Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Fantasy
 • Brian Lumley – Nekroskop | Svět ukrývající paranormálno a upíry se chvěje žádostí po krvi

Brian Lumley – Nekroskop | Svět ukrývající paranormálno a upíry se chvěje žádostí po krvi

Recenze knihy Nekroskop

Tak jako máme mikroskop pro pozorování miniaturního světa kolem nás nebo teleskop pro sledování vzdáleného vesmírného prostoru, tak existuje také nekroskop. Je to člověk s nadáním nahlédnutí do světa mrtvých, se kterými může komunikovat.

Brian Lumley – Nekroskop

Brian Lumley – Nekroskop

Série: Nekroskop (1)
První vydání: 1986
První české vydání: 1994

Brian Lumley byl britský spisovatel, který ačkoliv byl ponejprve zaměstnán u Královské vojenské policie, už tam hledal příležitosti, jak uplatnit své pisálecké dovednosti. V mládí jej silně ovlivnil Drákula a další hororové klasiky např. od Lovecrafta. Není proto divu, že právě tudy se orientovalo jeho psaní, ale teprve až ve svých 43 letech si dovolil odejít ze svého dosavadního zaměstnání a psát na plný úvazek. Jeho průlomové dílo Nekroskop spatřilo světlo světa o čtyři roky později. Za své celoživotní dílo obdržel ocenění World Fantasy Award (2010) a Bram Stoker Award (2009).

Když Harry Keogh v sobě objevil ty prazvláštní schopnosti, byl teprve na základní škole. Ničím tehdy nevynikal, byl otloukánek a najednou… najednou mu šla geniálně matematika. Kde se to v něm vzalo a proč ta jeho matematická logika přišla jeho učiteli tak povědomá. Když na malého Harryho narazil u hrobu svého otce – matematika, měl odpověď přímo před sebou. Ale kdo by mohl jen pomyslet na to, že mladý Keogh není génius na příklady, ale v naprosto jiném odvětví. Že mluví s mrtvými. A ti promlouvají k němu.

Zato Boris Dragosani, agent v rukách SSSR pro získání nadlidských schopností musí překonat nejen státní hranice, ale také vlastní strach. Tam v lesích u rodné vsi, kterým se všichni vyhýbají, se ukrývá prastaré zlo. Mezi lidmi je to pouhá šuškanda, ale pro Borise možnost získání nesmírné moci. A tuhle šanci nemůže jen tak promrhat.

Ukázka z knihy Nekroskop

Na polici pod deskou pojízdného servírovacího stolku, který stál mezi nimi, byl postaven malý kovový koš na odpadky, ve kterém leželo několik pomačkaných papírů a nedopalků cigaret. Aniž by spustil oči ze spojovací stěny, Borowitz po něm sáhl, vytáhl jej ven a postavil doprostřed stolu. Ať se o něj třeba porvou, pomyslel si. V každém případě, ať začne kterýkoliv z nich, zvracení jednoho určitě vyvolá jednoznačnou odezvu u druhého.
Jako by mu četl myšlenky, muž po jeho pravé ruce zasupěl: „Soudruhu generále, já myslím, že se ne–“
„Zmlkni!“ kopl ho Borowitz pod stolem do kotníku. „Dívej se – pokud můžeš. Pokud na to nemáš, tak sklapni a neotravuj!“
Nahý muž se nyní sklonil, přiblížil svou tvář na několik centimetrů k odkrytým vnitřnostem a orgánům. Jeho oči se pohybovaly zprava doleva, jako by po něčem pátraly. Chřípí měl rozšířené, jako by ostražitě větřil. Obočí, donedávna ještě klidné, bylo nyní zježené a celkově budil dojem velkého nahého ohaře, sledujícího stopu své kořisti.
A pak… pak přelétl přes jeho rty jedovatý úšklebek a v očích se mu objevil záblesk poznání – tajného objevu, nebo alespoň tušení. Jako by si řekl: „Ano, něco tu je, něco, co se přede mnou chce schovat!“

– kapitola první

Pod drobnohledem

Vítejte ve světě, který vypadá jako ten náš. A co když to je opravdu ten náš, jenom my nevidíme, co se odehrává pod povrchem? Je to totiž tajemstvím, ale na Zemi existují lidé se speciálními nadlidskými schopnostmi. Takoví superhrdinové, kteří umějí mluvit s mrtvými, zabíjet pohledem nebo třeba vyhledávat objekty na velké vzdálenosti.

Není divu, že právě takové lidi vyhledávají tajné špionážní organizace některých zemí. Třeba Britové nebo Rusové. A není o nic méně k podivení, když vedou svoji tajnou nadpřirozenou válku. Ale to už zabíhám do detailů, neboť tenhle příběh je o dvou lidech, o Harrym Keoghovi a Borisu Dragosanim, jejichž probuzení budeme svědky. Je to jejich život a cesta jím, která je trnitá a tak naprosto odlišná.

Líbí se mi, jak autor zabrousil do vykreslení kořenů stěžejních postav, fungování v běžném světě a přijímání sebe sama. Kde je ta hranice toho, kdy vás budou lidé uznávat a kdy vás budou mít za blázna? Kolem toho všeho spisovatel Brian Lumley kličkuje a nechává své hrdiny vyrůst a vyvinout se.

Tahle výprava vás mimo jiné vezme také do Rumunska, rodiště upírů, ale i na poli matematiky, kdy některé příklady si z počátku autor nebál vložit do knihy. Zajímavá kombinace vědy a mýtů, které vedle sebe v knize stojí a překvapivě fungují.

Kniha se na první pohled tváří jako taková urban fantasy, ovšem k hororu má daleko blíže. Vždyť přítomnost upírů, kteří se na světle netřpytí a pudově rdousí vše živé nebo třeba nekromancie, to nejsou věci pro pohádková vyprávění. Mnohdy tak kniha zabíhá do mrazivějších scén se spoustou krve a vnitřností právě při manifestaci těchto nadpřirozených schopností. Příběh tak není tím pravým pro křehké povahy.

Jen upozorňuji, že ačkoliv je Nekroskop prezentován jako začátek upíří série, tak upíři jsou zde jen jedna z několika částí knihy. Jsou částí celku, ale rozhodně ne dominantním prvkem, tak ať pak nejste překvapeni, kolik jim je v knize (ne)věnováno prostoru.

Závěr knihy je spíše takovou obdobou amerických akčních filmů, ale nenechává na patře až tak nepříjemnou pachuť. Naopak postupně gradující příběh jako by si zasloužil tak velkolepé vyvrcholení, ačkoliv otázkou zůstává, dokáže něco takového autor v dalších dílech překonat a to nejen s ohledem na situaci, ale také vzhledem ke schopnostem hlavního hrdiny?

Nutno poznamenat, že ačkoliv je jasné, že série Nekroskop má neuvěřitelných šestnáct dílů, její první díl končí ohraničeně, završeně. Plnohodnotně uspokojí a nebudete mít pocit, že vám něco uchází, pokud byste se rozhodli nečíst dál.

Závěrečné shrnutí

Pokud hledáte staré dobré upíry, nekromancii a další temné techniky a ještě jste neměli co dočinění s Nekroskopem, pak směle do něj. Je to hororově krvavé počtení, které se z jasných dní na pláži postupně přitemňuje v temných hvozdech Rumunska. Částečně je to také špionážní honička s lidmi se superschopnostmi a celkově umě gradující kniha.

Moje hodnocení: 9/10

Série Nekroskop
 • 1 díl: Nekroskop
 • 2 díl: Vampýři
 • 3 díl: Zdroj
 • 4 díl: Řeč mrtvých
 • 5 díl: Sémě mrtvých
 • 6 díl: Pokrevní bratři
 • 7 díl: Poslední hrad
 • 8 díl: Války o krev
 • 9 díl: Ztracené roky
 • 10 díl: Znovuzrození
 • 11 díl: Vetřelci
 • 12 díl: Prznitelé
 • 13 díl: Mstitelé
 • 14 díl: Dotek
 • 15 díl: Šiřitel moru
 • 16 díl: Möbiovské vraždy
Brian Lumley – Nekroskop

Autor: Brian Lumley
Série: Nekroskop
Díl: 1. Nekroskop
Žánr: Horor
Počet stran: 458
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

 • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
 • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz