Vyhlazením jednoho rodu válka neskončila, naopak, teprve začíná. Ačkoliv to nikdo z nepřátel netuší, Paul nesoucí odkaz svého otce se proplížil pouští jako zdejší drobné myšky, aby hledal pomoc u domorodých Fremenů. Protože nepřítel tvého nepřítele, je tvůj přítel.
Pozor, jedná se o článek věnovaný druhému dílu filmové série Duna a tudíž prozrazuje události prvního dílu. Pokud jste jej ještě neviděli, přesuňte se raději na recenzi filmu Duna 1.
Duna plná krve, války, červů a proroctví
Paul Atreides společně se svojí matkou prchá na jediné místo, které mu může přinést záchranu. A nebo také rychlou smrt. Planetě Arrakis se ne nadarmo přezdívá Duna, vždyť většinu jejího povrchu zabírají pouště, ve kterých žijí obrovští pouštní červi. Ale také pouštní národ Fremenů, kteří si drží odstup od vesmírných dobyvatelů planety těžících ceněné koření. Setkání s nimi tak neznamená nutně spásu, ale také nebezpečí jiné smrti.
Paul tak musí vynaložit veškeré úsilí a zkušenosti nabyté během učení v rámci svého významného rodu, aby se dokázal nějakým způsobem začlenit mezi domorodý národ. Stejně tak ani jeho matka neváhá a posiluje dávno zasetou legendu o mesiáši, který spasí Dunu a Fremeny.
Dotáhnou svoji touhu po pomstě Harkonnenům do konce nebo nezvládnou zdejší podmínky nehostinného podnebí a nedůvěřivých lidí?
Pod drobnohledem
Duna 2 pokračuje ve vyprávění přesně v momentě, kdy skončil první snímek. Ať už se tedy na ni chystáte do kina nebo časem ve své televizní službě, rozhodně neváhejte nejprve zhlédnout první díl. Zároveň chci podotknout, že oba filmy, tedy Duna 1 a Duna 2 pokrývají jeden knižní titul Duna od Franka Herberta. Pokud se rozhodnete dále objevovat taje Arrakisu skrze knihy, po shlédnutí obou filmů pokračujte knihou Spasitel Duny.
Tak jako jsme v jedničce sledovali pád rodu Atreidů, tentokrát nezbývá nic jiného než se z toho dna, na které se dostali, vyhrabat. Ačkoliv první díl zaváněl bohatstvím, paláci a jejich pohostinností, kde se mohlo plýtvat vodou na palmy, tentokrát zakusíme žhavost a nelítostnost pouště, kde na každé kapce vody záleží.
Fremenskými obleky to ovšem teprve začíná, neboť postupně po kapkách budeme ochutnávat a objevovat pouštní národ, který si s touto nehostinnou krajinou tak bravurně poradil. Objevíme jejich společenství, krácení volných chvílí, ale také víru, bez které by nešlo v pustině přežít. Člověk musí žít pro nějaký cíl, východisko. Třeba pro to, že se jednou Arrakis zazelená, že přijde mesiáš, který je odvede do ráje.
Tohle je také věc, na kterou tak odlišně reagují samotný Paul, ale i Jessica. Jde vidět jejich odlišná výchova a vedení. Vliv otce, ale i sester Bene Gesseritu. Ačkoliv je tohle příběh především o Paulovi, byla to jeho matka, která si uzmula moji pozornost svými činy, kdy se pro syna snažila udělat cokoliv. Jako by její činy dostávaly na plátně většího prostoru a více diváka emocionálně zasáhly.
Ale ani Paul nezůstává pozadu, neboť jako muž a možná i vytoužený vyvolený, který si získává nové přátele i nepřátele, navazuje křehká pouta. Mnohdy tedy nejen on, ale také hlava síče Tabr, Stilgar, který za něj mnohdy provádí podstatná rozhodnutí a podporu lidu.
Ačkoliv se tahle druhá část může na první pohled zdát spíše dobrodružná, ani tentokrát nepoleví intriky urozených. Skrze plátno se nás budou dotýkat každým momentem, odhalovat skryté pravdy, tahat za nitky ve vlastní prospěch a snažit se zničit toho svého nepřítele. I přesto, že se s Paulem a jeho matkou dostaneme mezi Fremeny, neznamená to, že mocenské boje utichly.
A právě tímto způsobem také potkáváme imperátorovu dceru, princeznu Irulán. Ta ačkoliv se v první díle neobjevila, tentokrát ji pozvolna poznáváme především skrze deníkové zápisky o aktuální situaci, kterou komentuje či se nad něčím zamýšlí. Pro diváka nejspíše jen zajímavý úsek, pro čtenáře Duny krásně převedený prvek z knihy.
Stejně tak, jak se povedlo přenést z knihy Irulániny pasáže, jsou zde prvky, které se od knižní předlohy lehce liší. Vše ovšem funguje a je potřeba brát v potaz, že filmové zpracování je svým způsobem také umělecký projev režiséra, který může poupravit věci k obrazu svému nebo vzhledem k aktuálnímu směřování a zájmů společnosti.
Ba naopak si myslím, že tímto zpracováním Duny se tento příběh tak mohl dostat k nečtenářům a představit jim toto složité, nezfilmovatelné dílo s komplikovanými vztahy a politickými pletichami. Až mě překvapilo, jak vše fungovalo a když se mě i přesto muž na něco zeptal, do pěti minut to bylo na plátně vysvětleno.
Závěrečné slovo
Velkolepé zpracování knižního díla Duna od Franka Herberta, kterému se dostává péče v podobě nadprůměrného vizuálu i zvukového podkresu. Sama jsem měla možnost vidět v sálu Dolby Atmos a rozhodně této volby nelituji, ba naopak.
Duna 2 má tak trochu jiný směr než jednička, stejně tak jako primární místo, kde se odehrává. Tentokrát už nejsme návštěvníky na nehostinné krajině, ale pokusíme se do ní začlenit, přežít. A rozhodně si to vychutnáme stejně velkolepě jako předchozí díl.
Duna: Část druhá (Dune: Part Two)
Dobrodružné sci-fi
USA, Kanada v roce 2024
Délka: 166 min
Podle knižní předlohy: Frank Herbert – Duna
Režie: Denis Villeneuve
Scénář: Jon Spaihts, Denis Villeneuve
Kamera: Greig Fraser
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Javier Bardem a další