Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Filmy vs. audioknihy

Image

Ne vždy máme chuť či čas se začíst do knih, tak raději sáhneme po jejich dalším zpracování. Je ovšem lepší se svěřit do rukou audioknih nebo si vychutnat sledování filmů? Neochuzují nás tyhle verze o nějaké ty prožitky?

Neočekávejte od tohoto článku, že vám řekne – tuhle verzi zahoďte a tuhle upřednostňujte, každý má přeci jen jiné preference a já se rozhodla blíže podívat, co nabízí audioknihy a filmová zpracování.

Kde sehnat čas?

Knihy se čtou pomalu, takže je nejspíš vaší prioritou jej ušetřit, objevit nový příběh co nejrychleji, což třeba právě film dokáže. Popíše knihu v 1-2 hodinách, předvede vám příběh tak, jak si jej jeho tvůrci představují. Oproti tomu dokáže audiokniha vyprávět opravdu násobně déle.

Mohu srovnat kompletní sérii Hunger Games, filmy měly doposud vždy lehce nad 2 hodiny, stejně dlouhý tedy odhaduji teprve připravovaný závěrečný díl a jsme na 10 hodinách sledovacího času. Oproti tomu kompletní série Hunger Games ve formě audioknihy nabízí přes 35 hodin záznamu.

Časem tedy očividně na audioknize neušetříme – ale je to opravdu pravda? Film vyžaduje veškerou vaši pozornost, zaměstnává sluch i zrak a není možné při něm dělat další činnost. Naopak audiokniha je vhodná i třeba při vaření, domácích pracích, při různých koníčcích. Vlastně tedy můžete dělat nějakou běžnou činnost svého života a zpříjemnit si ji poslechem audioknihy.

Audioknihy vs. filmy

Recenze audioknihy Hunger Games

Užijme si děj

Jenže někde se přeci ten velký časový rozdíl musí vzít. Proč jsou filmy tak krátké a na převyprávění celého příběhu jim stačí jen pár hodin? Je to tím, že vynechávají věci, které nejsou pro dějovou linii až tak důležité. Když následně přečtete knihu nebo si poslechnete audioknihu, která bývá přesně načtena, zjistíte, že vám chybí vcelku zajímavé věci. Možná, stejně jako já, uvidíte příběh najednou v trochu jiném světle, protože i detaily udělají hodně.

Libujete si ve fantazii?

Knihy jsou postaveny na tom, aby své čtenáře přiměly rozvíjet fantazii, pomáhaly stavět nové světy a vytvářet si charaktery dle svých preferencí. To vše nám film odepírá. Postaví před nás obraz, a pokud nejprve čtete knihu a následně jdete na film, čeká vás šok, jací herci jsou vlastně obsazení. Jenže jsou lidé, kteří si naopak nechají raději předložit celý příběh a kompletně si jej vychutnají.

Na druhou stranu audioknihy nabízejí přesně to, co knihy. Nemají vizuální podobu a vše je tedy na posluchači, aby si danou scénu sám představil. Jediné, co nám oproti knihám dávají navíc, je zvukový doprovod (ne v každé audioknize!). Kniha je podkreslena třeba drobnou hudbou, zvukovými kulisami, ránami a dalšími zvukovými vjemy. Ponoří tak lépe posluchače do děje a přeci jej neochudí o vlastní fantazii.

Tak tedy audiokniha nebo film? Obojí má své klady a mínusy, tak se neváhejte podělit o to, jaké zpracování knihy upřednostňujete vy, když už na samotnou knihu nemáte čas (nebo neradi čtete :)). Nezapomeňte se podělit o svůj názor v anketě níže.

Použité ilustrační fotografie převzaty z imdb.com, moviepilot.com a fragment.cz

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
  • Lucky napsal:

    Na filmy podle knih většinou nekoukám. Jedině když vím, že knihu nebudu číst nebo když jsem nevěděla, že to podle knihy vůbec je :D Vadí mi, že mi film smaže nebo vnutí vzhled postav, prostředí apod. Potom poku čtu knížku tak už si to představuji jen podle filmu, a to mi vadí. Proto se jak čert kříži vyhýbám seriálu Hra o trůny. Proto jsem si teď pro zopakování prvních dvou dílů před čtením dalších dílů sehnala audioknihu. I když si to poslouchám tak nevychutnám, musím se naučit soustředit a poslouchat. Jako malá jsem poslouchala audioknihy hodně a neměla jsem s tím problém. Ale teď mi vadí, že mi to čte cizí hlas a ne můj :D Tak doufám že si na to časem zvyknu.

  • wiwi napsal:

    Zajímavé srovnání, většinou se řeší pouze kniha vs. film. Osobně jsem dosud úplně nepřišla audioknihám na chuť, respektive se je teprve pomaličku učím poslouchat. Nemám totiž moc kde a kdy. Všeobecně se u namluvených příběhů zmiňují výhody jako poslouchejte u jiné činnosti, při řízení, odpočívejte očím… To poslední možná, ale jinak se musím na audioknihy pekelně soustředit, mnohem víc než na papírové knížky. Hrozně snadno ztrácím nit. A taky, když se u jejich poslouchání ničemu nevěnuji (což kvůli soustředění, viz výše, nemůžu), tak snadno usínám. :D Zkrátka z papíru mám mnohem větší zážitek. Ale když je knížka hodně dobře namluvená, tak to zase může dát příběhu nový rozměr. Takže za mě napřed přečíst knížku a pak se případně zaposlouchat. Tak se totiž už tolik nemusím soustředit na děj, který znám, ale mám prostor vychutnat si zážitek z poslechu. No a ve srovnání audiokniha X film rozhodně volím film, i když ten může knížku samozřejmě taky pěkně zkazit. Ale to ostatně špatná audiokniha taky. :-)

  • Komentovat

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


    Lucie | 33 | Ostrava
    Vítejte v mém malém světě plném knih,
    filmů, her a různých zážitků.


    Kontakt
    friedelova@dragell.cz

    Jsem také na


    Mohlo by vás zajímat

    Knižní podcast

    Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

    Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

    Podpořte mne

    Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

    Čtenářský klub – společné čtení

    V červenci čteme první díl legendární série Trpaslíci od Markuse Heitze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 2. srpna:

    • 17:00 – debata o knize Trpaslíci
    • 18:00 – autorské čtení 4 českých spisovatelů

     

    | Odkaz na Zoom zde |
     Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
     
    Markus Heitz - Trpaslíci

    © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz