždyť víš – blbec nejsi.
My dostaneme lidstvo ke hvězdám. Do míst, o kterých se nikomu ani nesnilo. Vstříc novým planetám, možnostem, životnímu prostoru, šancím…“

– strana 31, kapitola II – Deirdre

Celá kniha je takovým stručnějším vyprávěním rozličných příhod, které se odehrály ať již na základě průzkumu vesmíru nebo v reakci přistání této podivné lodě na Zemi. Ne každý totiž tuto mimozemskou technologii přijal, a tak se to občas místy i lehce zvrhne. Co si budeme namlouvat, kniha startuje se spoustou postav, které průběžně doplňuje, takže se s nimi autor nepáře a rozhodne se ty řady lodní posádky trochu odlehčit. Na své si přijdou palné zbraně, objeví se spousta krve, ale co čekat – umí muži vyjednávat jinak než pěstmi?

A přesně s touto myšlenkou se táhne i další motiv rozpínající se napříč knihou, a to takové menší výměny názorů (spíše laškování) mezi Deirdre a Liamem, které vytvářejí jejich vztah. Ačkoliv se jedná o lodní počítač, stejně prostě vnímáte, jak je mezi nimi to zvláštní napětí. A Deirdre mu dává všechno sežrat a neprozradí nic, co nechce, protože jak často Liamovi podstrkuje, tak ona je tím mozkem výpravy a on je jen hromada svalů. A možná právě proto se tak dokonale doplňují.

Postavy nemají nikterak hluboké charaktery a stejně je tomu i na poli vztahů. Nikam se neposouvají a nenutí tak čtenáře nad ničím přemýšlet. Nejvíce se tedy dostane prostoru zálibě hlavního hrdiny a nejspíše i samotného spisovatele, a to je výčet rozličných zbraní, pušek, pistolí. Dalším výraznějším prvkem hlavního hrdiny je pak jeho osobitý humor, který knihu odlehčuje.

Celé je to jen takové oddechové, nikterak hloubavé čtení s objevováním vesmíru. Dá se říct, že cílené ‚béčko‘ plné akce, krve, charakteristického humoru a samozřejmě hašteření s ženou. Aby kniha působila alespoň trochu dojmem na úrovni, každá kapitola je uvozena několika citáty od známých osobností, které dotvářejí následující kapitolu. Mimochodem autorovi se také povedlo do knihy zakombinovat hrdiny z jeho předchozí knihy Inkvizitor – už ji máte přečtenou?

Slovo závěrem

Space opera z rukou českého spisovatele, která pro vás přináší oddechové čtení protkané akcí, krví, spoustou zbraní, ale také jednou ženou, která má prostě vždycky pravdu a musí mít navrch. Ploší charaktery a vztahy vykompenzuje strhující jízda vesmírnou lodí, která vás prosmíká po různých místech ve vesmíru, ale také po Zemi, kde to názorově vře. Ani se nenadějete a už na vás kouká konec. Pokud hledáte něco odlehčenějšího, plného zbraní, bez nutnosti se nad vším zamýšlet, popadněte tuto knihu.

Moje hodnocení: 6/10

Možnost nákupu

Kniha: Megaknihy

Autor: Vladislav Vlček
Titul: Loď
Počet stran: 248
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2018

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz